BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Oberaden DİTİB Camii ibadete açıldı..!

Essen bölgesinde faaliyet göstermekte olan Oberaden DİTİB Camii, düzenlenen muhteşem törenle ibadete açıldı. Açılış törenine; DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, T.C. Essen Başkonsolos Yardımcısı Ahmet Faik Davaz, Essen Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan, Unna Şehri Valisi Michael Makiolla, Bergkamen Belediye Başkanı Roland Schäfer, Bergkamen Polisi Müdürü Hans-Georg Zech, Protestan Kilisesi Papazı Bernd Ruhbach, Yeni Apostolik Kilisesi Volker Bahr, Katolik Kilisesi Papazı Thorsten Neudenberger, Musevi Cemaati Başkanı Alexandra Khariakova, DİTİB NRW Eyalet Birliği Essen Bölge Başkanı Hüseyin Sağ, Alman Parlamentosu Milletvekili Oliver Kaczmarek yanı sıra bölge DİTİB dernekleri din görevlileri ve dernek yöneticileri ile çok sayıda Türk ve Alman davetli iştirak etti.

DİTİB Lünen Selimiye Camii Din Görevlisi Selçuk Dönmez’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile açılışı yapılan programda, DİTİB Oberaden Camii yönetiminden İbrahim Keskinsoy ve Kemal Öztürk caminin yapım aşamaları ile ilgili bilgi vererek bilhassa yakın komşularına gösterdikleri yardımseverlikten ve anlayışlarından ötürü kendilerine teşekkür etti.

Dernek Başkanı Cengiz Uysal’ın selamlama konuşmasının ardından caminin yapımından duydukları memnuniyeti ifade eden kilise yetkilileri, “Uyum karşılıklı dinlerin birbirlerini anlamaları ve saygı göstermeleridir. Bugün burada uyum adına bir adım atılmıştır. Bu eser şehrimize güzellik katmıştır. Birlikteliklerin ve bu güzelliklerin devamlılığını diliyoruz” temennisinde bulundular.

Obaraden Bergkamen’in bir parçası olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Roland Schäfer, Bergkamen’deki dini cemaatlerle birlikte, huzur içerisinde çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Schäfer, “DİTİB Camii, şehrin görüntüsüne zenginlik ve değer katan, şehrimizin ziyaret edilecek mekanları arasında yerini almıştır”dedi.

Essen Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan yaptığı konuşmasında: “Bugün burada birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, barışın, huzurun, omuz omuza hak için mücadelenin bir mekanı olan, ona hayat veren çok kıymetli bir değerin etrafında toplanmış durumdayız. Bu eserin oluşmasında ter akıtan, ilk nesilden son ferdine kadar tüm kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Caminin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, “Bugün burada bölgemizde faaliyet gösteren camilerimizin bir yenisini açmış olmanın verdiği mutlulukla toplanmış bulunmaktayız. Bu açılışın herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Camilerin dostluğun ve toplum huzurunun iç teminatı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aşıkoğlu konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Cami, insanları bir araya toplayan, problemlerine çareler bulduğu, insanların kültürlerinin geliştiği, insanların dostluklarının oluştuğu, insanların eğitim aldıkları yer demektir. Camiler, sosyal faaliyetlerimizin, Alman dostlarımız ve komşularımız tarafından davet edilerek gösterildiği yerlerdir. Ayrıca camilerimiz, hanımlarımızın bir araya geldiği, eğitim aldığı, aldıkları eğitimi yine kendi dostlarına, arkadaşlarına aktardığı yerlerdir. Bu anlattığımız çerçevede, biz camilerimizi uyumun merkezleri olarak görüyoruz. Cami sayısının artması, bir bakıma birlik ve beraberliğin en üst seviyede gerçekleşmesi anlamına da gelmektedir. Ben huzurlarınızda bir kez daha Alman resmi makamlarına, Alman komşularımıza, dernek yetkililerimize ve bütün vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.”
Prof. Dr. Aşıkoğlu, caminin yapımı ve hayata geçirilmesinde emeği geçenler adına Dernek Başkanı Cengiz Uysal’a bir plaket taktim etti.

Toplumsal barışın temelinde hoşgörünün yattığını belirten Essen Başkonsolos Yardımcısı Ahmet Faik Davaz, “Toplum içerisinde veya toplumlar arasında hoşgörü farklı olanı kabul etmek ve saygı göstermektir. Farklılıklar bilakis zenginleştirir ve güçlü kıllar” dedi.

Karşılıklı anlayış ve hoşgörününün anahtar olduğunu söyleyen Davaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “50 yıl önce Almanya’ya gelen insanlarımız bu ülkeye zenginlik katmışlardır. Bu insanlarımız ana vatanlarıyla bağlarını koparmaksızın bu ülkeyi de baba vatan olarak kabul ederler. Almanya’da da insanlarımız dini inançlarını ve kültürlerini korumak için çatılar oluşturmuşlardır. Bu hüsnü kabulü Bergkamen şehrinde DİTİB Camii’nin açılışında bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade eder, Alman makamlarına da teşekkürlerimi sunmak isterim. Burada sergilenen birliktelik bu toplumda yabancı düşmanlığı ve İslamafobi geleneğinin olmadığını ortaya koymaktadır. Bu caminin toplumlar arası birlikteliğe ve hoşgörüye katkı sunmasını diliyorum”dedi.

Mabedlerin birlikteliğin ve beraberliğin sembolü olduğunu söyleyen Unna Şehri Valisi Michael Makiolla, değişik inançların Unna şehrinde güzel bir şekilde yaşadıklarını, birlik ve beraberliği, kültürler arası dayanışmayı başardıklarını ifade etti. Makiolla, şehrin siluetine zenginlik katacak mabedin hayırlı olmasını diledi.

Yapılan konuşmalardan sonra Oberade DİTİB Camii’nin kurdelası, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, T.C. Essen Başkonsolos Yardımcısı Ahmet Faik Davaz, Essen Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan, Unna Şehri Valisi Michael Makiolla, Bergkamen Belediye Başkanı Roland Schäfer, Bergkamen Polisi Müdürü Hans-Georg Zech, Protestan Kilisesi Papazı Bernd Ruhbach, Yeni Apostolik Kilisesi Volker Bahr, Katolik Kilisesi Papazı Thorsten Neudenberger, Musevi Cemaati Başkanı Alexandra Khariakova, DİTİB NRW Eyalet Birliği Essen Bölge Başkanı Hüseyin Sağ, Alman Parlamentosu Milletvekili Oliver Kaczmarek tarafından kesilerek hizmete açıldı. Açılışın ardından, cami gezilerek müştemilat hakkında bilgi verildi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>