Offenbach Markplatz meydanı, Kur’an ve ezan sesiyle yankılandı..!

İslam Toplumu Milli Görüş Offenbach Şubesinin her yıl geleneksel olarak Ramazan’da düzenlediği iftar programı büyük ilgi gördü.

Geçtiğimiz Cumartesi ve pazar günü olmak üzere iki gün süren iftar çadırına yüzlerce katılım oldu. İslam Toplumu Milli Görüş Hessen Bölgesi Teşkilatlanma başkanı Hikmet Atak, IGMG Hessen Bölgesi İrşad başkanı Menmet Ergün ve IGMG Hessen Bölge BYS’sının tamamına yakını İftar sofrasında yerlerini aldı. İftar proğramına Hessen Bölge başkanı Bilal Kaçmaz, IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün’ün muhtereme annesinin vefatı nedeniyle cenazeye katılmak üzere Türkiye’de olduğundan dolayı katılamadı. Allah rahmet eylesin.

Offenbach’ın merkezi Markplaz meydanında kurulan iftar sofrasına iki gün içerisinde yaklaşık 3 bine yakın katılım oldu. Meydan, okunan Kur’an-ı Kerim ve Ezan-ı Muhammediye ile yankılandı.

IGMG Hessen Bölgesi Offenbach Mevlana Camii gençliğinin disiplinli ve organizeli hizmetleri gözden kaçmadı. İftar programı Limburg İmam-Hatibi Hafız Mustafa Özer tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ile başladı.

Muhsin Şenol Almanca olarak misafirlere, Mevlana Cemiyeti olarak 7 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirilen bu iftar programlarına katılmalarından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Şenol, Offenbach şehrinde çeşitli etnik kökene sahip, birçok inanç ve kültürün bir arada buluştuğu ve sorunsuzca yaşadığı bir şehir olduğunu ifade ederek, burada 50 bin Hıristiyan, 18 bin Müslüman, 1000 Yahudi ve diğer inanç guruplarının kardeşçe bir arada yaşamasından bahisle diyaloğun önemine değindi.

İnsanların birbirlerini daha yakından tanımasının barış ve huzura büyük katkısı olduğuna vurgu yapan Şenol, Ramazanın bu kardeşliğin tesisinde büyük öneme sahip olduğunu söyleyerek, birçok camilerde çeşitli nedenlerle buraya gelmiş olan sığınmacı veya göçmenlere iftar verildiğini, insanların birbirleriyle kaynaşmasını sağladığını sözlerine ekledi.

Ardından Mevlana Cemiyet başkanı Ahmet Doğan selamlama konuşması yaptı. Doğan, geleneksel olarak 7 yıldır gerçekleştirdikleri iftar programına katılan herkese hoşgeldiniz dedi.

Offenbach şehrinin merkezi Markplatz’da gerçekleştirilen bu programla kardeşlik birlik ve beraberlik mesajı sunduklarını ifade eden Doğan, ‘Bu organizede emeği geçen herkese ve sponsorlara da teşekkür etti.

Doğan, Rahmeti Rahman’a kavuşan IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün’ün annesine dua ve niyazda bulunarak, başsağlığı diledi. Ardından, küçük Mevlevi Dervişi Yusuf Candan’ın sergilediği Sema gösterisi büyük ilgi gördü.

İslam Toplumu Milli Görüş Hessen Bölgesi Teşkilatlanma başkanı Hikmet Atak mikrofona gelerek herkesin Ramazan’ı Şeriflerini tebrik etti. IGMG Hessen Bölge Başkanı Bilal Kaçmaz’ın selamını ileten Atak, 7 yıldır bu güzel çalışmayı gerçekleştiren Mevlana Cemiyet başkanı Ahmet Doğan ve ekibini tebrik etti.

Avrupa’da yaşayan müslümanlar olarak bu toplumun bir parçası olduğumuzu şehrin merkezine kurulan iftar sofralarıyla da gösterdiklerini ifade ederek, ‘Bütün insanlarla Hz. Adem’den dolayı kardeşiz’ vurgusu dile getirdi.
‘Almanya’ya işçi olarak geldik ama anladık ki elçi olduğumuzun farkındayız’ diyen Atak, ”Bütün insanlarla barış ve kardeşlik içerisinde, din ve kültürümüzü yaşamak istiyoruz’ dedi.

Hasene Yardım Derneği’nin yaptığı hizmetleri içeren bir klip izlendi. Daha sonra Yasin Koca’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim’den sonra program Limburg İmam-Hatibi Hafız Mustafa Özer’in okuduğu Ezan-ı Muhammediye ve dua ile iftarlar açıldı.
OFFENBACH/ ALİ SAGLAM

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>