width=750

Offenbach’a 400 kişilik ‘Müslüman Mezarlığı’

EUTURKHABER/OFFENBACH-Offenbach’da 200 kişilik ‘Müslüman Mezarlığı’nın dolması nedeniyle Neue Friedhof’da 400 kişilik mezarlık açılışı dün dualarla açılışı gerçekleştirildi.

Avrupa Türkleri kalıcı oldukları ülkelerde kendilerine ait bütün sosyal faaliyetlerin yanısıra müslümanların kendilerine ait bir ‘Müslüman Mezarlığı’ ihtiyacının giderilmesi amacıyla belediyelerdeki yabancılar meclisi üyelerinin teklifleri sonucu bu ihtiyaca cevap verilmek amacıyla belediyeler yer göstermeye başladı.

Bu çerçevede Offenbach’da daha önce 200 kişilik olan müslüman mezarlığının dolması nedeniyle Offenbach belediyesi yabancılar meclisinde bu konu dile getirilmiş ve Offenbach Neue Friedhof’da 400 kişilik yeni bir alan dualarla açılışı yapıldı. Açılışta, Peter Freier (Offenbach/Stadtrat), Luigi Masala(Integrationsbeauftragter) Jobzenter Şefi Schulz Böing, Offenbach Yabancılar meclis başkanı Abdulkadir Rafud, DİTİB Offenbach Yavuz Selim Camii ve Yabancılar meclisi başkan yardımcısı Selim Tunç ile Cemiyet İmam-Hatibi Halil Elma, Offenbach Yabancılar meclisi başkan yardımcısı Erdal Özdemir, Bangladeş Cemiyet başkanı ve Yabancılar meclisi başkan yardımcısı Faizur Rahman Khandaker, Yabancılar meclisi başkan yardımcısı Cemile, Marokko Cemiyet Başkan ve yöneticileri ile birlikte çok sayıda cemaat da açılışta hazır bulundu.

Offenbach yeni mezarlıkta açılışta bir konuşma yapan Peter Freier (Offenbach/Stadtrat) , birinci ve 2. neslin bir şekilde ülkelerine döndüğünü, cenazelerini de vatanlarına gönderdiklerini hatırlatan Freier, ”Üçüncü ve 4. nesil burada kalıcı olduğu inkar edilemez. Artık yeni nesil yabancılar burada kalıcıdırlar. 200 kişilik mezarlığın dolması yeni alan açılmasını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle Belediye olarak burada 400 kişilik bir mezarlık alanını şimdi açıyoruz”. dedi.

Offenbach Neue Friedhof’daki programda, DİTİB Offenbach Yavuz Selim Camii İmam-Hatibi Halil Elma’nın okuduğu İhlas süresinden sonra yaptığı veciz bir dua sona erdi.

İLK ‘MÜSLÜMAN MEZARLIĞI’ WUPPERTAL’DA AÇILMIŞTI

Almanya’da ilk müslüman mezarlığı Wuppertal’de açıldı. Almanya’da hiç müslüman mezarlığı bulunmadığını öğrenen Wuppertal Üniversitesi öğrencileri, Almanya’da bir ilk olan Müslüman mezarlığı projesinin planlarını tamamladılar. Mezarlık, Yahudi ve Evangelist mezhebini benimsemiş Hristiyanların mezarlıklarının yanına inşa edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>