Oktay Dalmaz; ‘Koruyucu Aile Çalışmalarına Hız Vereceğiz..!’

İki günlük eğitim seminerleri dizisinin sonucunu Kuzey Hollanda Milli Görüş Federasyonu Başkanı Oktay Dalmaz kamouyuna Koruyucu Aile Çalışmalarına Hız Vereceklerini duyurdu…

Hollanda’nın Apeldoorn şehrine yakın küçük bir köy olan Elspeet’te hafta sonununu (1-2 aralık) kamp yaparak eğitimle geçiren Kuzey Hollanda Milli Görüş yöneticilerinin aldıkları kararları, bölge başkanı Oktay Dalmaz, eğitim kampının sonunda 5 madde altında kamouyuna açıkladı.

ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Önemli kararların alındığı kamp proğramı şu şekilde gerçekleşti:

Birinci gün: Bölge başkanının selamlamasıyla başlanan kampta ilk olarak geçen yıl yapılan kampın tutanağı gözden geçirilerek alınan kararların ne denli uygulandığına bakıldı. Öğle namazı ve yemek için verilen moladan sonra katılımcılar 4 gruba ayrılarak 4 farklı konu üzerinde beyin fırtınası estirdiler. Daha sonra tüm gruplar biraraya geldiler ve gruplardan çıkan görüşler grup başkanları tarafından genele açıklandı.

Programın akşamki bölümünde ise Hüseyin Bündar hoca katılımcıların hicri yeni yılını kutlayarak “Hicret” konulu bir seminer verdi.”Bu konuyu seçmemizin sebebi içinde bulunduğumuz Muharrem ayı’dır” diyen Bündar, “Muharrem ayı Nuh (a.s.)’den butarafa bilinir, bu ay bütün insanlık tarafından özel kabul edilmiştir”. Hüseyin Bündar hoca, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in şu hadisini hatırlatarak sözlerini tamamladı: ”Muharrem ayının birinci ve sonuncu günü bir kişi oruç tutsa ve samiyetle tövbe etse geçmiş bir senenin günahlarına kefarettir, gelecek bir senede de helallerle, güzelliklerle karşılaşır”.

İkinci gün: Dış İlişkiler Başkanı Yusuf Altuntaş’ın moderatörlüğünde katılımcılara bilhassa gençlere söz hakkı verilerek tartışma ortamı sağlandı. Gençlerin geniş bir şekilde kendilerini ifade etme imkanı bulduğu bu ortamda. Hollanda Gençlik Federasyonu başkanı Recep Dağtaşoğlu Hollanda’daki mevcut gençleri dört başlık altında topladı.

1. Bizi bekleyenler, bunlar kahve köşelerinde ve sokaklarda başıboş gezen gençler.

2. Bizimle gönül bağı olduğu halde faaliyetlere katılmayanlar, şubelerde eğitime katılmış fakat ciddiyeti kavrayamamış olanlar yani sempatizanlar.

3. Hizmetin içinde olanlar (yani idarecilerimiz).

4. Farklı eğilimlere/akımlara kaymış olanlar, faaliyetlere gerek görmeyenler.

Kampta ayrıca Genel Merkez’den İrşad başkan yardımcısı Zeki Şeker hoca katılımcılara “İmamlarımızın sorunları ve çözüm yolları” konulu bir konferans verdi.

SİYASET SAHNESİNDE YERİMİZİ ALACAĞIZ

İki günlük eğitim kampının sonunda Bölge başkanı Oktay Dalmaz tarafından aşağıdaki kararlar kamuoyuna deklare edildi:

 Siyaset sahnesinde artık biz de varız.

Her şubemizden bulunduğu belediyede bir encümen azası bulunsun istiyoruz. Bunun oluşması için Dış İlişkiler komisyonumuzun çalışmalarıyla, o arkadaşlarımıza vizyon vererek nasıl çalışacaklarının metotlarını öğreteceğiz inşallah. Bu arkadaşlarımızı parlamento siyasetine hazırlayacağızç

Daha dinamik ve müreffeh bir yapıya kavuşmamız gerekiyor.

Faaliyetlerimizin sıhhatli bir şekilde yapılabilmesi için tabanımızı daha da genişletmemiz ve üye artırımına gitmemiz gerekmektedir. Avrupa’nın en büyük sivil toplum kuruluşuyuz. Bu yapıyı daha da büyütmemiz gerekmektedir.

“Koruyucu Aile” ve  “Ailenin Korunması ” noktasında çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.

Sosyolojik olarak  aile bağları gözönünde tutulup bu noktada yapılması gereken çalışmalar yapılacaktır. Bu hususla ilgili kurduğumuz bölge yönetim kurulumuzda bir birimimiz var. Birimin adı “Aile Kurumu” birimidir. En büyük kanayan yaramızdan biri de budur. Sosyolojik bir sıkıntı olan bu problemi çözme noktasında mutlaka çalışmalar yapmamız lazım.

Üye artışı sağlamak istiyoruz

5 yıllık bir plan ile üye ve teşkilat artışı noktasında ne yapabileceğimizin hedefini belirleyeceğiz 2013-2017 arasında yapacağımız bu çalışma bizim için çok önemlidir.

Eğitimde planlama yaparak, kurumsallaşmayı sağlayacağız.

Pilot uygulamalarla eğitimde kalıcı neticeler almak mümkün değil. Nizamiye Eğitim Merkezlerimizi, Hafızlık kursumuzu, İslami İlimler, Ana  sınıfı ve Temel Eğitim projelerimizi ve Eğitimci Yetiştirme Kurslarımızı kurumsallaştıracağız, Allah’ın izni ile. Eğitimcilerimizin, idarecilerimizin ve idari yapımızın sağlıklı geleceği için bu çalışmaların yapılması gerekiyor.

Recep Soysal/HOLLANDA.euturkhaber.com

Foto: Ahmed Cengiz IRGIN

Comments are closed.