Ömer Döngeloğlu Houthalen’de ‘Aile’yi anlattı

 

BELÇİKA İslam Federasyonu çatısı altında faaliyetlerini yürüten Heusden-Zolder Sultan Ahmet Camii tarafından tertiplenen “Aile Bilinci” konulu etkinliğe konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, huzurlu aile hayatını anlattı.

HOUTLAN Casino’da düzenlenen ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlik, Yusuf Birinci Hoca’nın okuduğu Kuran-ı Kerim ile başladı. Sultan Ahmet Camii Anaokul Korosu ile Çocuk Korosu tarafından ilahiler okunurken, Çocuk Kulübü ise yaptığı semazen gösterisi ile büyük alkış aldı.

Limburg Bölgesi’nin önemli ilahi gruplarından Grup Davet ise sevilen ilahileri seslendirerek, salonda bulunanların beğenisini kazandı.

AMACIMIZ, TOPLUMU BİLİNÇLENDİRMEK..!

CAMİ yönetimi adına konuşma yapan Muhammed Zeki Teylani Hoca ise konuşmasında, Heusden-Zolder Sultan Ahmet Camii olarak toplumun sorunlarını gündeme getirmek, bu sorunlara çözüm noktasında katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen çeşitli programlardan birini daha idrak ettiklerini ifade etti. Hepinizin yakınen bildiği gibi aile dramlarının, aile sıkıntılarının gittikçe hat safhaya ulaştığını da sözlerine ekleyen Teylani Hoca, toplumu bilinçlendirme noktasında cami yönetimi olarak harekete geçtiklerine vurgu yaptı.

SON KALE AİLE

KONUŞMASINA aile bilincinin önemini anlatarak başlayan Ömer Döngeloğlu, “Hakikaten bizim son kalemiz ailedir. Aslında ilk kalemiz de ailedir. Aileyle başlar her şey. Aile bizim insan olarak öğrendiğimiz ilk icraatımız” dedi.

İLK AİLE

İLK ailenin cennette kurulduğunu ifade eden Ömer Döngeloğlu; “Allah bizi cennette yarattı. Hz. Adem’i cennetin içinde yarattı. Sonra Rabbimiz ona can verdi. Daha sonra Rabbimiz Hz. Havva annemizi yarattı. Cennette yaratıldılar ve evlendiler. Onlar, cennette aile oldular. Hz. Adem ve Hz. Havva ilk aileyi cennette kurdu. Bu fotoğrafa bakınca, her Müslümanın ailesi aslında onun cennetidir. Biz, ilk evi cennette öğrendik, evde yaşamayı cennette öğrendik. Bir insanın evi, evliliği onun cennetidir” diye konuştu.

MUTLULUK

KONUŞMASINDA Hz. Muhammed’in aile hayatından da örnekler veren Döngeloğlu, “Resulullah Efendimiz, 7 çocuk babasıdır. Altı kere evlat acısı gördü Resulullah. Bir evin içinde yaşanan, yaşanabilecek ve aileyi etkileyen olaylar bunlar. Allah Resulü’nün ailesinde sevgi evin her yerindeydi. Biz genelde evlerin duvarlarını tablolarla güzelleştirmeye çalışırız. Bunlar sevgi taşır mı üzerinde? Kendi başlarına sevgi taşımazlar. Mutluluk Hz. Ali’nin evinden hiç çıkmadı. Hz. Fatıma ile Hz. Ali’nin mutluluğu. Halı, örtü, pahalı mobilyalar yoktu ama sevgi vardı” dedi. Programın ardından Sultan Ahmet Camii Başkanı Salih Sezer, İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu’na teşekkür ederek, günün anısına hediye takdim etti. Haber/Fotoğraflar: Cafer YILDIRIMER

Comments are closed.