Osmanlıca öğrenmeye var mısınız?

Berlin Türk cemaati bir ilke imza atıyor..!

 

Berlin Türk Cemaati yönetimi olarak önemli bir eğitim ve kültür projesini hayata geçiriyor. Temel seviye Osmanlı Türkçesi okuma-yazma kursumuz yakında başlıyor.

Milli kültürümüzün temelini teşkil eden eserlerimizin hemen hemen tamamı Osmanlıcadır. Halbuki yeni neslimiz kim bilir hangi dedesinden kalmış bir kitap veya eski bir tapu senedinin, ya da belki hergün altından geçtiği Üniversite giriş kapısında yazılı olan Osmanlıca metnin gerek muhteva gerekse estetik zevkini yudumlamaktan mahrumdur.

Kendi memleketimizde ecdadımızın her zaman şeref duyduğumuz bin yıllık şanlı bir tarih koridorundan bizlere armağan ettikleri sayısız güzide eserler bugün fikri ve estetik boyutta çoğumuza maalesef bir turiste olduğu kadar uzak, anlamsız ve yabancıdır.

Üzüntüyle belirtelim ki batılı araştırmacıların Osmanlı Türkçesini öğrenerek yaptıkları derli toplu araştırmalardan bugün Osmanlı’nın torunlarından ancak ingilizce bilenler istifade edebilmektedir.

Osmanlıca öğrenmek, her şeyden önce bir gönül meselesidir.

Osmanlıca kurslarını, severek, merakla ve anlayarak takip edebilirsek, bugüne kadar çok da yakın olamadığımız eşsiz bir kültürün, tanıdıkça daha da hayranlık uyandıran derinliklerine rahatlıkla ulaşacağız inşallah.

Osmanlıca’yı öğrenmek öz yurdunda kendi kültürüne yabancı kalmış bir neslin vicdan muhasebesinde ecdadına ve tarihine karşı vadesi çoktan dolmuş bir fikir borcudur.

Ülkemiz adına özellikle de geçmişten gelen zengin kültür hazinelerimiz ve milli manevi değerlerimizle buluşmak için çok faydalı olacağına inandığımız bu programımızın hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Sizleri geçmişe köprü kurmaya, bu büyük kültür hizmetine katılmaya davet ediyoruz.

KAYIT İÇİN
Berlin Türk Cemaati, Skalitzerstr. 134, 10999 Berlin
e-mail: bildung@tgb-berlin.de   -  Tel.: 030 / 615 59

MENDERES SiNGiN/BERLiN-euturkhaber.com

Comments are closed.