BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Özel Sanal Ağ VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

Özel Sanal Ağ, kısa adıyla VPN teknolojisi ortaya çıkalı neredeyse yirmi beş yıl oldu. İlk VPN teknolojisi bir Microsoft çalışanı iki bilgisayar arasında özel sanal bir ağ yarattığında ortaya çıktı ve adına peer-to-peer (PPTP) protokolü adı verildi. Bu özel ağ sayesinde kişiler herkesin kullandığı ortak internet yerine istedikleri cihaz ile aralarında özel sanal bir ağ oluşturup, verilerini güvenli ve gizli bir şekilde paylaşabiliyor.

VPN daha sonra uzun bir süre veritabanlarındaki bilgileri üçüncü partilerden gizli tutmak isteyen ve herkesin kullandığı internet üzerinde bulundurmak istemeyen şirketler tarafından kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda, VPN, şirketlerin merkez ofisi hariç dünyanın başka bir yerinde çalışmakta olan çalışanlarının da şirketin kullandığı ağa bağlanmasına olanak sağlayabiliyor. Sağladığı gizlilik ve güvenlik dolayısıyla şirketler sanal özel ağ kullanmayı tercih ediyorlar.

Son yıllarda, bireysel bazda VPN kullanımının artmasının iki sebebi var. Birincisi, devletlerin web sitelere uygulamakta olduğu erişim engelleri. İkincisi de, bireylerin artan siber saldırılar dolayısıyla kişisel veri ve bilgilerini internet üzerinde güvende tutma istekleri.

VPN programları bireylerin erişime engelli sitelere giriş yapmasını IP adresini değiştirerek sağlıyor. IP (internet protokol) adresi, internet servis sağlayıcılarının her cihaza özel olarak atadığı bir protokol adresidir ve bu adresin eşsiz olması o cihazın internet üzerinde veri alışverişi yapabilmesini sağlar. Uygulanan erişim engelleri genel olarak IP adreslerine göre yapılır. Bu yüzden, VPN kullanarak erişime engelli sitelere ulaşmak mümkün.

VPN’in asıl özelliği IP adresini değiştirmek değil, internet üzerinde internet kullanıcısına sanal özel bir ağ yaratmaktır. Bu ağ, sizin için özel olan bir ağdır ve sizden başka kimsenin verileri bu ağ üzerinde seyahat etmez, sizden başka bir üçüncü parti bu veri ve bilgileri kaydedemez, takip edemez veya analiz etmek için kullanamaz çünkü bu veri ve bilgilerin hepsi aynı zamanda şifrelidir.

VPN programı kullandığınızda aslında farkında olmadan başka bir özellikten de yararlanırsınız. Değişen IP adresiniz dolayısıyla ülkelere göre içerik sağlayan platformların sınırsız içeriğine ulaşabilirsiniz. Örneğin, Hulu, Netflix, BBC Player, HBO gibi dizi ve film platformlarını ele alalım.

Hulu sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında hizmet veren bir platformdur. Netflix ise Amerika’daki kullanıcılarına farklı içerik sağlarken, Türkiye’deki kullanıcılarına farklı içerik sağlar.

VPN ile IP adresinizi değiştirerek Netflix USA’in içeriklerine ulaşabilirsiniz. Aslında, Youtube ve Spotify gibi platformlar da içeriklerini IP adresine göre sağlamaktadır. IP adresinizi değiştirdiğinizde, bu ve benzeri platformlarda farklı içeriklerle karşılaşırsınız.

IP adresinizi VPN ile değiştirdiğinizde online alışverişlerinizde tasarruf da sağlayabilirsiniz. Başta uçak biletleri olmak üzere yapacağınız online alışverişlerde farklı bir IP adresi ile aynı web siteyi ziyaret ettiğinizde daha farklı ücretler görmeniz mümkün. Bunun sebebi, şirketlerin ülkelerdeki toplumların sosyo-ekonomik durumlarına göre fiyat stratejileri belirlemeleridir.

Örnek vermek gerekirse, Netflix Türkiye’nin aylık üyelik ücretinin diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında en düşük üyelik ücreti olduğunu biliyor muydunuz? Netflix için en pahalı aylık üyelik ücretini ödeyen ülke ise Danimarka.

VPN ile yapabilecekleriniz bununla da sınırlı kalmıyor. İyi bir VPN kullandığınızda internet servis sağlayıcınızın uyguladığı kotalardan kurtulabilirsiniz. Bu nasıl gerçekleşir? Sınırsız bant genişliği sağlayan VPN programları ile. Sınırsız bant genişliği sınırsız veri aktarımı anlamına gelmektedir. Bu da video izlerken hiçbir şekilde donma yaşamamak ve internet kotanızı aşmış olsanız bile internet hızının düşmemesi demektir. Bu her VPN ile mümkün değil.

Bu yüzden kullanacağınız VPN’i seçerken belirli özelliklere sahip olduğundan emin olun. Bunlardan en önemlisi günlük tutmayan bir VPN kullanmaktır. Günlük tutan bir VPN kullanmanız sadece IP adresinizi değiştirmeniz demektir ki bunu DNS ayarlarını değiştirerek de yapabilirsiniz. Günlük tutmayan bir VPN programı, internet aktivitelerinizi şifreler ve üçüncü partilerin verilerinizi ele geçirmesini engeller. Aynı zamanda, ücretsiz VPN kullanırken verilerinizin ne yapıldığını bilemezsiniz çünkü bu tip VPN programlarının gelir kaynağı siz olmadığınız için sizi ürün olarak kullanabilir. Bu da kişisel veri ve bilgilerinizin başka üçüncü partilere satılması demektir.

(Büşra @TechWarn.com)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>