width=750

Tüm dünyada Arakanlı Müslümanlar için destek gösterileri düzenleniyor

Pakistan’ın Karaçi kentinde Arakanlı Müslümanlara destek gösterisine binlerce kişi katıldı.

Pakistan'da binlerce kişi Arakanlı Müslümanlara destek gösterisi düzenledi

İSLAMABAD
Pakistan’ın güneyindeki Karaçi kentinde toplanan binlerce Cemaat-i İslami üyesi, Arakanlı Müslümanlara destek gösterisi düzenledi. Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlarını kınamak için Karaçi’de düzenlenen gösteriye çok sayıda kişi katıldı. Göstericiler, Muhammed Ali Cinnah’ın anıt mezarından başlattıkları yürüyüşü, Tibet Center’da noktaladı. Cemaat-i İslami lideri Sirac-ül Hak, video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, “Dünya liderlerine Arakanlı Müslümanlara uygulanan soykırımı durdurmaları” çağrısında bulundu. “Arakan’daki soykırımı durdurun” yazılı dövizler açan göstericiler, Arakan’da katledilen Müslümanların fotoğraflarını taşıdı. Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında 25 Ağustos’tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti. Saldırılarda hedef alınan 60′tan fazla köyün onlarcası yakılırken on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor. Siviller, kara ve deniz yoluyla Myanmar’dan Bangladeş’e geçmeye çalışıyor.
Birleşmiş Milletler (BM), şu ana kadar Bangladeş’e geçen Arakanlı Müslümanların sayısının 290 bine ulaştığını açıkladı. Bu arada, on binlerce Arakanlı Müslümanın sınır bölgesindeki bekleyişi sürüyor. Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı saptanamıyor.
Arakanlı sivil toplum kuruluşları, hayatını kaybeden sivillerin sayısının bini aştığını bildirirken bazıları bu sayının binlerce olduğunu iddia ediyor. Myanmar yönetimi, göç yoluna düşen ya da evsiz kalan Arakanlı Müslümanlara insani yardım ulaştırılmasına da izin vermiyor.

İsveç’te Arakan protestosu

Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olayları, İsveç’in başkenti Stockholm’de protesto edildi.

İsveç'te Arakan protestosu

STOCKHOLM

İsveç Parlamentosu önünde İsveç Rohingya Derneğince organize edilen eyleme Türk Demokratlar Birliği (UETD), İsveç İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (IGMG) ve İsveç Manas Kültür Ocağı gibi Türk sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

“Myanmar’daki katliama son verin”, “Arakanlı Müslümanlara sahip çıkın” yazılı dövizler taşıyan göstericiler, Myanmar hükümeti ile Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii’ye geçmişte verilen Nobel Barış Ödülü’nün geri alınmasını istedi.

Eyleme katılan bazı Arakanlı kadınlar, Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin Arakanlı Müslümanlara uyguladıkları şiddet nedeniyle gözyaşlarına hakim olamadı.

“Su yok, yemek yok, doktor yok”

Protestoda konuşan İsveç Rohingya Derneği Başkanı Abul Kalam, AA muhabirine, Arakanlı Müslümanlara yapılanların insanlık dışı olduğunu söyledi.

Bütün dünyanın yıllardır Myanmar’daki Müslümanları hedef alan şiddet olaylarına kayıtsız kaldığına dikkati çeken Kalam, “İsveç, her sene Myanmar devletine 350 milyon kron yardım gönderiyor. Bu yardımlar maalesef insan hakları konusunda değil, Arakanlı Müslümanlara katliamda kullanılıyor.” dedi.

Kalam, İsveç ve diğer ülkelerin Myanmar devletine gönderdikleri yardım paralarının nerede kullanıldığını denetlemesi gerektiğini belirterek, “İsveç ve bütün dünyadaki insan hakları kuruluşlarının bölgeye gitmesi lazım. Arakan’ın içinde sıkışmış ve Bangladeş sınırına yakın 200 binin üzerinde Müslüman, çok zor durumda.

Su yok, yemek yok, doktor yok. Kadınlar yolda doğum yapıyor. Yaşlılar ve çocuklar perişan. Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) derhal bir şeyler yapmalı. Katliamlar durdurulmalı, yardımlar derhal ulaştırılmalı.” ifadelerini kullandı.

Tunus’ta Arakan katliamı protestosu

Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlar, başkent Tunus’ta düzenlenen iki gösteriyle protesto edildi.

 Tunus'ta Arakan katliamı protestosu

TUNUS

 Myanmar’da Arakanlı Müslümanları hedef alan saldırılar, Tunus’ta protesto edildi. Başkentin merkezindeki Burgiba Caddesi’nde düzenlenen iki gösteri için alanı dolduran Tunuslular, Arakan’daki Müslümanlara uygulanan “zorla göç, baskı, şiddet ve katliama” tepki gösterdi.

Tunus’taki Sevgi Hareketi tarafından düzenlenen ilk gösteriye onlarca kişi katıldı. Arakanlı Müslümanların yaşadığı insani dramı anlatan fotoğrafların taşındığı eylemde, “yaşanan zulmün bir an önce son bulması” istendi.

“Uluslararası barışa tehdit”

Grup, dağıttığı yazılı açıklamada “Myanmar’da yaşananların uluslararası barışı tehdit ettiğini” ifade etti.

Açıklamada “Sadece çoğunluğu Müslüman nüfusa sahip Arakan’da değil Myanmar genelinde Müslümanlara yönelik toplu cezalandırma girişimini kınıyoruz. Hükümet güçlerinin, Müslümanları hedef alan öldürme, işkence, baskı ve göçe zorlama şeklindeki uygulamaları Birleşmiş Milletler’in insan hakları sözleşmesine aykırıdır ve uluslararası barışı tehdit etmektedir.” denildi.

“Rohingya Müslümanları yok ediliyor, dünya izliyor”

Öte yandan Arakan’daki katliam, Habib Burgiba Caddesi üzerinde bulunan Ulusal Tiyatro binası önünde de protesto edildi.

Ulusal Tiyatro binasının merdivenlerinde toplanan Demokratik Hareket’e bağlı onlarca kişi, Myanmar hükümetine tepki gösterdi.

Grup, “Myanmar’da akan kanı durdurun”, “Myanmar’da Müslümanları öldürmeyi durdurun”, “Rohingya Müslümanları yok ediliyor, dünya izliyor”, “Rusya ve Çin azınlıklara yapılanlardan desteğini çek” yazılı dövizler taşıdı.

Danimarka’da Arakan protestosu

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet nedeniyle Myanmar yönetimi protesto edildi.

Danimarka'da Arakan protestosuKOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Myanmar’daki Arakanlı Müslümanları hedef alan şiddet olaylarını protesto etti.

Sivil toplum örgütü Burma Task Force tarafından Kopenhag Belediye Meydanı’nda organize edilen gösteriye çok sayıda Müslüman’ın yanı sıra Danimarkalılar da destek verdi.

Gösteride, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet nedeniyle Myanmar hükümeti sloganlarla protesto edildi.

“Rohinga’daki soykırımı durdurun”

“Rohinga’yı kurtarın”, “Rohinga’daki soykırımı durdurun” ve “Danimarka, Rohinga halkının yanında” yazan dövizler açan göstericiler, Arakan’da katledilen Müslümanların fotoğraflarını taşıdı.

Çok sayıda kişinin Türk ve Pakistan bayraklarıyla katıldığı gösteride, Myanmar’da hayatını kaybeden Müslümanlar anısına saygı duruşunda bulunuldu ve dualar edildi.

Gösteride konuşan Danimarka’daki Burmalılar Derneği’nden Zakaria Abdul Rahim, gün içinde bölgede yaşayan babasıyla telefonla görüştüğünü ve durumun içler acısı olduğu bilgisini aldığını belirterek, göstericilerden bölgedeki Müslümanlar için dua etmelerini istedi.

Gösteriye katılan muhalefetteki Alternatif Parti Milletvekili Carolina Magdalene Maier de Myanmar hükümetini eleştirerek, “Şu an yaşananlar sürdüğü sürece Myanmar’da demokrasinin olduğundan bahsedemeyiz. Şu an bölgede yaşananlar insanlık dışı etnik temizlik denemesi, gerçekleşmesine izin vermemeliyiz.” dedi.

Komel lideri Bapir:

Arakan’daki kardeşlerimizin yanındayız

Komel lideri Bapir, Arakan’da yaşanan olaylara ilişkin, “İslam ümmetinin bir parçası olarak Arakan’daki kardeşlerimizin yanındayız.” dedi.

Komel lideri Bapir: Arakan'daki kardeşlerimizin yanındayızERBİL

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) muhalefette yer alan Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel) lideri Ali Bapir, Arakanlı Müslümanların (Rohingya) yanında olduklarını ve acılarını paylaştıklarını söyledi.

Bapir, Erbil kentindeki Nakşibendi Camisi’nde Arakan’daki Müslümanlarla dayanışma içerisinde olduklarını göstermek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, “Mazlumluğun verdiği acı, haksızlık, evinin başına yıkılması ve başka bir bölgeye zorla göç ettirilmenin ne olduğunu çok iyi biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Mazlumun yanında yer alıp, zalimin karşısında durmalıyız”

Müslüman bir halk olarak dünyadaki tüm mazlumların acısını paylaştıklarını ve dertlerinin ortakları olduğunu belirten Bapir, “İslam ümmetinin bir parçası olarak Arakan’daki kardeşlerimizin yanındayız. Dinimizin de buyurduğu gibi mazlumun yanında yer alıp, zalimin karşısında durmalıyız. Bu mazlum ve zalim kim olursa olsun.” diye konuştu.

Bapir, daha sonra kendisini dinlemeye gelenlere Arakan’daki Müslümanların tarihçesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Myanmar ordusunun “silahlı militanlarla mücadele” iddiasıyla Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında 25 Ağustos’tan bu yana çok sayıda Müslüman hayatını kaybetti. Saldırılarda hedef alınan 60′tan fazla köyün onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor.

Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılar

Gazze’de protesto edildi

Gazze Şeridi’nde düzenlenen gösteride Arakanlı Müslümanlara yönelik katliam protesto edildi.

Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılar Gazze'de protesto edildiGAZZE

Gazze Şeridi’nde düzenlenen gösteride Arakanlı Müslümanlara (Rohingya) yönelik katliam protesto edildi. İslami Cihad Hareketi’nin çağrısıyla Gazze’deki Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiserliği binası önünde toplanan Filistinliler, Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı saldırılara ve uluslararası toplumun suskunluğuna tepki gösterdi.

Hareketin sözcüsü Davud Şihab, burada yaptığı konuşmada, “Myanmar’daki Müslümanların maruz kaldığı korkunç katliamlar, Müslümanlara yönelik acımasız teröre yeni bir tanık niteliğindedir.” dedi.

“Arakan’daki katliam durdurulmalı. Etnik temizlik, katliam, acımasız bir şekilde yakılma ve öldürmeler karşısında, zayıf ve masum insanların hayatı korunmalı.” diyen Şihab, bütün İslami ve Arap kuruluşlarını, BM’yi ve uluslararası toplumu, Arakanlı Müslümanlara acil yardıma ve krizin son bulması için çabaları birleştirmeye çağırdı.

Myanmar ordusunun “silahlı militanlarla mücadele” iddiasıyla Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında 25 Ağustos’tan bu yana çok sayıda Müslüman hayatını kaybetti. Saldırılarda hedef alınan 60′tan fazla köyün onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor.

Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı saptanamıyor. Arakanlı sivil toplum kuruluşları hayatını kaybeden sivillerin sayısının bini aştığını bildirirken, bazıları da bu sayının binlerce olduğunu iddia ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>