POLİTİKA Gündemi: TBMM heyeti Almanya’da 15 Temmuz’u anlattı!..

TBMM heyeti Almanya’da 15 Temmuz’u anlattı

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Altunyaldız ve komisyon üyeleri, Almanya’nın başkenti Berlin’de FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimini anlattı.

TBMM heyeti Almanya'da 15 Temmuz'u anlattıBERLİN (AA)-TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde komisyon üyesi AK Parti, CHP ve MHP’li milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısında 4 gündür ülkedeki temaslarına ilişkin bilgi verdi.

Heyetin, Peter Ramsauer başkanlığındaki Almanya Federal Meclis Ekonomi ve Enerji Komisyonu üyeleriyle yapıcı ve sıcak ortamda görüştüğünü belirten Altınyaldız, 15 Temmuz’daki hain darbe teşebbüsü ve başta Almanya olmak üzere pek çok ülkedeki FETÖ yapılanmasına ilişkin bilgi verdiklerini söyledi.

Altunyaldız, görüşmenin, 15 Temmuz gecesi Türkiye’deki terör ve işgal saldırısının küresel dünyadaki yansımalarının doğru şekilde ifade edilmesi ve buna ilişkin hususlar ve sonuçların muhataplar tarafından birinci elden öğrenilmesi ve değerlendirilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kendi ülkesine, cumhuriyetine, demokrasisine, seçilmiş cumhurbaşkanına, başbakanına, meclisine ve gerçekten içinden geldiği millete saldıran FETÖ’nün tüm boyutlarıyla bilinmesi gerektiğine dikkati çeken Altunyaldız, Almanya’nın 24 okul, 150 meslek okulu, 300 dernek ve birçok medya organizasyonu ile FETÖ’nün örgütlenmesinde önemli bir merkez olduğunu kaydetti.

Altunyaldız, “Görüşmede yıllarca, 40 yıla aşkın bir süredir sinsi bir şekilde örgütlenerek sonunda ülkesini bir terör hareketiyle işgale girişen, milletine kasteden bir örgütün uzun dönemden beri teşkilatlandığı tüm ülkeler için zararlı faaliyetler içinde olabileceğini hatırlattık. Kendilerinden FETÖ terör örgütü tarafından işletilen okul, dernek ve finans kuruluşlarının kapatılması konusunda gerekli tedbirleri almaları hususunu özellikle altını çizmek suretiyle dile getirdik.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ı karanfille karşıladıkları yerde,

14 ay sonra şehit oldular

Darbe girişiminin merkezi olarak nitelendirilen Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında şehit ve gazi olan bazı vatandaşlar, 14 ay önce aynı yerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karanfillerle karşılamışlardı.

Erdoğan'ı karanfille karşıladıkları yerde 14 ay sonra şehit oldularANKARA – İLKAY GÜDER (AA)-Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’da yaptığı darbe girişiminin merkezi olarak nitelendirilen Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında şehit ve gazi olan bazı vatandaşlar, 14 ay önce aynı yerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karanfillerle karşılamışlardı.

Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezinin (USET) açılışını yapmak üzere Kazan’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 21 Mayıs 2015 tarihinde, Akıncı 4. Ana Jet Üssü girişinde karanfillerle büyük bir coşkuyla karşılayanlar arasında, 15 Temmuz gecesi darbeye karşı çıkmak için aynı bölgeye gidip burada şehit ve gazi olan Kazanlıların da bulunduğu belirlendi.

Kazan Belediyesinin yaptığı çalışma sonrasında incelenen görüntü ve fotoğraflarda, Erdoğan’ı karşılayanlar arasında üsteki askerlerin halka ateş açması sonucu yaralanan Kazan Belediyesi Meclis Üyesi Derya Ovacıklı ve Hüseyin Bayar ile şehit olan Ahi Mahallesi Muhtarı Ali Anar ve Ümit Güder’in yer aldığı görüldü.

Kazanlılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, şair Serdar Tuncer’in “Sen İstanbul Kokardın” isimli şiirinden “Göklerden hicran yağdı, İstanbullu bir geceydi. Yere düşen her damlanın yüreğinde sen vardın. İsmin dudaklarımda idamlık bilmeceydi. Yalansa kahrolayım, sen İstanbul kokardın” dörtlüğünün yazılı olduğu bir pankartla karşılamışlardı.

“O kırmızı karanfiller, bugün onların kanı olarak bu topraklara aktı”

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın, 18 Ocak 2001′de Kazan’ı ilk kez ziyaret ettiğini, sonrasında da kendisine “Kazan’da çok güzel bir halk topluluğu ve kök var, bu kökü koruyun.” şeklinde talimat verdiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı sıfatıyla 21 Mayıs 2015′te Erdoğan’ı ilçede vatandaşların karşıladığını anlatan Ertürk, şöyle devam etti:

“Bu ziyaret sırasında bir koridor oluşturuldu, binlerce insan sürpriz yaparak kırmızı karanfillerle Sayın Cumhurbaşkanımızı karşıladı. Çok güzel bir görüntü oluşturulmuştu. Aradan geçen sürede ‘O kök var’ dediği halk milli iradesine, demokrasisine sahip çıkmak için 9 şehit, 92 gazisiyle Sayın Cumhurbaşkanımıza olan sevdasını ve aşkını kanı ve canıyla ödediler.

O gün o kırmızı karanfiller, bugün onların kanı olarak kıpkırmızı şekilde bu topraklara aktı. Cumhurbaşkanımızın 21 Mayıs 2015′teki ziyaretinde gençlerimize kefen giydirmiştik, o gençlerimizden de 2′si burada şehit oldu. Kazan halkı, Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında milli iradesine ve demokrasisine olan bağlılığını canıyla kanıyla ödedi.”

Ertürk, 15 Temmuz gecesinde Kazanlıların savaş uçaklarının kalkmaması için mücadele verdiğini vurgulayarak, “Bu alan 14 ay önce Sayın Cumhurbaşkanımızın Kazan’a en son gelişinde, kendisini kırmızı karanfille karşıladığımız ve halka hitap ettiği yerdi. 14 ay sonra insanlarımızın kanı, bu topraklara akarak, belki de milli demokrasimize vurulmak istenen hançere karşı kendi bedenlerini siper ettiler. Bütün dünyaya kurşuna, F-16′ya nasıl kafa tutulur bir kez daha göstermiş oldular.” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan:

‘Meclisin en büyük gündemi 15 Temmuz olacak’

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, “Yeni yasama yılında da Meclisin önündeki en büyük gündem maddeleri 15 Temmuz’a ilişkin olacak.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan: Meclisin en büyük gündemi 15 Temmuz olacakTBMM  - MELDA ÇETİNER-AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yeni yasama yılında da Meclis’in önündeki en büyük gündem maddelerinin 15 Temmuz darbe girişimine yönelik olacağını söyledi.

Turan, bugün başlayacak 26. Dönem ikinci yasama yılına ilişkin beklentilerini AA muhabirine değerlendirdi.

Milli iradeye karşı gerçekleştirilen ve bir işgal girişimi niteliği taşıyan 15 Temmuz’dan en fazla etkilenen kurumlardan birinin Gazi Meclis olduğuna işaret eden Turan, “Yeni yasama yılında da Meclisin önündeki en büyük gündem maddeleri 15 Temmuz’a ilişkin olacak.” dedi.

Yasalarda değişikliklere neden olan olağanüstü hale ilişkin Kanun Hükmünde Kararnamelerin TBMM Genel Kuruluna geleceğini ifade eden Turan, ayrıca, MHP ve CHP ile mutabakata vardıkları Anayasa değişikliklerini de Genel Kurula getirme niyetinde olduklarını bildirdi. Turan, 15 Temmuz darbe ve işgal girişimini araştırmak üzere kurulan ve üyeleri belirlenen Meclis Komisyonunun da çalışmalarına başlayacağını ifade etti.

“Yenikapı ruhunu diri tutmak zorundayız”

Turan, “15 Temmuz sonrasında ortaya çıkan Yenikapı ruhunu diri tutmak zorundayız. Yenikapı ruhuna aykırı her davranış FETÖ ile mücadele noktasında bizleri daha da geriye götürecektir. FETÖ ile mücadele, ancak birlik ve beraberlik içerisinde sağlanabilir.” diye konuştu.

Bülent Turan, 23 Temmuz’da ilan edilen OHAL’in 90 günlük süresinin 20 Ekim’de dolacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Son yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan tavsiye kararlardan biri de OHAL’in uzatılması yönündeydi. Konu, Bakanlar Kurulunda değerlendirildikten sonra Meclise gönderilirse Meclis üzerine düşeni yapacaktır. Bu durumda tezkerenin AK Parti ve MHP’nin firesiz, CHP’nin de büyük oranda sağduyulu vekilleri tarafından kabul edileceğini düşünüyorum. 15 Temmuz’da yaşadıklarımız olağanüstü bir süreçti. Bu süreçte FETÖ ile etkin mücadelenin yolu da OHAL’den geçiyor.”

Adalet Bakanı Bozdağ:

‘Terör örgütlerine sadakati olanlar devlette istihdam edilmeyecek’

Adalet Bakanı Bozdağ, “Devlete değil, terör örgütlerine sadakati olanlar devlet hizmetinde asla istihdam edilmeyecek. Bu ülkeye ve bu millete ihanet edenler endişe etsin.” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ: 'Terör örgütlerine sadakati olanlar devlette istihdam edilmeyecek'ANKARA (AA)-Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen, cezaevindeki hükümlü ve tutukluların ürettiği ürünlerin sergilendiği “Ankara 13. İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı”nın açılışında yaptığı konuşmada, cezaevlerinden çıkanlara iş verilmesi çağrısında bulundu.

Herkesin yeniden bir fırsata ihtiyacı olduğunun altını çizen Bozdağ, pişman olmuş, cezası infaz edilmişlere yeni kapıların açılmasını istedi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin, demokrasiye sahip çıkılmasıyla başarısız olduğunu ifade eden Bozdağ, “15 Temmuz çabuk unutuldu, geçen süreye baktığınızda bu kadar kısa zamanda unutulması, unutturulması milletimiz ve devletimizin hayrına değildir. 15 Temmuz 2016′yı asla unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Çünkü Türkiye, 15 Temmuz 2016′da bölünmekten, rejim değişikliğinden kurtuldu o gece.” dedi.

“Adalet doğru biçimde tecelli edecek”

Devlete değil, terör örgütlerine sadakati olanların devlet hizmetinde asla istihdam edilmeyeceğinin altını çizen Bozdağ, “Bu ülkeye ve bu millete ihanet edenler endişe etsin. Hak yerini eninde sonunda bulacak, adalet doğru biçimde tecelli edecek, haklıyla haksız adaletin terazisinde tartılarak en doğru şekilde birbirinden ayrılacaktır. Teröre bulaşmamış, terör örgütlerine destek vermemiş, darbeye karışmamış olan insanlarımızın herhangi bir tereddüt veya endişeye düşmelerine mahal yoktur.” dedi.

Adli süreçlerin ve diğer süreçlerin hukuk içinde, hukukun gerektiği şekilde işletildiğini bildiren Bozdağ, adaletin gerektirdiklerinin yapıldığına değindi.

Adalet dışına çıkılması, husumet güdülmesinin asla söz konusu olmadığını ifade eden Bozdağ, şunları söyledi:

“Türkiye’de darbe teşebbüslerinin bundan sonra da tekrar etmemesi için kamudaki ayıklama, bazı devlet kurumlarının yeniden yapılandırılması, Ankara dışına bazı yapıların nakledilmesi ve benzeri pek çok tedbir alındı bundan sonra da gerekli tedbirler ihtiyaç duyulduğunda kararlı şekilde alınmaya devam edecektir. O nedenle bundan sonraki süreçte Türkiye’de yeni bir darbe teşebbüsünün olmasına sadece milletimizin karşı duruşu değil, devleti yöneten hükümetimizin alacağı, aldığı tedbirler de en önemli engel olacaktır. Engel olmuştur da, bundan sonra da olmaya devam edecektir.”

“Kara propaganda”

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016′da yaşadığı bozgunun yarattığı şoku, endişeyi ve paniği atlattıktan sonra yeniden kara propagandaya başladığını ifade eden Bozdağ, çeşitli darbe teşebbüsü söylentilerini yaymaya başladıklarını kaydetti.

FETÖ’ye inanan ama ihanetin içerisinde olmayan samimi vatandaşlara seslenen Bozdağ, şöyle devam etti:

“Fetullah Gülen yalancıların, müfterilerin şahıdır ve onunla beraber hareket edip milletimizi aldatanlar da hakeza öyle. ’17 Aralık’ta bu iş bitiyor, bu hükümet gidiyor’ dediler ve hukuk darbesi yaptılar, hükümet gitti mi? Biz buradayız. ’25 Aralık’ta gittiler siz hiç merak etmeyin.’ dediler, gitti mi, yok. ’19 Ocak’ta gidecekler’, gitti mi, ‘Ocak’ın sonunu göremeyecekler’, gördüler mi, gördüler. ’30 Mart mahalli idareler seçiminde gidecekler’ gitti mi, yüzde 45,5′la bu millet bize sahip çıktı. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday getirdiler, ne oldu yüzde 52 ile millet bunlara bir Osmanlı tokadı vurdu. Gitti mi, yok. Yok etmek istediklerini millet, bir makam daha yukarı çıkardı, milletine ve devletine, şerefli ve onurlu bir baş yaptı, Cumhurbaşkanı yaptı.”

Bozdağ, “Olağanüstü halin üç ay daha uzatılması kararı alındı, ihtiyaç vardı da alındı bu karar. Çünkü üç ayda siz devletin içindeki bu Fetullahçı Terör Örgütü yapısını ayıklama imkanına sahip değilsiniz.” dedi.

Bekir Bozdağ, “Biz Türkiye’nin hiçbir cezaevinde insan onuruna yaraşmayacak muamelenin yapılmasına izin vermedik, vermeyiz. En ufak bir ihmalin olduğu yerde bugüne kadar gerekli tedbirleri aldık, müeyyideleri uyguladık, bundan sonra da uygularız” diye konuştu.

Bozdağ, “Meclis’ten geçmemiş olağanüstü hal kanun hükmünde kararnameleri, Anayasa Mahkemesinin denetimine açık değildir” dedi.

Bombalanan Meclis,

Yeni Yasama Yılına Hazırlanıyor

TBMM’nin, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi bombalanan bölümlerinin tadilat ve tamiratı devam ediyor.

Bombalanan Meclis yeni yasama yılına hazırlanıyorTBMM – COŞKUN ERGÜL(AA)-Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi bombalanan Meclis, tamirat ve tadilat çalışmaları ile 26. Dönem 2. Yasama Yılı’na hazırlanıyor.

Genel Kurul, saat 15.00′te İsmail Kahraman başkanlığında toplanacak. Kahraman’ın sunuş konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yasama yılı açış konuşmasını yapacak.

Bu arada, TBMM Ana Binası’nın, FETÖ’nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi bombalanan bölümlerinin tadilat ve tamiratı devam ediyor. Bombadan etkilenen duvarlar, kapılar ve pencereler ile iç bahçeler elden geçirildi, yenilendi.

“Milletin Meclisini millet yapıyor”

İktidar kulisi tarafındaki iç bahçenin pervazları ve pencereleri tamamen yenilendi. Bahçeye yeniden çim ekildi. Muhalefet kulisi tarafındaki iç bahçenin köşesine (Başbakanlık makamının yakını) bomba atılması ve buranın büyük zarar görmesi nedeniyle bu bölümde düzenleme yapılmadı.

Bu bölüm hasarlı haliyle korumaya alındı. Hasar gören bölüm tamamen camla kaplandı. Bombalardan birinin isabet ettiği iki kolon ise tel kafes içine alındı. Böylece gelen ziyaretçilerin darbe girişiminde bombanın bıraktığı hasarı görmesi amaçlanıyor.

Bombanın esas zarar verdiği, üstteki Başbakanlık Makamının bulunduğu katın Şeref Holüne bakan kısmına ise “Milletin Meclisini Millet Yapar” yazılı büyük boy duvar panoları konuldu.

Muhalefet kulisinde duvara asılı olan ve büyük tartışmalara neden olan eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in, eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk’a hediye ettiği Atatürk’ün halı portresi TBMM başkanlarına gelen hediyelerin sergileneceği, muhalefet kulisinin girişinde müze olarak kullanılacak bölümdeki duvara asıldı.

Muhalefet kulisindeki loca yıkıldı

Muhalefet kulisinde “loca” olarak adlandırılan yüksek bölüm ise kulisi daraltması nedeniyle yıkıldı ve diğer bölümle eşit seviyeye getirildi.

Ayrıca muhalefet kulisinin üstündeki duvar, kulisin ışığını kapatması nedeniyle yıkıldı. Yıkılan duvarın yerine demir korkuluklar takıldı. Böylece bu kulis, iktidar kulisi ile aynı hale getirildi.

Bombalamada büyük zarar gören ve yerinden çıkan, TBMM Başkanının Genel Kurul Salonuna giriş yaptığı “üzümlü kapı” olarak bilinen kapı da yenilendi.

Başbakanlık makamının bulunduğu katın giriş ve çıkışları ise tahta panolarla kapatıldı. Büyük zarar gören bu bölümün duvarlarının sıvaları yapılıyor.

Bu arada, yerine yeni bina yapılacak olan, A ve B bloktan oluşan eski Halkla İlişkiler binalarının yıkım çalışması da devam ediyor. Blokun biri tamamen yıkılırken, diğerindeki çalışma ise iş makineleriyle sürüyor.

Kılıçdaroğlu’ndan,

‘Lozan’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanının, muhtarlarla yaptığı toplantıda, Lozan Anlaşması’nı bizim tarihimize uygun olmayan bir dille eleştirmesini ben içime sindiremiyorum.” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan 'Lozan' açıklamasıİSTANBUL(AA)-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te katıldığı “Eğrisi Doğrusu” programında gazeteci Taha Akyol’un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

TBMM’nin açılacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, Parlamentonun 15 Temmuz sürecinde çok önemli bir sınav verdiğini, bombalanırken sabaha kadar çalıştığını, demokrasiye ve parlamenter sisteme bağlı kaldığını söyledi.

Tarihte ilk kez böyle bir olayın yaşandığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bu parlamentoyu, parlamento kılan da Lozan Anlaşması. Türkiye Cumhuriyeti’nin varlık nedeni olarak saydığımız Lozan Anlaşması’nın bizim tarihimizde özel bir yeri vardır.” diyerek şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanının, muhtarlarla yaptığı toplantıda, Lozan Anlaşması’nı bizim tarihimize uygun olmayan bir dille eleştirmesini ben içime sindiremiyorum. Ben CHP’nin genel başkanı olma sıfatını bir tarafa bırakıyorum, sade, ülkesini, insanını seven bir vatandaş olarak içime sindiremiyorum. Çünkü Lozan Anlaşması, büyük imkansızlıkların yaşandığı bir süreç içinde, Batının dize getirildiği anlaşmadır aslında. Türkiye’nin varlık nedenidir Lozan Anlaşması. Ben Sayın Cumhurbaşkanına, ortaokulda, lisede okuduğu tarih kitaplarının ötesinde, çünkü o tarih kitaplarını okumakla insan tarihi öğrenmiyor, onlar ön bilgi veriyor. Ama eğer ben Lozan’ı öğrenmek istiyorum diyorsa, Lozan ile ilgili bir kitap okumasını da istemiyorum. Sadece ve sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unu okusun. Öyle tamamını okumasına da gerek yok, baştaki ilk 30 sayfayı okusun yeter.”

“OHAL uygulamalarını doğru bulmuyoruz”

“OHAL’i uzatma konusunda tavrınız ne olur?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Biz OHAL uygulamalarını doğru bulmuyoruz. Darbeye Parlamentodaki 4 parti karşı çıktı mı? Karşı çıktı. Sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, bütün medya karşı çıktı mı? Karşı çıktı. O zaman OHAL ilan etmeye gerek yok. Bir şeye ihtiyaç varsa gelir Meclise, oturur tartışılır, gereği yapılır. Biz her türlü desteği veririz. OHAL ile ilgili yetki aldılar. Meşru mudur? Meşrudur. Yetki nereden alınmıştır? Meclisten alınmıştır. Doğru mudur? Doğrudur. Anayasal bir kurum mudur OHAL? Evet Anayasal bir kurumdur. Alındı yetki ve kullanıldı. Yetki kullanıldıktan sonra yanlış kullanıldığını, Anayasaya aykırılık oluşturduğunu ifade ettik.”

Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı çıktı, ’12 ayı bile aşabilir’ dedi. Bu, Türkiye için felaket bir tablodur. Eğer böyle devam ederse bir karşı darbe algısı toplumda çok daha güçlenir.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>