POLİTİKA:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

‘Geçmişte siyasileri idam ettiğimiz için pişmanız’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, geçmişteki her darbenin ardından siyasilerin idam edildiğini belirterek, “Bugün idam ettiğimiz için pişmanız. Adnan Menderes’in adını havaalanlarına, üniversitelere veriyoruz vicdanımızı rahatlatmak için.” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ta bir otelde düzenlenen “Genişletilmiş 4. İl Başkanları” toplantısında herkesin çocuklarını, geleceğini ve güzel ülkesini düşündüğünü söyledi.

Söylenecek çok güzel sözler olduğunu ancak karamsar tablodan Türkiye’nin çıkması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, hep “İstikrarlı bir Türkiye, istikrar olsun.” denildiğini, bunun da herkesin düşünmesi gereken bir kavram olduğunu vurguladı.

“Vatandaşların borcu arttı”

2002′de ekonomik kriz olduğu dönemde vatandaşların borcunun 6 milyar 605 milyon lira olduğunu, şimdi ise 399 milyar liraya çıktığını anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ya arkadaşlar hangi ülkede yaşıyoruz. ‘İstikrar’ diyorlardı, tamam, vatandaşa dediler ki ‘Tek parti iktidar olsun.’ Vatandaş da gitti, oyunu verdi, tamam. Kardeşim tek parti iktidar olsun, oturun, bu memlekete huzuru getirin. Bu memlekete barışı getirin, bu memlekete kardeşliği getirin. Bu memlekette hepimiz birlikte yaşayalım. Vatandaş görevini yaptı, görevi yapmayanlar iktidardakilerdir, sorun orada.”

FETÖ’nün darbe girişimi

15 Temmuz darbe girişimime ilişkin mücadelenin gerekliliğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Meclis’i bombalayanların bir an evvel yargının önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

Darbenin suç olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Darbe bir suç mudur? Elbette suçtur ama kişi mahkeme kararı olmaksızın suçlu ilan edilemez. Herkes masumdur. Ta ki hakkında karar çıkıncaya kadar. Bugün suçlu ilan ederiz, üç gün sonra onun suçsuz olduğuna karar veririz. Asla unutmayalım. Siyasi kararlar adalet içinde alınmazsa toplumda derin travmalar yaratır.” ifadelerini kullandı.

Geçmişteki darbe girişimlerine de atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“27 Mayıs darbesi oldu. Ben o zaman ilkokuldaydım. Adnan Menderes ve iki bakanı daha astılar. Bunun yarattığı travma hala devam ediyor. Mahkemede yargılandılar. Siyaseten adam asılmamalıdır. Siyasi suçlar dolayısıyla insanlar idam edilmemelidir. Kişinin kabahati olabilir. Mısır’da darbe olduktan sonra oraya heyet gönderdik. Mısır’da dediler ki ‘Eski yöneticileri idam edeceğiz.’ Dedim ki arkadaşlarımıza gidin ve onlara şunu söyleyin. Biz de geçmişte her darbeden sonra siyasileri idam ettik. Bugün idam ettiğimiz için pişmanız. Adnan Menderes’in adını havaalanlarına, üniversitelere veriyoruz vicdanımızı rahatlatmak için. Oysa onların idam edilmemesi lazımdı.Biz baştan beri söylüyoruz. Siyasi düşünceleri dolayısıyla kimse suçlanmamalıdır. Fikirleri dolayısıyla kimse suçlanmamalıdır.”

‘CHP’nin tavrı, FETÖ’yü kurutmak için verilen mücadeleyi baltalar’

AK Parti Grup Başkanvekili İnceöz, “Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ve CHP’nin bu tavrı, FETÖ terör örgütünün kökünü kurutmak için verilen bu mücadeleyi baltalamaktan başka bir şeye hizmet etmez” dedi.

'CHP'nin tavrı, FETÖ'yü kurutmak için verilen mücadeleyi baltalar'

TBMM – COŞKUN ERGÜL (AA)- AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, terör örgütü FETÖ’nün devletten temizlenmesi için çıkartılan OHAL ve KHK’lara itiraz etmenin ancak bu kanlı örgütün eylemlerine çanak tutmak anlamına gelebileceğini belirterek, “Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ve CHP’nin bu tavrı, FETÖ terör örgütünün kökünü kurutmak için verilen bu mücadeleyi baltalamaktan başka bir şeye hizmet etmez.” dedi.

İnceöz, “CHP’nin, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyu” AA muhabirine değerlendirdi.

OHAL dönemlerinde çıkartılan KHK’ların Anayasa Mahkemesi’ne götürülemeyeceğinin Anayasa’da hüküm altına alındığını vurgulayan İnceöz, “Bu konuda Anayasa’nın 148. maddesi çok açıktır; (Olağanüstü hal, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasa’ya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’nde dava açılamaz.)” diye konuştu.

İnceöz, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından alınan tüm kararların, terör örgütü FETÖ’nün devletin tüm kurumlarından temizlenmesine yönelik önlemleri içerdiğini ifade ederek, bugüne kadar çıkartılan KHK’ların gerek FETÖ, gerekse PKK ve diğer terör örgütlerine yönelik önlemleri içerdiğine dikkati çekti.

AK Parti Grup Başkanvekili İnceöz, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ülkemiz 15 Temmuz’da, tarihte eşi benzeri görülmemiş kanlı bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Yüzlerce insanımız şehit oldu, binlercesi de yaralandı. 40 yılı aşkın bir süredir Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere devletin tüm kurumlarına sinmiş, sinsi bir terör örgütünün tamamen temizlenmesi, ülkemizin bundan sonra darbe ve benzeri kalkışmalara maruz kalmaması için, bu süreçte çıkartılan olağanüstü hal kararı ve kanun hükmünde kararnamelere itiraz etmek, ancak bu kanlı örgütün eylemlerine çanak tutmak anlamına gelebilir.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ve CHP’nin bu tavrı; vatandaşımıza kurşun sıkan, milletin Meclis’ini bombalayan, ülkeyi parçalama ve işgale hazır hale getirme teşebbüsünde bulunan FETÖ’nün kökünü kurutmak için verilen bu mücadeleyi baltalamaktan başka bir şeye hizmet etmez. Anayasa Mahkemesi önünde nöbet bekleyen CHP’nin, milletin menfaatine alınan her kararda benzer tavır sergilemesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

 

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’a dava

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ hakkında, “PKK bir halk özgürlük hareketi, aynı zamanda demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren bir örgüttür.” sözlerinden dolayı hapis istemiyle dava açıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'a dava

ANKARA – SERDAR AÇIL (AA)-HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Alman yayın organı Deutsche Welle’ye verdiği röportajdaki sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan hazırlanan iddianame, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, geçen yıl Almanya’nın Köln kentinde Türkiye’nin hava operasyonlarının protesto edildiği yürüyüşe katılan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın, daha sonra Almanya’nın Sesi’ne (Deutsche Welle) bir röportaj verdiği belirtildi.

Röportajda, “Kürt kökenli politikacılar tarafından kurulan HDP’nin PKK ile bağı olduğu söyleniyor. Buna ne dersiniz” sorusuna Yüksekdağ’ın verdiği, “Bizim HDP olarak PKK ile bağımız yok. Belge konulması lazım ortaya, aksi takdirde çok saçma kalıyor iddialar. Biz parlamento seçimlerinde yüzde 13 oy aldık. İki aylık seçim kampanyası süresince 7 HDP’li öldürüldü. Şu ana kadar failler yargı önüne çıkarılmadı. Öldürülen kişiler ellerine silah alarak PKK ile birlikte savaşmış kişiler değildi. PKK bir halk özgürlük hareketidir. Aynı zamanda demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren bir örgüttür. Bizler PKK’nın bu hedeflere ulaşma konusunda başvurduğu yöntemleri onaylamıyoruz. Ancak şunu da kabul etmeliyiz ki, uyguladığı program terör değildir.” cevabı iddianamede yer aldı.

1 yıldan 5 yıla kadar hapis

Bu sözler üzerine soruşturma açan savcılık, Yüksekdağ hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dava açarak, 1 yıldan 5 yıla kadar hapsini istedi.

Dokunulmazlık süreci

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Anayasa’da değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle hakkında 799 fezleke bulunan 152 milletvekili için yeni bir süreç başlamıştı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Demokrasilerde muhalefet vardır

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Her ülkede iktidar vardır ama sadece demokrasilerde muhalefet vardır. Çünkü en azından bardağın boş tarafını da söylemeye birilerinin olması gerekiyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Demokrasilerde muhalefet vardır

KAHRAMANMARAŞ (AA)- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ta partisinin Genişletilmiş 4. İl Başkanları Toplantısının ardından ziyaret ettiği Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda yönetimi kurulu üyeleri ve iş adamlarıyla bir araya geldi.

Türkiye’nin gerçekten huzura ve istikrara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Çünkü sanayici, üretici ve tüccar, esnaf herkes huzurlu bir ülkede üretim yapmak ister, yatırım yapmak ister, çocuğunu huzurlu bir ülkede okula göndermek ister. Çok iyi yetişmesini ister. Bu bağlamda biz elimizden gelen katkıyı vermeye özen gösteriyoruz ama bu özeni gösterirken de elbette varsa sorunlar o sorunları açık yüreklilikle dile getirmek bizim en temel görevlerimizden birisidir. Tabii şunu herkesin çok iyi bilmesini isterim. Her ülkede iktidar vardır ama sadece demokrasilerde muhalefet vardır. Çünkü en azından bardağın boş tarafını da söylemeye birilerinin olması gerekiyor. Biz Türkiye’nin istikrarını ve huzurunu koruyarak bu konuda da temel ölçütlere de dikkat ederek elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz. Çünkü ülkemizi seviyoruz. Sanayicilerimizi, üreticilerimizi, çiftçimizi ve esnafımızı seviyoruz. Onlar üretim yaptıkça istihdam yarattıkça Türkiye’nin milli gelirine ciddi anlamda katkıda bulunuyorlar. Onları tekrar yürekten kutluyorum.”

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun da istikrar ve huzurun önemine dikkati çekti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>