Prof. Dr. Ahmet Maranki Nürnberg Müsiad’da “Sağlıklı Yaşa” konferansı verdi

MÜSiAD üyesi Mevlana Restaurant Sahibi Ahmet Can’ın katkılarıyla „Sağlıklı Yaşa“ Programı adı altında Müsiad Nürnberg Merkezinde düzenlenen konferansa, Müsiad  üyeleri tarafından yoğun ilgi gösterildi.  Müsiad Nürnberg Başkanı Ismail Satır tarafından yapılan açılış konuşmasından sonra Prof. Dr. Ahmet Maranki Kur’an-ı Kerim’den Ayetlerle misaller vererek nasıl doğru ve sağlıklı yaşanabileceğini iki saat gibi kısa bir süre içerisinde anlatmaya çalıştı.

Maranki; “250 Üniversitesi bulunan ve 154 bin Doktoru olan bir ülkede yaşamaktayız. Buna rağmen bir tane bile patentli ilacımız yok. Bulgaristan gibi bir ülkenin 64 tane patentli medikal ürünü bulunmaktadır. Bizim tüketici ülkeden ziyade üretici olan bir ülke olmamız gerekiyor. Türkiye Endonezya‘dan sonra dünyada ikinci en fazla ilaç tüketen ülke. Ilaçların yaklaşık hepsi Avrupa ve Amerika menşeli. Insanlarımız doğadan bitkilerle ve sağlıklı ürünlerle beslenme yerine, çok tüketen ve çok ilaç kullanan bir toplum haline getirildik. Sağlık sektörü bütün piyasaların%85′ine hitap etmektedir. Bu sektörden pay alamayan ülkelerin ilerlemesi çok zordur. Yeryüzünde bilinen 13 bin çeşit bitki mevcut. Bu bitkilerin 9 bini cennet vatanımızda bulunmakta. Malesef bunu keşfeden araştırmacı ve yatırımcı firmalar yine yabancılar. En fazla tüketilen ürünlerin bazılarını üretebilmemiz gerekiyor. Türk üreticilere de destek verilmeli. Almanya’da bilinen Reformhaus‘lar gibi Türkiye de Doğal Bitki satan Mağazaların çok az olduğu ve insanları da bilinçsiz olduğundan bu gibi marketlere veya reyonlara ilgi göstermemektedir. Hayatımızın bundan sonraki kalan bölümünü daha bilinçli ve daha sağlıklı yaşamak hepimizin hakkıdır. Bu hakkı da sağlayabilmek için çok araştırmamız ve düşünmemiz gerekir.” dedi.

Maranki devamla; “Ne yazık ki, Türkiye‘de ziraatcılarımız para etmeyen ürünlerle uğraşıyor. Avrupalılar araştırmalarını iyi yaptıklarından, insanların en çok ihtiyacı olan bitki ve gıda mazemelerini üretiyor. Başkasının üretmesine izin vermiyor ve piyasayı elinde tutuyor.

Sağlığınız için yediklerinize lütfen dikkat edin. Ucuz ürünlere ilgi göstermeyin. Beyaz pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketin. Çok sıcak ve çok soğuk yemeyin, içmeyin. Sünneti seniyeye göre az yiyip, az içerek mümkünse günde bir çeşit yiyerek yaşayabiliriz.” dedi.

Konuşmasının sonunda misafirlerin sorularını cevaplandırdıktan sonra Müsiad‘lı girişimcilerin yaptıkları çalışmaları tebrik ederek program sona erdi.   / euturkhaber

Comments are closed.