Prof. Dr. Osman Karatay’dan “Türklerin ve Türkçe`nin Kökeni” konferansı

EUTURKHABER/FRANKFURT-Araştırmacı-Tarihçi Prof. Dr. Osman Karatay, Frankfurt’ta “Türklerin ve Türkçe`nin Kökeni” konulu seminer verdi.

Türk Öğrenciler Birliği Hessen’in (TÖB) Türk tarihiyle ilgili düzenledikleri konferans ve seminerleri devam ediyor. Doğal olarak Almanya’da yaşayan Türkler okullarda kökenleri hakkında bilgi edinemiyor.

Türk Öğrenciler Birliği geçtiğimiz dönemlerde düzenledikleri Türk Tarih dersleri, seminer ve sunumlarla büyük ilgi görüyor. Türk tarihine duyulan ilgi nedeniyle (TÖB) Avrupa Türklerini yeni bir ilginç konu ve konukla buluşturdu.

Musa Aydoğan ve Melike Dinç’in sundukları ‘Dilimizi, tarihimizi ve kültürümüzü öğrenmek ve yaşatmak için bu ve benzeri programlar düzenledik ve düzenlemeye de devam edeceğiz’ sözleriyle başlayan program büyük ilgi gördü.

Açılışta Türk Öğrenciler Birliği Hessen (TÖB) Başkanı Bekir Özgür Çınar yaptığı konuşmada birliğin tanıtımını yaptı. Çınar, ’2015 yılında üniversite öğrencileri tarafından Frankfurt’ta kuruldu.

2016 yılı kasım ayında dernek statüsüne kavuşan birliğimizin amaçları ; Başta Hessen eyaleti olmak üzere Türk öğrencilerinin bir araya gelebileceği bir ortam oluşturmak, yeni arkadaşlıkların kurulmasına vesile olmak, Üniversite veya yüksek okulda ders notları veya sınavlarla ilgili yardım, anadilimiz Türkçeyi düzgün ve doğru kullanmayı teşvik etmek, Türk kültürünü gençler arasında tanıtmak ve yaşatmak.

ETKİNLİKLERİMİZ:

İki ana başlıkta ele alabiliriz. Eğitim ve Eğlence amaçlı; Beş çayları (Çeşitli konularda sunumlar), Akademi dersleri (Türk tarihi, Türk Halk Oyunları, Osmanlı Türkçeşi vb.), Konferanslar, Başarı hikayeleri, Müze geziler. Bu etkinlikleri yapabilmemiz için birliğimize (üye olarak, bağış ve sponsorluk gibi) sizlerin desteklerine ihtiyacımız var’ diyerek mikrofonu Tarihçi Karatay’a bıraktı.

Yazdığı kitaplar, Türk tarihine kazandırdığı yeni bakış açısı ve çalışmaları ile çağımızın önemli Türk tarihçilerinden sayılmayı fazlası ile hak eden bir bilim adamı, araştırmaları ile Türk tarihini ileriye taşımış aydın bir şahsiyet olan Araştırmacı-Tarihçi Prof. Dr. Osman Karatay, “Türklerin ve Türkçe`nin Kökeni” konulu konferans sundu.

Karatay; ‘Bir ulusun kökeni çok önemlidir. Dünyada köken araştırmalarına o kadar büyük kaynaklar aktarılıyor ki, acaba neden bu kadar önem veriliyor diye kendime soruyorum. Bir yer işgal edilirken biraz insan hayatını kaybeder eksilir, ama Kültür emperyalizmiyle bütün insanları uyutup gücünü kırabilir, milyonlarca insanı azaltmış olursunuz.

Bu nedenle kültürel alanda yapılan savaş daha etkilidir. Kültürel alandaki varlığı korumak diğer alanlarla kıyaslanamayacak kadar önemlidir. Bulgarların kökeni konusuna gelince, bir Türk nasıl kendini yok eder, kaybeder. Din olarak, dil ve kültür olarak sizden olan nasıl sizin karşınızda oluverir.

Bunun olmaması için kültürel kimliğin sıkı tutulması lazım. Bu da köken bilgisiyle başlıyor. Bilimde sahadan verileri toplarsınız, bu veriler üzerine düşünür yorumlarsınız. Türkler kökleri üzerine yapılan araştırmalarda önce hüküm verildi, sonra veri toplanmaya başlanıyor, verilen hükümlere destek arandı, bu bilimin sonucu değil, bu hüküm nereden çıktı.

TÜRKLERİN KÖKENİ VE ANA VATANI BATILI BİLİM ADAMLARININ HÜKMÜNE Mİ BAĞLI?

Batılı bilim adamları Türkler üzerinde verdikleri kararla Türkleri biz ilk kez Moğolistan’da görüyoruz diye hükmettiklerine deyinen Karatay, ‘Bu bilimsel bir çıkış noktası olamaz. Onların anlatımıyla bize verilen yurt Moğolistan’ın da yukarısındadır. Bunu bizim tarihçilerimiz de veri olarak kullanıyorlar. 5. yüzyılda ortaya nasıl birdenbire çıkar o kadar kalabalık bir millet. Dolayısıyla ilk kez Türkler burada çıktılar hükmü bilimsel olamaz’

Dillerin temel kaideleri vardır bunlar kolay kolay değişmez, dil bakımından bir Alman ile bir Farslının cümle yapısı aynıdır, fakat birbirlerini anlamazlar.

Karatay, kelimeler, sayılar ve cümlelerle karşılaştırma yaparak verdiği misallerle Moğolca ile Türkçe kelimelerden benzer hiç bir kelimenin olmaması, Türklerin kökeninin Moğolistan olmasının mümkün olmadığına delil olduğunu ifade etti.

Macarların anayurdunu biz nokta atışı biliyoruz. Macar-Türk ilişkisinin tesbiti Türk anayurdunun tesbitine de yardımcı olacaktır. Bir dilden bir başka dile fiil geçerken saf kök haliyle geçmez, Almanca, ingilizce gibi, fakat Macarca ve Türkçenin ikisinin de fiilleri ortak kök halinde alınmış. Macarlar bu kelimeleri bizden almadılar, zira bizden alsalardı, kurala göre kök biçiminde almayacaklardı. burada durum farklı, çünkü Macarlar bu kelimeleri bizzat dedelerinden öğrendiler. Türkler de aynı kelimeleri dedelerinden öğrendiler, çünkü babaları, dedeleri aynıydı ortaktı aynı köklere sahiptiler’ dedi.

Şayet Türklerin ana yurdu Mançurya olsaydı, dilimizde çokca moğolca, mançurca, çince  kelime olacaktı. Tarım terimleri ortak kullanılacaktı. Eğer güneyde olsaydı Türkçe öz kelimelere bakılınca sıcak ülkede yetişen hiç bir ürün isimleri olmadığına göre ve kelimeler soğuk bölgedeki tarımı gösterdiğine göre elimizde sadece Türklerin anayurdu olarak yukarıda Güney Ural bölgesi kalıyor.

Çin kaynaklarında Ergenekon anlatılırken başında ‘Türklerin atalarının batı denizinin kuzeyinde bir batı denizi var’ yazıyor, ama Türkçe’ye aktarırken bundan hiç bahsedilmediğine deyinen Karatay, ‘Batı Denizi denilen yer ‘Hazar Denizi’dir.  Kuzeyinin Türklerin Anayurdu olma olasılığı delillerin ışığında en kuvvetle ihtimal olarak görünüyor’ dedi.

Karatay, bu gerçekler neden milletten saklanıyor? sorusunu sorarak bu konuda son noktayı koydu; ‘Hazar Denizi’nin kuzeyi Türklerin ana yurdudur’ tezini ortaya koydu.

Verilen aranın ardından soru-cevap bölümü ve konferansa katılanlar arasında kitap hediyesi çekilişi yapıldı. Türk Öğrenciler Birliği Hessen (TÖB) Başkanı Bekir Özgür Çınar’ın yaptığı çekilişte şanslı üç kişiye hediye kitaplarını takdim etti. Program sonunda TÖB adına başkan Bekir Özgür Çınar Prof. Dr. Osman Karatay’a koleksiyon merakı ‘Fötr Şapka’ hediye edildi. Karatay, okurlarıyla sohbet ve hatıra fotografı çekilerek kitaplarını imzaladı.

Kitaplarından bazıları: Türklerin ve Türkçenin Kökeni, Hırvat Ulusunun Oluşumu, The Turks, Türk Halklar Tarihine Giriş, İran İşle Turan, Balkanlar El Kitabı, Türklerin Kökü, Doğu Avrupa Türk Tarihi, Hürdüm, Hazarlar, Yahudi Türkler, Tük Yahudiler ve Ötekiler, İlk Oğuzlar, Bulgarlar.

 

 

Comments are closed.