BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Recep SOYSAL / Bir Beyaz Gül’ün Yüz Yıl Hatırı Olurmuş!..

Recep SOYSAL
recepsoysal123
@hotmail.com

BU yazıma yayınlanan ‘Kırmızı Şapka’da Türkiye tartışıldı’ haberimizin arka planından biraz bahsederek başlamak istiyorum.

Tartışmanın yapıldığı yer ‘De Rode Hoed‘, Amsterdam’ın merkezinde, ünlü Keizersgracht’da bulunan bir bina. Haberde de biraz değindim, siyasette ve yönetimde söz sahibi olan böyle elit bir grubun bulunduğu tartışmada en azından birkaç Türk arkadaşımız olsa ne iyi olurdu. Salonda Türkiye karşıtlığı çoğunlukta olsa da sağduyulu Hollandalı katılımcılar da yok değildi.

11 mart olaylarında polisin sert müdahalesini eleştirip, ne gerek vardı anlamında bir soru sordum ve bir gazeteci olarak salonda fotoğraf çektim. Programdan sonra boyu benden oldukça yüksek, tabiri caizse zeballah gibi 70 yaşlarında bir Hollandalı katılımcı geldi ve neden 11 mart olayları ile ilgili bir soru soruyorsun diye beni sıkıştırmaya çalıştı. Bir gazeteci olarak buna hakkım olduğunu söyledim.

İkinci sorusu daha da ilginçti; salonda fotoğraf çekmeden önce neden izin almıyorsun? Sonradan anladım ki fotoğraf çekmemden bazı vatandaşlarımız rahatsız olmuş.

Bu büyük ihtimal ‘Hollanda Rockefeller ailesi’ mensubu yaşlı bayla bir noktada buluşamasak ta el sıkışarak ayrıldık.  Bu insanlarla daha fazla konuşmalı ve kendimizi anlatmalıyız diye düşündüm o an..

Buyrun Ben Müslümanım..

Konu tam iletişim kurmaya ve kendimizi anlatmaya gelmişken müsadenizle biraz da nisan sonunda yapılan ‘Buyrun ben müslümanım’ kampanyasından bahsedeyim.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) tarafından bu yıl üçüncü defa yapılan ve  Avrupa’da 12 ülkede 200 noktada icra edilerek 150 bin kişiye ulaşılan bu kampanyanın bir noktasında, Hollanda Soest ayağında birkaç saat bulundum. Biraz fotoğraf çektim, çekim yaptım ve bir iki kişi ile röportaj yapma fırsatım oldu. Fotoğraflarda göründüğünden veya haberlerde okunduğundan biraz daha zor olduğunu gördüm.

Yine de hediye edilen gül’ün konuşma ve fikir alış verişinde bulunmak için bir vesile olduğuna tanıklık ettim. Hollanda halkında oluşmuş olan önyargının büyüklüğüne şahitlik ettim. Bazıları sanki Rotterdam olaylarından sonra böyle bir kampanya yapıldığını zannediyor ve ‘bunu yapmanıza gerek yoktu’ diyordu.

Gençlerin çalışmalarını takip ettiğim ve zaman zaman yardımcı olduğum bir sırada komşularımla karşılaştım. Birisi aynı blokta kaldığımız bir komşumdu. Diğeri de yolun karşısındaki komşularımdı. 50′li yaşlardaki komşularım, orta yaşlı bu çiftle konuşurken kendimle de yüzleşme fırsatım oldu.

Bana bugüne kadar, yani 15 yıldır neden tanışmadığımızı ve neden sadece birbirimize uzaktan merhaba dediğimizi, el sallayarak geçip gittiğimizi sordular. Açıkçası dolaylı olarak burda gül dağıtıyorsun iletişim kuruyorsun güzel de neden 15 yıldır ne kahve içmeye geldiniz kendinizi tanıttınız ne de bizi davet ettiniz demek istiyordu. Haklılardı bence. Ne dersiniz bir de ‘komşularla tanışma’ kampanyası düzenlense yerinde olmaz mı ?

Bu kampanya sayesinde Hollanda’da yapıcı ve pozitif bir rüzgarın estiği kanısındayım. Kampanyanın planlayıcısı, icra heyetleri ve gönüllülerini tebrik ediyorum, Allah kendilerinden razı olsun..

Hollanda Kralımızın 50. yaşını kutladık

Hollanda kralı’ının doğum günü 27 nisan’da, yeni akrabalarımızın daveti üzerine Rotterdam’da idik. Güzel ve dolu dolu bir gün geçirdik. Büyüklerimizi ziyaret etme ve dualarını alma fırsatı yaşadık ve onların duaları, güler yüzü ile bir yıllık enerjiyi birden depoladık.

Geçen yıl birkaç Avro’ya birkaç kitap almıştım. Bunlardan birisi Apple bilgisayarları kurucusu Steve Jobs’un biyografisini anlatan bir kitaptı. Severek okudum.

Bu yıl kitaplara bakma fırsatım olmadı derken son anda sokakta Hollanda’nın entellektüellerinden, hayatına birçok eseri ve başarıyı sığdırmış, yakından tanınması gereken yazar, gazeteci, televizyoncu Geert Mak’ın, birkaç dile çevrilmiş ve Hollandaca baskısı yarım milyondan fazla satmış De Eeuw van Mijn Vader kitabını 150 kuruşa alma fırsatım oldu ve çok sevindim..

Bu yılın Kral günü hediyem buymuş demek ki, ne dersiniz..

Gelecek yazıda buluşmak üzere Allah’a emanet olun..

…………………………………….

Baskı, Sindirme, Sorgulama ve Fişlemelere Artık Son Verilsin

HEPİMİZİN malumu olduğu gibi Hollanda parlamento seçimlerine çok az bir zaman kaldı. Herhangi bir sebepten dolayı duymamış veya kaçırmış olanlar için tekrar duyuralım, 15 Mart Çarşamba günü, Hollanda vatandaşı olanlar siyasi tercihlerini sandıkta gösterecekler.

‘Mutlaka oy kullanalım’ cümlesini artık kullanmak istemiyorum çünkü ‘Hollanda vatandaşı olup da oy kullanmamak’ hem kendi geleceğini, hem de çocuklarının ve torunlarının geleceğini önemsememek anlamına gelir ki, bunu herhâlde hiçbirimiz istemeyiz.

Seçimlerde oy kullanınca hemen her şey düzelecek olmasa da, sihirli bir değnek dokunduğu her şeyi güllük gülistanlık yapacak olmasa da oylarımızla dengeleri az veya çok değiştirebiliriz. Kullandığımız oylar sayesinde gücümüzü gösterdiğimizde bu ülkeyi yönetenler mecburen bizleri de hesaba katmak zorunda kalacaklardır.

Son seçimler 12 Mart 2012’de yapılmıştı. O seçimlerden önce de Hollanda’da gergin bir hava vardı, Müslümanlar o zaman da baskı altında idi. 2012 seçimlerinin ardından Müslümanlara karşı baskının dozu daha da arttırıldı. Türk vatandaşlarına yönelik baskı ise 15 Temmuz darbe girişiminden sonra daha da trajik bir hâl aldı. âdeta darbenin gerçekleşmemesinin intikamı Anadolu insanından alınmaya çalışıldı.

Bu da Hollanda’da yaşayan biz Türklerin bir değil bin şoku birden yaşamasına sebep oldu. Dostu da düşmanı da iyice seçmiş olduk.

Dostlar 15 Temmuz gecesi sabaha kadar dua ettiler, Rablerine hainlerin başarılı olmaması için yalvardı, yakardılar. Düşmanlar da kafalarını sabaha kadar duvara vurdular, böyle en ince ayrıntısına kadar düşünülüp yapılmış bir planın niye başarılı olmadığını anlayamadılar. Allah’ın izni ile onlar kafalarını daha çok duvara vuracaklar. Onların bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı vardı netekim…

Darbe gecesi Hollanda’da yaşayan Türklerin bir kısmı, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi Hollanda’da da konsoloslukların önünde toplandı. Diğer kısmı da kahvelerde, derneklerde, camilerde televizyonun karşısında hareketsiz olayları takip etti. O saatlerde hep, Avrupa ülkeleri liderlerinden olduğu kadar Hollanda başbakanından, muhalefet liderlerinden de darbeyi kınayıcı reddedici açıklamalar bekledi. Fakat beklenen o açıklamalar bir türlü gelmedi.

O gece o açıklamalar gelmeyince, acaba “daha sonra bir açıklama gelir mi?” diye beklense de sonuç yine maalesef olumsuz idi.

Gerçi sonra gelecek açıklamanın da pek bir ehemmiyeti olmayacaktı ama yapılsa gene de acıyı bir nebze olsun dindirebilirdi.

Madem bir açıklama yapılmamıştı o zaman birkaç gün sonra en azından Türk kurumlarına bir geçmiş olsun ziyareti yapılabilirdi. Hadi kurumları da geçtik, Amsterdam veya Rotterdam’da bir camiye de mi ziyaret yapılamazdı.

Beklenen açıklamalar, ziyaretler gelmeyince işin rengi beklenmeyen bir açıklama ile açıklığa kavuştu. Açıklamayı yapan Hollanda başbakanı Mark Rutte idi.

Adeta darbenin başarısız olması ağırına gitmiş gibi açıklamasında Türklere “defolun gidin!” diyordu.

Açıklamayı yapma sebebi de şöyle idi: 15 Temmuz darbe gecesi Deventer konsolosluğu önünde vatandaşlarımız darbe karşıtı gösteri yaparken, bir-iki gençte  göstericileri çekmeye çalışan Hollanda Devlet Televizyonu (NOS) muhabiriyle NOS’e olan öfkelerinden dolayı tartışıyorlar. Tabii bu tasvip edilecek bir olay değil. Sonuçta o gazeteci de işini yapmaya çalışıyor. İşte o göstericilere kızan Başbakan onlara, ‘defolun gidin’ diyor ama bu çıkış Hollanda Türk toplumu tarafından kendilerine yapılmış bir hakaret gibi algılanıyor âdeta.

Zaten o günden sonra da baskı ve sindirme kampanyası tüm hızı ile devam etmekte.

Eğer bu baskı, sindirme, sorgulama ve fişlemelere son verilmesini istiyorsak elimizde şu anda altın gibi bir fırsat var.

Yapmamız gereken sadece 15 dakikamızı ayırıp oy kullanmak. Bu kadarcık zahmete de katlanalım artık…

…………………………

 Kayıp Çocuklar, Evlilik Programları ve İhsan Sohbetleri

Önceki yazımızda ,Avrupa’da Yeni Hedef Çocuklarımız mı ?’ diye bir soru sormuş ve cevabını aramaya çalışmıştık. Okuyucularımdan tebrik ve teşekkür mesajları aldım.

Bir okuyucum mesajında şöyle diyordu “kaleminize sağlık hocam, Hollanda’nın … şehrinde ikamet eden bir arkadaşın eşi ve büyük kızı Karaman’da trafik kazasında vefat ediyor. Arkadaşımız Hollanda’ya dönünce bazı güçlüklerle karşılaştı ve biri kız biri erkek küçük çocuklarını Hollanda’lı aileye vermek zorunda kaldı. Kız çocuğunu her pazar kiliseye götürmüşler.. Yazınızla alakalı olunca paylaşayım dedim’.

Okurumuzdan gelen mesaj böyleydi. İlgimi çeken bu konu hakkında yakın bir zamanda bu kardeşimizle görüşeceğim ve edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım inşallah.

Yazımın yayınlanmasından sonra dikkatimi çeken bir başka nokta ise okuyucularımızın bir çoğunun, Avrupa’da kayıp 10 bin mülteci çocuktan haberlerinin olmaması idi. Arkadaşlar durum gerçekten çok vahim, 10 bin çocuktan bahsediliyor nezaman bu konuyu gündemimize alacağız.

Kayıp çocuklar konusunu ilerde tekrar ele almak istiyorum, Allah nasip eder inşallah..
=====

Yozlaşma tam gaz devam ediyor..

Yazılarımı takip edenler hatırlayacaktır. Çocukluğumu Anadolu’da geçirdim ve 13 yaşımda ortaokulu bitirdikten sonra Hollanda’ya geldim.

Köylerde düğünlere uzun süre hazırlık yapılır. Aileler arasında gidip gelmeler düğün tarihi yaklaştıkça artar. Davul, zurna ekibi ayarlanır. Eğer tam düğün başladığı gün köyde yaşlı bir teyze veya amca vefat etse, herşey durdurulur sessiz sedasız düğün yapılır. Bir iki yıl hazırlığı yapılan gelmesi iple çekilen o gün gelmesine rağmen vefat eden kişi 80-90 yasında olsa da, cenazeye saygıdan davul çalınmazdı.

Sözü artık iyice çığırından çıkmış evlendirme programlarından birinde yaşanan bir olaya getirmek istiyorum. Bir arkadaş, ‘ağabey bunu mutlaka izlemelisin’ diye  kısa bir video izletti. İnternette bir araştırma yaptım olay olalı birkaç ay olmuş ama mutlaka değinmek istedim.

Damat adayı, gelin adayını şehit geldiği gün oynamasından dolayı eleştiriyor. Sunucu da umursamaz bir şekilde ‘ne yapalım yani hayat devam ediyor diyor ve damat adayına ozaman senin de buraya gelmemen gerekirdi diye adeta kovuyor. Genç te stüdyo’yu terk ediyor.

Tabii sunucu o gittikten sonra gence hakaret etmeye devam ediyor ve gelin adayını oynamaya davet ediyor. Gelinin orkestraya haydi çalın demesi adeta şehitlerin şehit olmasına göber atar cinsinden. Anlaşılan ateş sadece düştüğü yeri yakmış onlara hiç bir acı vermemiş. Ne vahim bir durum..

Bana ve birçoğumuza göre bu programlar evliliğin, mahremiyetine ve  kutsallığına gölge düşürüyor. İnşallah biran önce kaldırılır.

====

İhsan Sohbetleri.

Bugün bahsetmek istediğim bir başka konu şöyle. Birkaç defa davetini aldığım fakat katılmanın birtürlü nasip olmadığı bir sohbet toplantısından bahsetmek istiyorum bugün. Biraz geç kalınmış olsa da teşkilatımız esnaf ve işadamlarına yönelik haftalık ‘ihsan sohbetleri’ düzenliyor.

Geçtiğimiz pazartesi ikinci defa katılmanın nasip olduğu bu sohbet toplantısı gerçekten samimi ve mükemmle br havada geçiyor.

Kuzey Hollanda Milli Görüş Teftiş başkanı Ahmet Duran bey’in sorumluluğunda gerçekleşen bu toplantının şark köşesinde yapılıyor olması da ayrı bir renk ve güzellik katmış sohbet toplantısına.

Sohbeti  veren yaklaşık 30 senedir tanıdığım ve her sohbetinde sürpriz yapabilen, bizi ağzımız açık kendisini dinletmeyi başaran, Milli Gazete’de de zaman zaman yazan Sebahattin Uçar hocamız. Ailemizde daha huzurlu bir şekilde yaşayabilmek için neler yapmamız gerektiğini anlatan hocamızın 2 saatlik sohbetinin nasıl bittiğini anlamak inanın mümkün değil.

Bu hafta da bununla iktifa edelim inşallah.. Haftaya buluşmak üzere Allah’a emanet olun..

……………………………………

 

Avrupa’da Yeni Hedef Çocuklarımız mı ?

BAZEN düşünüyorum da Müslümanlar olarak ne kadar da çok derdimiz var. Hangisi ile uğraşacağımıza şaşırmış durumdayız. Ringe çıkmış anteramansız bir boksör misali durmadan yumruk yiyoruz sanki. Sadece savunmadayız.. Karşımızdaki boksör ise baya iyi antremanlı, durmadan yeni taktikle vuruyor. Vursun bakalım, belki bu yumruklar bizim aklımızı başımıza getirir. Belki bu darbeler sonunda aslımıza döner ve ‘dur arkadaş biz bitti demeden bu maç bitmez’ deriz.

Konuyu Avrupa’da derin güçlerin, devreye soktukları bir planla Müslüman çocukları ailelerinden koparmaya çalıştıklarına getirmek istiyorum. Okullar ve hastahaneler bu konuda ilk uyarı merkezi gibi çalışıyor. İlkokullardaki bazı öğretmenler, aynı elbise ile birkaç gün okula gelen çocukları veya kollarında ve ayaklarında herhangi bir sebepten dolayı morluk olan çocukları hemen ‘gençlik daireleri’ne bildirebiliyor.

Isterseniz bir örnekle konuyu müşahhaslaştırayım; Yakından tanıdığım bir aile çocuklarını kontrol için hastaneye götürüyor. Muayane sırasında doktorlar çocukta hafif bir morluk tesbit ediyorlar ve bundan dolayı çocuğu aşırı bir incelemeye tabi tutuyorlar ve aileye bazı sorular sormaya başlıyorlar.

Hatta bununla da yetinmeyip çocuğu röntgene sokuyorlar. Durumu farkeden aile, çocuğumuza şiddet uyguladığımızı mı düşünüyorsunuz diye sormadan edemiyor.

Bir başka örnek ise şöyle; Amsterdam’da yaşayan ve yakından tanıdığım Faslı bir ailenin çocuğu okulda ailesini basit bir olaydan dolayı öğretmenine şikayet ediyor. Öğretmen de bu olayı büyüterek ‘gençlik dairesi’ne bildiriyor. Işık hızıyla çocuk evden alınıyor ve bilinmedik bir yere yerleştiriliyor.

Avukat tutan baba çocuğunu birşekilde evine getirmeyi başarıyor fakat durumun normalleşmemesi üzerine avukatın da tavsiyesi ile çareyi çocuğunu Fas’a kaçırmakta buluyor.

Buna benzer sayabileceğimiz sayısız olay var şu anda Avrupa genelinde. Senaryo çok basit. Okul, okul doktoru, ev doktoru, hastahane, komşular veya herhangi bir kurumun basit bir şikayeti ile bir süreç başlatılıyor. En basitinden gelip evinizde sizi sorguya çekerek işe başlanılabiliyor.

Bu raporlama döneminin birkaç hedefi var. Birincisi, birkaç hafta süren bu dönemi atlatmış olsanız dahi bir anlamda sicillenmiş oluyorsunuz. İkincisi bu dönemi iyi atlatamaz ve iş mahkemeye intikal ederse, karşılaşacağınız iyi niyetli olmayan bir hakim neticesinde çocuğunuz elinizden alınabilir. Üçüncüsü ve belki de en önemlisi ise müslüman aileler üzerinde bir ‘çocuğunuzu elinizden alırız’ baskısı oluşturuluyor.

2013 yılında Hollanda – Türkiye arasında küçük bir krize dönüşen Yunus bebek hadisesini hatırlayalım. Ailenin verecekseniz enazından Müslüman bir aileye verin isteklerini dahi dinlemeyen Hollanda makamları bildiğini okudu ve Yunus bebek ailesinin itirazlarına rağmen hala eşcinsel bir ailenin yanında yaşıyor.

Müslüman çocukları ailelerinden koparmak için aşırı bir performans gösteren Avrupa makamları resmi kayıtlara da girmiş kayıp 10 bin Müslüman mülteci çocuk hakkında hiçbir girişimde bulunmuyor. Bu da gösteriyor ki aslında asıl niyetlerinin çocuklar olmayıp, bu çocuklar bizim çocuklarımız, sonuçta burada doğdular diyerek ailelerinden koparıp kendi istedikleri gibi yetiştirecek ailelere vermek.

Avrupa’da birçok problemimiz var. Neredeyse hergün camilerimize saldırılar oluyor. Bazıları basit taşlama, yazı yazma veya sadece domuz kafası bırakmaktan ibaret olsa da bazen baştan aşağı yakılıyor.

Ya da müslüman kimliğinden hergün biraz daha uzaklaşan ve hiçkimse ile irtibat kurma gereği duymayan veya kötü yollara düşmüş gençliğimizin vahim durumu.

Problemler az çok belli. Peki nasıl çözeriz derseniz şöyle bir teklif yapmak isterim ve geçen yıl yaptığım çağrımı yenilemek isterim. Acilen ‘Avrupa müslümanları meseleleri konferansı’ toplanmalı. Sonuç bildirgesi bir kitap halinde yayınlanmalı ve alınan kararların uygulanması için müşahhas adımlar atılmalı.

Gelecek yazıda buluşmak üzere Allah’a emanet olun..

………………………………

Aldığım en güzel hediye: Bir Çiçek

Hayatın keşmekeşine dalmışken bir telefonla irkiliriz bazen. Gelen bu telefon ya günümüzü güzelleştirir ya da berbat eder, kafamızı karıştırır.

Gideceğiniz yere vaktinde gitmemenin en büyük suçlardan sayıldığı Hollanda’da müşteriye zamanında yetişmek için trafikte akla karayı seçerken işte böyle bir telefon uyardı beni hayallerimden. Şükür ki gelen telefon günümü güzelleştiren bir telefondu. Arayan oturduğum şehrin gençlik başkanı Habib Kurt’tu. ‘Recep abi, teşkilatımızın gençlik bölümünün açılışı var ve Teşkilatın ilk başkanı olarak senin de bir konuşma yapmanı istiyoruz’ dedi.

Gençlerden gelen böyle bir istek beni fazlası ile heyecanlandırmıştı. Oturduğumuz yer, Soest, statü olarak köy geçse de gerek nüfusu gerek gelişmişliği ile küçük bir şehir denebilir. Hollanda’nın tam ortası denebilecek bir yere kurulmuş 45-50 bin nüfuslu bu köy, ormanlık ve yeşil olması dolayısı ile Hollanda kraliyet ailesi tarafından da saraylarından birini inşa ettirmek için tercih edilmiş.

Geçtiğimiz yıl baştan aşağı yenilenen binanın, gençlik bölümünün hazırlıkları bitince açılışını yaparken sağolsunlar bizi de hatırlamışlar gençler. Hatırlanmak güzel şey elbette.

Ne anlatmalıyım, hangi hatıram dikkatlerini çeker, onları nasıl heyecanlandırabilirim düşünceleri ile geçen günlerden sonra birden kendimi 40-50 gencin karşısında elimde mikrofon konuşuyor buldum.

Şöyle bir konuşma yaptım:

“İlk teşekkür etmem gereken Türkiye’den görevli olarak gelen ve ozamanki biz gençlerin şuurlanmasınde ve yetişmesinde emeği geçen, şu anda emekli vaiz olarak şehitler diyarı Çanakkale’de mukim olan Mustafa Ertekin hocamızdır.

İlk zamanlarda, takvimlerin 1989 yılını gösterdiğinde, 20′li yaşlardaki biz gençler, öğrenci, parasız pulsuz olsak da azimli, dinamik ve girişkendik. Toplantı yapacak bir yerimiz olmasa bile 2 ayda bir Hilal adında bir dergi çıkarıyorduk.

Toplantılarımızı yapmak için 7-8 km uzaklıktaki Amersfoort şehrindeki Rahman camii’ye gidiyorduk. Hatta bir ara, hem toplantılarımızı yapabileceğimiz hem biraraya gelebileceğimiz küçük bir araba garajı arayışına bile girmiştik.

Sizler ne kadar şanslısınız ki boylu güzel ve geniş bir yerde arkadaşlarınızla hem eğlenebilir hem kaynaşabilirsiniz. Sizlerden ricam, dışardan yeni gelen gençlere sıcak ilgi göstermeniz ve kucaklayıcı olmanız. Onların sizin özel misafirleriniz olduğunu varsayın. Bilhassa büyükler yeni gelen gençlere sıcak ilgi göstersin ağabeylik, büyüklük yapsın.

Bundan birkaç sene önce Kuzey Hollanda Bölgesi Gençlik Teşkilatı başkanı bir anket yaptırdıklarını ve bu ankette gençlere neden Camilere Gençlik Derneklerine gitmedikleri sorusuna gençler şu şekilde cevap verdiklerini söyledi: ‘Eskiden Camilere, Derneklere gittiğimizde bizi sıcak karşılayan bize çay ısmarlayan ağabeylerimiz büyüklerimiz vardı ama artık onlar yoklar. Bizler Camilere, Derneklere gittiğimizde bizimle kimse ilgilenmiyor ve biz de biraz duruyor ve sonra hemen gidiyoruz’.”

Konuşmam sırasında gençlerin anlayabileceği sade bir dil kullanmaya çalıştım. Zaman zaman göz göze geldiğim gençlerin gözlerindeki mutluluğu ve motivasyonu gördüm.

Yönetici, eğitimci ve İmam konumundaki kardeşlerimden isteklerim de şu şekilde idi:”Kuruluşta hepimiz bekardık, diğer kardeşlerimizi ve bizden küçükleri kazanmaya çalışırken bıkmadık, usanmadık, bir büyük ağabey şefkati ile yaklaştık, dışlayıcı , küçümseyici olmadık.

Aradan yıllar geçti, evlendik çocuklarımız oldu, büyüdüler bizim yerimizi aldılar. Zamanında nasıl ki biz diğer gençlere sahip çıkmak için can attıysak şimdi de yöneticilerden, eğitimcilerden çocuklarımıza sahip çıkmalarını bekliyoruz”.

Hayatımda pek fazla ödül almadım. Birkaç cefakar, fedakar arkadaşımızla öncülüğünü yaptığımız daha sonra bayrağı Aydın Kurt ağabeyimize, nam-ı diğer ‘Reis’e devrettiğimiz Soest Milli Görüş Teşkilatının Gençleri açılış sonunda bana bir çiçek verdiler, gerçekten de güzel bir ödül ve hediye idi, düşünenlerden emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Rabbim bu ve bunun gibi mekanları kıyamete kadar açık tutsun ve yaptığımız çalışmaları kabul edip, kazanılan her sevaptan sevap hanemize sevap yazsın..

………………………………………………………………..

Dualarla gidiyoruz.

Normal hayat ritmimiz bozulalı üç haftayı geçti, nerdeyse bir ay oldu. Diken üstünde yaşıyor gibiyiz. Hiç beklemediğimiz bir zamanda gelen bu darbe girişimi hepimizi şok etti. Değişik bir tedirginlik içindeyiz. Tam da artık darbe olmaz dediğimiz bir anda gelen bu denli kapsamlı bir girişim bizleri derin uykumuzdan uyardı.

Recep SOYSAL
recepsoysal123@hotmail.com

‘Su uyur düşman uyumaz’ demiş atalarımız. Ne kadar da yerinde bir atasözü. Tefsir okuyalım, meal okuyalım, çok çok hadis okuyalım bir de bunlara ek olarak atasözlerimizi okuyalım. Atalarımız bilmiş de söylemiş. Yeri geldiğinde taşı tam da gediğine koymuş ve demiş ki ‘Ey oğul, dağların, taşların, kayaların, ağaçların ve de şu akan suyun uyuduğuna inan ama düşmanın uyuduğuna inanma, istihbaratını iyi yap’.

Yeri gelmiş iken 15 temmuz akşamından bir anımı anlatayım. Darbe girişiminin başladığı ilk saatler idi televizyonu açmış pür dikkat bakıyorduk, 15 yasındaki küçük oğlum Fatih Mehmet içeri girdi, bizi pür dikkat televizyon bakarken görünce ‘ ne oldu birşey mi var, yine birşey mi oldu ?’ diye sordu. Ben de ‘yok yok, çok büyük birşey değil Jandarma İstanbul Boğaz köprüsünü kapatmış ufak bir kalkışma, biraz sonra bastırırlar’ dedim. İlk anlarda ufak birşey zannediyordum ben, açıkçası, 15 yasındaki oğlumun söyledikleri gerçekten manidar ‘her yerde böyle küçük başlıyor ama sonradan büyüyüp gidiyor, bunun arkasında kesin Amerika vardır’. İlk anda gülüp geçtiğim bu cümlerlerden Fatih Mehmet’in ismini aldığı Fatih Sultan Mehmet gibi uzağı görebilmesinden de mutluluk duydum.

Hakkı teslim edelim. Halkımız büyük bir fedakarlık gösterdi. Hepimizin de idrak ettiği gibi, etrafımızdaki insanlardan da müşahade ettiğimiz gibi müthiş bir uyanış içindeyiz elhamdülillah. Milletimiz, kuklaları da gördü, arkasındaki kuklacı eli de. Kuklacı da bizim kendisini görüdüğümüzü gördü. O da ayrı bir tedirginlik içinde. Birgün bu yaptıklarının hesabının sorulacağını çok iyi biliyor.

İşte o zalimlerden hesap sormak, gözü kulağı bizde olan kardeşlerimizin dertlerine deva olmak ve bizden güzel haberler bekleyen ümmete güzel haberler vermek istiyorsak dinimize daha fazla sarılmamız ve takva olmamız lazım.

Öyle takva olalım ki, yüce peygamberimiz Muhammed Mustafa’yı  (s.a.v.) her yönü ile örnek alalım. Sevdiğimizde onun gibi kalpten, samimi, karşılıksık sevelim, infak ettiğimizde, verdiğimizde onun gibi hesapsız, plansız, karşılık beklemeden verelim.

Böylesine kapsamlı bir entrika, plan, çullanma ve işgal hareketinden kıl payı kurtulduk. Bu darbe girişiminin engelleyici faktörlerini üst üste koyduğumuzda isimsiz kahramanlarımızın çokluğu göze batıyor. Bunun yanında ‘tıpkı hz. Rasulallah ile hz. Ebubekir’in (r.a.) Mekke’den Medine’ye hicretlerinde yaşadıkları yardımlara benzer yardımların Cenab-ı Hak tarafından milletimize yapıldığı görülmekte. Bunda Ümmet-i Muhammed’in mazlum ve mağdurlarına yaptığımız yardımların ve onlardan aldığımız duaların etkisi çok büyük diye düşünüyorum.

Londra’da oturan bir kardeşimiz şöyle birşey anlatıyor. 16 temmuz sabahı Londra’da bulunan Somali’li kardeşlerimizin camisinde Somali’li müslümanlar diğer cemaat ile birlikte bu darbenin hedefine ulaşmaması için 15 temmuz gecesi, sabaha kadar ibadet edip dua etmişler.

Gazze’yi gördük, Lübnanı gördük ama seslerini bize ulaştıramayan birçok kardeşimizi ve yetimleri görmedik.  Belki de işte bu mazlum ve mağdurların duaları sayesinde kurtulduk.

İki cümle ile hülasa edecek olursam sevgili okurlarım ‘dualarla gidiyoruz..’ Büyük ihtimalle de mazlumların ve yetimlerin duası ile.

 

……………………………………..

Darbe, Musibet ve Doğru İstikamet..!

12 temmuz 2016 tarihli son yazımı okuyanlarınız hatırlayacaklardır, orada 4 Temmuz’da, Medine’de, Mescid-i Nebevi’nin yanında yapılan saldırının rastgele yapılmış bir saldırıdan ziyade iyi planlanmış büyük bir stratejinin taktik ayaklarından biri olduğunu yazmıştım. Yazımı, ‘Yoksa, Halep, Bağdat, İstanbul ve Medine’den sonra sırada Mekke mi var ?” sorusu ile bitirmiştim.

Recep SOYSAL
recepsoysal123@hotmail.com

Yazıma çok güzel tepkiler aldım. ” ..sırada Mekke mi var ?” sorusu ile bitirmeme yadırgayanlar oldu. Olsun yapıcı eleştirilere herzaman açığız.

Şu an, yaşadığımız her olaydan çıkaracağımız ders şu ki yani kesin olan birşey var ki tüm islam coğrafyası büyük bir tehlike ve saldırı altında.

Bazen doğudan bazen batıdan, bazen güneyden bazen kuzeyden şu veya bu şekilde saldırılarına devam ediyorlar. Son saldırıları da, iç savaş çıkarma niyeti ile yaptıkları 15 Temmuz darbe girişimi. Üst akıl bu sefer kuklaları aracılığı ile Türkiye’yi hedef almıştı. İslam dünyası tarafından tekrar ümitlerin bağlandığı lider ülke Türkiye tutsak alınsa idi işleri kolaylaşacaktı. Evdeki hesapları çarşıya uymadı. Onların hesabını Allah’ın hesabı bozdu. Necip Türk milletini hesap edememişlerdi.

Sizin şer gördüklerinizde hayır. hayır gördüklerinizde de şer olabilir‘ diyor Rabbimiz. İyi okursak bu şer darbe girişiminin, de hayır tarafları vardır belki de. Sonunda Fetö terör örgütünün elebaşı Gülen’i suçüstü yapmamıza vesile oldu. Hani bizim güzel bir atasözümüz vardır ‘Bir musibet bin nasihatten iyidir‘ diye. Kırk yıldır her yakalanışında bi fırsatını bulup, imam/vaiz cübbesini de giyip ‘Ben yapmadım, valla masumum abi‘ diyerek işin içinden çıkıyordu ya, işte bu sefer tam suçüstü yakalandı. Artık kaçış yok.

Hangi birisini sayalım. Benim yaşımın elverdiği derecede görüp idrak edebildiklerim. Mesela sadece birkaçını sayalım. 1991 seçimlerinde, üç parti biraraya gelip ittifak yapmışlardı. Refah partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrat Parti. Onlara önce destek verip sonra seçimlerden sadece bir gün önce ‘Zaman’a röportaj vererek bu üç partinin yaptığı ittifak değil, iki partinin Refah partisine iltihakıdır diyerek gelecek oyların önünü kesmesi.

Bir diğeri ise 28 şubat döneminde yaptığı o ‘Beceremediniz artık çekilin‘ açıklaması, dindar kesimin bu musibet adamdan tiksinmesine ve nefret etmesine vesile olan olay bu olaydır.

1991 körfez savaşı sırasında müslüman çocuklar ölünce hiçbir açıklama yapmazken, Saddam’ın İsrail’e attığı bir füzeden sonra ‘Tül tül düşüp ölen çocuklar gözümün önüne geldi‘ veya 2011′de Mavi Marmara olayında ‘Otariteden izin alınmalıydı‘ demesine ne demeli ?. 17-25 aralık darbe girişimi ve Mit tırlarını saymıyorum daha. Nereyi tutsak dökülüyor.

Bu tür sinyalleri 80′lerde de vermiş. Onu en erken deşifre edenlerden birisinin Erbakan hocamız olduğunu Ekrem Şama’nın ‘Allah dostu Erbakan‘ kitabından öğreniyoruz. 12 eylül 1980 darbesinden sadece 10 gün önce Erbakan hoca’nın söylediği şu sözler çok ilginç: “Allah bu adamı ıslah etsin! En çok bize yardım etmesi gerekirken, en çok ihanet eden ve Siyonistlerin emrine giren bu adamdır!

36 sene önce Profesör Doktor Necmettin Erbakan tarafınan teşhisi yapılan bu zararlı virüs, musibet adam, 15 Temmuz 2016′da, silahsız sivil halka, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sivil halka silah sıktırarak gerçek yüzünü gösterdi.

İstikameti doğru olanlar zaten biliyorlardı ama bir suçüstü gerekiyordu o da oldu şükür.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

……………………………

 

Ancak sen okursun yüreğimizi ya Rasulallah

4 temmuz 2016, pazartesi günü, Ramazan bayramından bir gün önce hz. Rasulallah’ın mezarının çok yakınında bombalar patlatıldı ve iki güvenlik görevlisi şehit edildi..

Recep SOYSAL
recepsoysal123@hotmail.com

Bayramdan sadece bir gün önce yine çocuklar babasız bırakıldı. İstanbul’un acısını henüz atlatamamıştık ki bu sefer çıtayı biraz daha yükselttiler ve en kıymetlimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (sav) mezarının yanına kadar yaklaştılar.

Bu olaylar rastgele yapılmış olaylardan ziyade çok iyi planlanmış büyük bir stratejinin taktik ayakları olduğunu gösteriyor. Bir anlamda Ümmet-i Muhammedi test ediyorlar.

Medine denince, Mescid-i Nebevi denince ilk aklıma, Fahreddin Paşa gelir. İngiliz ajan Lawrence tarafından kendisine çöl kaplanı adı verilen, elindeki bir avuç askerle 2 yıl 7 ay Peygamber şehri Medine’yi kahramanca savunmuş Ömer Fahreddin Türkkan Paşa.

Kendisi hakkında ilk kitabı 2007′de Burdur’da kısa dönem askerlik yaparken okumuştum. Ogünden sonra da hep ilgi alanımda oldu.

1916 Medine kuşatmasında, İngiliz askerleri ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü Medine’yi alamıyorlar, açlık ve kıtlıktan dolayı Osmanlı askerleri çekirge yemek zorunda kalıyorlar ama bütün bu zorluklara rağmen Peygamber şehrini teslim etmiyorlar  “son ere, son mermiye ve de son damla kana dek…” mücadele edeceklerini söylüyorlar.

Paşanın subaylarından İdris bey’in şu mısraları ne kadar ilginç:

Suçumuz çoksa da sun’umuz yoktur,

Şımardık müjde-i şahabetinle.

Gönlümüz ganîdır, gözümüz toktur,

Doyarız bir lokma şefaatinle.

 

Nedense kimseler anlamaz eyvâh !

O kadar saf olan dileğimizi..

Bir ummî isen de yâ Resûlullah!

Ancak sen okursun yüreğimizi.

Birkaç cephede aynı anda savaşmak zorunda kalan ve yedi düvelin saldırıları sonunda takatsız kalan Osmanlı İnglizlerle anlaşmak zorunda kalıyor ve Fahreddin paşa, teslim olma emrini birkaç defa dinlemese de sonunda teslim olmak zorunda kalıyor.

Teslim sırasında ilginç olaylar yaşanıyor. İngiliz general bir avuç askeri görünce şaşırıyor ve bu askerlerin gerisi nerde, uzun boylu beyaz elbiseli askerler nerde diye sorunca Fahreddin paşa şaşırıyor ve bütün askerlerimiz bunlar diyor. Cephanenin tesliminde şaşırma sırası İngiliz generalde, “iki yıl yedi ay boyunca bukadarcık cephane ile mi bize karşı koydunuz ?”.

İşte Medine savunmasının o zorlu günlerinde Fahreddin Paşanın subaylarından yedek teğmen İdris Sabih bey’in ölümsüz dizelerinin gerisi..

 

Dünya ve âhiret efendimiz,

 

Bir ulul’emr idin, emrine girdik

Ezelden biâtli hâkânımızsın

Er idik sâyende murada erdik,

Dünya ve âhiret sultanımızsın.

 

Unuttuk İlhan’ı, Kara Oğuz’u

İşledik seni gözbebeğimize

Bağışla ey şefî kusurumuzu,

Bin küsur senelik emeğimize.

 

Suları tükendi gülâbdanların,

Dinmedi gözümüz yaşı, merhamet!

Külleri soğudu buhurdanların

Aşkınla bağrını yakmada millet.

 

Gelmemiş Türkçede Kays u Hassan’ın

Yok bizde ne Bürde, ne Muallâka

Yolunda baş veren Âl-i Osman’ın,

Lâ’l ile yazdığı tarihten başka.

 

Ne kanlar akıttık hep senin için,

O Ulu Kitâb’in hakkıycün, aziz

Gücümüz erişsin ve erişmesin,

Uğrunda her zaman dövüşeceğiz.

 

Yapamaz Ertuğrul evlâdı sensiz,

Can verir cânânı veremez Türkler…

Ebedî hâdim-ül Haremeyniniz

Ölsek de Ravza’nı ruhumuz bekler!..

—-

Hayalimde hep bu şanlı direnişin filmini çekebilmek var, inşallah Rabbim nasip eder.

Sevgili okurlarım yüzyıllık uykudan uyanmaya başladık elhamdülillah ama kötü niyetliler ellerini bizden çok çabuk tutuyorlar..

Yoksa, Halep, Bağdat, İstanbul ve Medine’den sonra sırada Mekke mi var ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>