Referandumun ilk tercihleri sandığa düştü

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşları oylarını bugün (27 Mart 2017) itibarıyla saat: 09.00′dan itibaren kullanmaya başladılar.

Vatandaşlarımız  Yurt dışında 57 ülkedeki 120 temsilcilikte oy kullanabilecekler. Yurt dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı en fazla seçmenin bulunduğu Almanya’da, 13 merkezde referandum oylaması başladı.

Almanya’daki 1 milyon 423 bin seçmen, Berlin, Stuttgart, Frankfurt, Düsseldorf, Köln, Essen, Münih, Münster, Hannover, Karlsruhe, Hamburg, Nürnberg ve Mainz kentlerinde oyunu kullanacak (Videoyu TIKLA)YouTube Preview ImageKöln Başkonsolosluğu’na sabahın erken saatlerinde gelerek sıraya giren vatandaşlarımız oylarını kullandılar.

Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin basın mensuplarına referandumun hayırlı olması dileklerini iletirken her türlü hazırlıkların geçtiğimiz hafta bitirildiğini ifade etti. AK Parti İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu da oyunu Köln Konsolosluğu’nda kullandı. Yeneroğlu gazetecilere verdiği mülakatta ‘İlk günden ilginin yoğun olmasını referandumda katılımın yüksek geçiceği ümitlerimizi artırıyor’ dedi. Bir gazetecinin Cumhurbaşkanının özellikle Almanya’ya karşı yaptığı eleştirileri hatırlatmasına Yeneroğlu şu ifadeleri kullandı. “Arkadaşlar bu konuyu burada farklı değerlendiriyorlar. Bakın Türkiye’de bu sabah yine bir şehidimiz geldi.

Ateş düştüğü yeri milletimizi yakıyor, yurtdışında bu konuyla ilgili en ufak bir duyarlılık görmüyoruz. Meseleyi magazinleştirmekten ziyade bakın 2015 yıllından beri sayın Cumhurbaşkanımıza en kötü yakıştırmalar yapıldığını gözardı etmemek lazım. Dolayısıyla yurt dışındaki basın bu noktada en ufak bir hassasiyet göstermiş olsaydı, Türkiye’de yaşananlara bu şekilde ifade etmek durumunda olmazdı.” dedi.
Öte yandan Yurt dışıyla birlikte, gümrük kapılarında Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında oy verme işlemi başladı. Referandum için sim merkezlerine giden vatandaşlar güvenlikten geçerek kimlik kontrolünün ardından oylarını kullanabiliyor. Seçmenlerin, oy kullanırken, üzerinde TC. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya pasaportlarını yanlarında bulundurması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>