Renate Hendricks: “Sözümüzü tuttuk ve Okul Yasası’nı değiştirdik.”

Biri öğretmen diğeri sosyalpedagog olan iki müslüman kadının, dinlerini yaşamanın bir unsuru olarak başörtü bağlamalarından dolayı iş hayatlarında sorun yaşadıklarından, Anayasa şikayetinde bulunmuşlardı. Bu şikayetin sonucunda, bundan yaklaşık üç ay önce Federal Anayasa Mahkeme’si, ‘başörtü yasağı’ başlığı altında yürürlüğe geçen yasaları, Anayasa’ya aykırı olarak tanımıştı.

Zamanında Kuzey Ren Vestfalya SPD Eyalet Meclis Grubu adına yaptığı açıklamada, Federal Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını doğru bulduğunu dile getiren Eğitim Politikası Sözcüsü Renate Hendricks, dün gerçekleşen genel kurulda değiştirilen okul yasası bağlamında şöyle konuştu:

“Federal Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararı mümkün olduğu kadar çabuk denetleyip, Okul Yasası’nı karara uygun şekilde değiştireceğiz, demiştik ve sözümüzü tuttuk. Sadece üç aylık bir süreç içersinde, okul yasası değiştirildi ve baş örtü yasağı ile alakalı pasaj yasadan çıkartıldı. Yenilenmiş yasaya göre bundan böyle başını örten bir kadın da öğretmen olarak görevini yerine getirebilecek. Ancak istisnai durumlarda okul içersindeki huzuru sağlamakla sorun yaşanırsa, başörtü ile alakalı farklı kararlar alınabilinecek. Yenilenen yasa, yaşadığımız çok kültürlü ve çok dinli topluma daha uygun.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>