Roman ve Sinti Soykırımı Anma Günü

75 yıl önce Auschwitz-Birkenau toplama kampında binlerce Roman ve Sinti soykırıma tabi tutuldu. Avrupa Parlamentosu bu soykırımın gerçekleştiği tarih olan 2 Ağustos’u “Avrupa Roman ve Sinti Soykırımı Anma Günü” ilan etti. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş bu anma günü münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Almanya Roman ve Sintilere karşı taşıdığı tarihî sorumluluğun gereğini yerine getirememiştir.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“‘Özgürlükçü bir toplumun niteliği, bilhassa azınlıklara nasıl davranıldığı ile ve azınlıkların kendilerini nasıl hissettikleri ile ölçülür.’ Almanya Cumhurbaşkanı Wolfgang Schäuble’ye ait olan bu sözler çok doğru ve yerindedir.

Avrupa ve Almanya’daki Roman ve Sintilerin bugün hâlâ haklarının tanınması için mücadele etmek zorunda kalmaları, Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözleri doğrultusunda değerlendirildiğinde, özgürlükçü demokratik toplumumuzun niteliği hakkında pek de iyi şeyler söylenmesine müsaade etmemektedir.

Roman ve Sintilerin Auschwitz-Birkenau’daki Alman toplama kamplarında katledilmelerinin üzerinden 75 yıl geçtikten sonra anlaşılmaktadır ki Almanya taşımış olduğu tarihî sorumluluğun gereğini yerine getirememiştir. Roman ve Sintiler bugün hâlâ yoğun dışlama ve düşmanlığa tabi tutulmaktadırlar. Bu ise asla kabul edilebilir bir durum değildir.”

 DE/

Zum Europäischen Holocaust-Gedenktag für Sinti und Roma

„Deutschland ist seiner historischen Verantwortung gegenüber Sinti und Roma nicht gerecht geworden“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Anlass ist der 75. Jahrestag der Ermordung von tausenden Sinti und Roma im deutschen Konzentrations- und Vernichtungslager Auschwitz-Birkenau. Das Europäische Parlament hat den 2. August zum „Europäischen Holocaust-Gedenktag für Sinti und Roma“ erklärt. Bekir Altaş weiter:

„‘Die Qualität einer freiheitlichen Gesellschaft bewährt sich nicht zuletzt darin, wie mit Minderheiten umgegangen wird und wie sich Minderheiten in einer Gesellschaft fühlen.‘ Diesen Worten von Bundestagspräsident Wolfgang Schäuble ist nichts hinzuzufügen. Dass Sinti und Roma in Deutschland und Europa bis heute um Anerkennung ihrer Rechte kämpfen müssen, wirft jedoch – gemessen an Schäubles Worten – kein gutes Licht auf die Qualität unserer freiheitlichen Gesellschaft.

75 Jahre nach der Ermordung von tausenden Sinti und Roma im deutschen Konzentrations- und Vernichtungslager Auschwitz-Birkenau stellen wir fest, dass Deutschland seiner historischen Verantwortung nicht gerecht geworden ist. Bis heute sind Sinti und Roma massiven Diskriminierungen und Anfeindungen ausgesetzt. Das ist ein nicht akzeptabler Missstand.“

Comments are closed.