Rosenheim’da Mekke’nin Fethi Kutlandı

31 Aralık gecesini 1 Ocak tarihine bağlayan gece Müslümanlar için de önemli bir gün. 1 Ocak tarihi Mekke’nin fetih yıl dönümü. Allah-ü Teala’nın mübarek kıldığı, İslam dininin merkezi olan Mekke’nin, şirkten, putperestlikten ve bütün diğer hurafelerden arındırıldığı, yeni bir hayata kavuşturulduğu tarih Mekke’nin yıl dönümüdür.

Mekke’nin Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) komutasındaki müminler tarafından fetih edilmesinin önemi çok büyük. Mekke’nin fethi İslam tarihinde değil, bütün cihan tarihinde benzeri bulunmayan bir hadisedir. Mekke’nin fethinin imanları sebebiyle yurtlarından ayrılan Hz. Peygamber ve Eshab-ı Kiram’a Allah’ın en büyük lütuflarından biridir. Bu fetihle Arabistan yarımadasında şirkin cemiyet ve güç halindeki varlığı sona ermiş, Kabe ve civarı putlardan temizlenmiş, tevhid inancı kesin hakimiyetini ilan etmiştir.

Mekke’nin fethi ile Arabistan yarımadasında ilk İslam devleti de kuruluşunu tamamlamış, bundan sonra İslamiyet üç kıtaya hızla yayılmaya başlamıştır. Mekke’nin fethi, İslamiyet’te öylesine derin mana ve hikmetlerle doludur ki, daha sonraki asırlarda yaşamış İslam alim, evliya ve kumandanları da çeşitli vesilelerle bu fethi kendilerine örnek alıp, hal ve işlerine de ölçü kabul etmişlerdir.

Bu önemli günü hep baraber kutlayan IGMG Rosenheim teşkilati çeitli etkinlikler ile üyelerine güzel bir akşam sağlamış oldu. Mekke’nin fethi ile ilgili konuşmalar yapıldı. Sinevizyon gösterisi sunularak çeşitli ilahiler okundu. Program sonunda ise katılanlara yemek ikram edildi.

Mehmet KARACA-ROSENHEIM-euturkhaber.com

Comments are closed.