RSO-Realschule Oberaden öğrencileri İslamı yakından tanıma imkanı buldu

Öğrenciler DITIB Oberaden Camii’ni ziyaret etti

 

Sınıf öğretmeni Sayın Witt öncülüğünde RSO-Realschule Oberaden 9 A,B ve C Sınıfı Felsefe Öğrencileri DITIB Oberaden Camiini ziyaret etti.

DİTİB Oberaden Camii Diyalog Sorumlusu Cengiz Uysal ve RSO Felsefe Öğretmeni Sayın Witt ile yapılan önhazırlık neticesinde gerçekleşen  camii ziyareti her iki toplumun gençlerinin bir birlerini yakından tanıyıp, korkularını bir kenara atarak, insanlara saygıyla bakmanın ne kadar büyük bir gereksinim olduğu anlatıldı.

‘’Alman toplumu içinde yaşayan biz müslümanlar severek ve istiyerek burada, Almanyada kalıyoruz ve Almanyayı seviyoruz. Aynı sevgi ve saygıyı siz Alman toplumundan da bekliyoruz.’’ diyen Cengiz Uysal, ‘’Sizler İslam dinini kabul etmemiş kişiler olabilirsiniz ki bizler de Müslümanız Hristiyan değiliz fakat yinede saygı duymamız gerekir, birbirlerimize ve dini değerlerimize. Ancak bu saygı neticesinde sağlıklı bir toplum oluşturmuş oluruz ki buda her iki toplumun bundan sonra almanyanın geleceği için birlikte uygun adımlar atmasına sebep olacaktır.’’

Öğrencilere ve öğretmenlerine sunumu yapan Diyalog Sorumlusu Cengiz Uysal´ın namaz, islamda tolerans, caminin toplumdaki yeri ve müslümanların hıristiyanlara bakış açısı konulu konuşması takdir topladı.

Sayın Witt şaşkınlığını gizleyemediğini söyleyerek, gençlerin gayet dikkatli ve ilgili bir şekilde dinlediğini, bu camii ziyaretinin kendisi içinde çok olumlu geçtiğini ifade ettiği konuşmasında, bilmediği çok şeyi bizzat müslümanların dilinden duymaktan mutlu olduğunu söyledi.

Daha sonra Gençlik Lokaline geçen ziyaretcilere ikramda bulunan Cami yönetimi, herzaman ve herkez için camimizin kapısı açıktır. İster tek, Ailenizle veya gruplar halinde tekrar tekrar gelebilirsiniz duyurusuyla ziyarete katılanlara teşekkür edildi.

Bergkamen/İSMAİL ÇAKIR-euturkhaber.com

Comments are closed.