Rusya’daki saldırıyı düzenleyen kişinin kimliği belli oldu

Rusya’nın St. Petersburg kentindeki metro saldırısını düzenleyen kişinin Kırgızistan uyruklu Rusya vatandaşı Akbarcan Celilov olduğu bildirildi.

Rusya'daki saldırıyı düzenleyen kişinin kimliği belli oldu MOSKOVA (AA)-Rusya’nın St. Petersburg kentindeki metro saldırısını düzenleyen kişinin Kırgızistan uyruklu Rusya vatandaşı Akbarcan Celilov olduğu bildirildi.

Milli Güvenlik Devlet Komitesi, dün Rusya’nın St. Petersburg kentindeki metroda bombalı saldırı düzenleyen kişinin Kırgızistan uyruklu bir Rusya vatandaşı olduğunu açıkladı.

Milli Güvenlik Devlet Komitesi Basın Sözcüsü Rahat Süleymanov, Rus istihbarat örgütüyle temas halinde olduklarını ve konunun araştırıldığını söyledi.

Rus basını da saldırganın kimliğini 22 yaşındaki Kırgızistan uyruklu Akbarcan Celilov olarak duyurdu. Dün St. Petersburg metrosunda düzenlenen saldırılarda 10 kişi hayatını kaybetmiş, 47 kişi yaralanmıştı.

Rusya’da terör saldırısı: 10 ölü, 47 yaralı

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde, metroda iki istasyon arasında düzenlenen terör saldırısında 10 kişinin öldüğü, 47 kişinin yaralandığı bildirildi.

Rusya'da terör saldırısı: 10 ölü, 47 yaralıMOSKOVA (AA)-Rusya’nın St. Petersburg şehrinde, metroda iki istasyon arasında düzenlenen terör saldırısında 10 kişinin öldüğü, 47 kişinin yaralandığı bildirildi.

St. Petersburg metrosunun “Sennaya Meydanı” ve “Teknoloji Enstitüsü” istasyonların arasında patlama meydana geldi.  Rus medyasında yer alan haberlerde, patlamanın nedeninin tren vagonuna yerleştirilen parça tesirli bomba olduğu belirtildi.

Putin St. Petersburg’da

Patlamanın olduğu sırada St. Petersburg’da Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Güvenlik Servisi (FSB) başkanından rapor aldı.

Putin, terör saldırısının ihtimal dahilinde olduğuna işaret etti ve patlamada ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Soruşturma başlatıldı

Rusya Başsavcılığı Sözcüsü Aleksandır Kurennoy, St. Petersburg metrosunda meydana gelen patlamanın “terör saldırısı” olduğunu vurgulayarak, geniş çaplı soruşturma başlatıldığını söyledi.

“Başka bir bomba etkisiz hale getirildi”

Rusya Terörle Mücadele Komitesi’nden (NAK) yapılan açıklamada ise şehir merkezinde yer alan Diriliş Meydanı istasyonunda patlayıcı madde tespit edildiği ve bomba imha uzmanları tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Patlama iki istasyon arasında oldu

NAK’ın açıklamasında, patlamanın “Senneya Meydanı” ile “Teknoloji Enstitüsü” istasyonları arasında olduğu kaydedildi. Açıklamada, patlamanın TSİ 14.40′da tren hareket halindeyken Sennaya Meydanı ve Teknoloji Enstitüsü arasında gerçekleştiği bildirildi.

“Makinist treni durdurmayarak doğru bir karar aldı”

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, soruşturmada elde edilen ilk bilgileri paylaştı. Vagona yerleştirilen bombanın tren Sennaya Meydanı ile Teknoloji Enstitüsü arasında hareket halindeyken patladığını aktaran Petrenko, “Makinist treni durdurmayarak doğru bir karar aldı. Trenin istasyona kadar ilerlemesi tahliyeyi kolaylaştırarak, ölü sayısının artmasını engelledi.” dedi.

Rusya Sağlık Bakanı Skvortsova: 10 kişi öldü, 47 kişi yaralandı

Bu arada, Rusya Sağlık Bakanı Skvortsova, patlamada 10 kişinin öldüğünü, altısı ağır 47 kişinin yaralandığını söyledi.

Makinist St. Petersburg’daki saldırıda yaşadıklarını anlattı

St. Petersburg’da terör saldırısının gerçekleştiği trenin makinisti Kaverin, “Treni istasyona kadar yavaşlamadan götürme kararı aldım ve durumu telsizden merkeze bildirdim. Ne olduğunu ancak tren durduktan sonra anladık.” dedi.

Makinist St. Petersburg'daki saldırıda yaşadıklarını anlattıMOSKOVA (AA)-Rusya’nın St. Petersburg kentinde dünkü saldırıda bombanın patladığı trenin makinisti Aleksandır Kaverin, patlama sesini duyduktan sonra istasyona kadar gitme kararı aldığını söyledi. Kaverin, St. Petersburg’da gazetecilere saldırı anı ve sonrasında yaşananları anlattı.

“Acil durum butonlarından çok sayıda çağrı gelmeye başladı”

Şiddetli bir patlama sesi duyduklarını ve sonrasında toz bulutu gördüklerini aktaran Kaverin, “Vagonlardaki acil durum butonlarından çok sayıda çağrı gelmeye başladı. Treni istasyona kadar yavaşlamadan götürme kararı aldım ve durumu telsizden merkeze bildirdim. Ne olduğunu ancak tren durduktan sonra anladık.” dedi.

Kaverin, tren durduğunda platformda panik yaşanmadığını, yaralılara ilk müdahalenin yolcular tarafından yapıldığını belirtti. St. Petersburg Metrosu Direktörü Vladimir Garyugin de makinistin treni durdurmayarak doğru davrandığını ve bu sayede ölü sayısının artmasının önüne geçildiğini ifade etti.

Bu arada Sennaya Meydanı istasyonu için bomba ihbarı yapıldığı, güvenlik güçlerinin kontrol amacıyla istasyonu kapattığı bildirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>