Şahin Ali Söylemezoğlu / Emperyalizm ve Suriye

ABD (aynı zamanda Fransa ve İngiltere) Suriye’yi Fırat vadisi boyunca parçalamak istiyordu. Bu amaçla Fırat’ın kuzey doğusunda kalan ve Suriye topraklarının yüzde otuzunu meydana getiren kısımlarda yirmi kadar hava meydanı ve üs kurdular. Bu bölge Suriye’de petrol ve doğal gaz bulunan yegâne bölgedir.

Şahin Ali Söylemezoğlu

ABD dışişleri bakanı Rex Tillerson 2018 yılı Ocak ayı ortasında “Suriye’de 30.000 kişilik ordu kuracağız” dedi. Bu ordunun insan gücü PKK yönetimindeki YPG ve benzeri gruplar tarafından oluşturulacaktı. ABD, Fransa ve İngiltere’nin asıl hedefi Suriye’nin doğu ve kuzey bölgesinde PKK yönetiminde bir “Özerk bölge” kurmaktı.

PKK nedir?

ABD, Avrupa Birliği, NATO tarafından resmen terörist bir örgüt olarak ilan edilmiş olan bir örgüttür. Almanya’nın eski dışişleri bakanı Sigmar Gabriel 24 Mart 2018’de Alman “Tagesspiegel” gazetesinde yayınladığı yazıda “PKK bir suç örgütü olduğu; uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı ile ve şantajla para kazandığı için Almanya’da yasaklanmıştır”, dedi.

Gabriel aynı yazıda “Irak ve Suriye’de bir özerk bölgesel devlet kurduktan sonra Türkiye’de aynı şeyin yapılması gündeme gelecektir” diye yazmıştı.1

ABD dışişleri bakanı Rex Tillerson’nun bahsettiği 30 bin kişilik ordunun kurulması için ABD yıllık 4 Milyar dolar ödenek ayırmıştı. (4 milyar dolar ne demek, değerlendirebilmek için şu bilgi faydalı olur: ABD Israil’e 2014 yılında 3 milyar dolar vermişti, Mısır’a da yılda 1,38 milyar dolar veriyor).

PKK’ya 2018 yılında yarım milyar dolar verildi.

Modern uçaksavar ve tanksavar roketler verildi.2 İŞİD’in uçağı yok, neden uçaksavar roket veriliyor? Belli ki Türkiye’ye karşı kullanmak için.

Türkiye, dünyanın en güçlü devleti ABD ile çatışmayı göze alarak başlatmış olduğu harekât sayesinde özetlediğimiz emperyalist plana büyük bir darbe indirdi.

ABD Suriye topraklarının kuzey bölgesindeki askerlerini geri çekti. 17 Ekim günü ABD ile Ankara’da varılan mutabakat sonucunda ABD yönetimi PKK’ya bağlı YPG güçlerine 120 saat içinde güvenli bölgeyi terk etmelerini emretti.

Emperyalist güçlerin ipiyle kuyuya inilemeyeceğini bir kere daha gördük.

Orta Doğuda barış ve huzuru sağlamak için emperyalist güçleri kovup, Kürt, Türk, Arap, Sünni, Şii, Süryani, Ezidi, Ermeni, Yahudi kendi aramızda uzlaşma yolları bulmaktan başka çıkar yol yoktur.

Comments are closed.