Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde ‘Seçimlere Katılım’ çağrısı

‘Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde demokrasiyi güçlendirelim!..’

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş 1 Eylül tarihinde Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde gerçekleşecek olan Eyalet Parlamentosu seçimlerine katılım çağrısında bulundu. “Saksonya ve Brandenburg eyaletlerindeki seçimlerde aslında nasıl bir toplumda ve nasıl bir ülkede yaşamak istediğimiz sorusunu cevaplayacağız. Toplumumuz ve ülkemizde hoşgörü ve çoğulculuğun mu yoksa ırkçılık, endişe ve nefretin mi hâkim olacağına karar vereceğiz.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Saksonya ve Brandenburg eyaletlerindeki Eyalet Parlamentosu seçimleri önümüzdeki beş yıllık sürecin yol haritasını çizmek anlamına geliyor. Bu seçimlerle birlikte, nasıl bir toplumda ve nasıl bir ülkede yaşamak istediğimiz sorusunu cevaplayacağız. Toplumumuz ve ülkemizde hoşgörü ve çoğulculuğun mu yoksa ırkçılık, endişe ve nefretin mi hâkim olmasını istiyoruz? Özgürlükçü demokratik anayasamızı güçlendiren her oy altın değerindedir.

AfD’ye destek olmak ise ırkçılığı, İslam düşmanlığını ve antisemitizmi güçlendirmek anlamına gelecektir. Zira AfD’nin takip ettiği siyaset nefret, kışkırtma ve kendi sorunlu ideolojik bakış açılarına uymayan her kesime karşı düşmanlıktan ibarettir. Bu bakış açısının nelere yol açtığını Almanya geçmişte çok acı bir şekilde tecrübe etmek zorunda kalmıştır. Bunun tekrarlanması asla düşünülemez!

İşte tam da bu yüzden, bu zihniyet yapısına sahip olan cenahın ne eyalet parlamentolarımızda ne de toplumumuzda daha etkin hâle gelmesine izin vermemeliyiz. Bu münasebetle, demokrasiden taraf olan herkesi oylarıyla pazar günü demokrasiyi içselleştirmiş olanları desteklemeye, sağ popülist ve ırkçılara da güzel bir ders vermeye davet ediyorum. Hiç kimsenin bizi birbirimizden ayırmasına müsaade etmemeliyiz ve etmeyeceğiz.”

DE/

PRESSEMITTEILUNG

Wahlaufruf – In Sachsen und Brandenburg Demokraten stärken

„Bei der Wahl in Sachsen und Brandenburg geht es auch um die Frage, in was für einer Gesellschaft und in was für einem Land wir leben wollen. Soll sie offen und plural sein oder geprägt von Rassismus, Angst und Hass?“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Anlass sind die anstehenden Landtagswahlen in Sachsen und Brandenburg am 1. September 2019. Bekir Altaş weiter:

„Die Landtagswahlen in Sachsen und Brandenburg werden die politischen Weichen für die kommenden fünf Jahre gelegt. Es geht bei diesen Wahlen auch um die Frage, in was für einer Gesellschaft, in was für einem Land wir leben wollen. Soll sie geprägt sein von Offenheit und Vielfalt oder von Rassismus, Angst und Hass? Jede Stimme, die unsere freiheitlich demokratische Grundordnung stärkt, ist Goldwert.

Mit der AfD hingegen stärkt man Rassismus, Islamfeindlichkeit und Antisemitismus. Ihre Politik ist maßgeblich geprägt von Hass, Hetze und Misstrauen gegenüber allem, was nicht ihr nationalistisch-ewiggestriges Bild passt. Wohin das führt, hat Deutschland bereits leidvoll erleben müssen. Nie wieder!

Deshalb dürfen wir nicht zulassen, dass diese Strömung weiter an Einfluss gewinnt – weder in unseren Landtagen noch in unserer Gesellschaft. Deshalb rufe ich alle Demokraten am Sonntag auf, mit ihrer Stimme Demokraten zu stärken und Rechtspopulisten und -extremisten die rote Karte zu zeigen. Wir dürfen und werden uns nicht auseinanderdividieren lassen, von niemandem.“

Comments are closed.