Saraybosna’da ‘Diplomatik Kış Pazarı’ kermesi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen ‘Diplomatik Kış Pazarı’ kermesinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40 ülkenin büyükelçilikleri ve birçok uluslararası kuruluş yer aldı.

Saraybosna'da 'Diplomatik Kış Pazarı' kermesi düzenlendiSARAYBOSNA (AA)-Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, geleneksel olarak yapılan “Diplomatik Kış Pazarı” kermesi düzenlendi.

Bosna Hersek’teki 40 büyükelçilik ve uluslararası kurumun katıldığı başkentteki İskenderiye Kültür ve Spor Merkezi “Mirza Delibasic” salonunda düzenlenen kermese Saraybosnalılar yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, kermesin Türkiye’nin Bosna Hersek’teki kültür varlığını göstermek amacıyla önemli olduğuna işaret ederek, “Burada sergilenen ürünlerden elde edilen gelir ihtiyaç sahibi çocuklara gidecek. Bu bağlamda çok anlamlı bir etkinlik.” dedi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı Halil Ümit Cemaloğlu da AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi Türkiye’nin bu yıl da kermeste stant açtığını belirterek, “Türkiye, buradaki stantların en büyüğü. Geçen seneki kermeste yaklaşık 45 bin avro toplandı. Bunun 5 bin avrosunu Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği karşıladı.” diye konuştu.

Türkiye standında geleneksel lezzetler

Türkiye’nin açtığı stantta ayrıca on farklı partner ve birçok sponsor olduğunu söyleyen Cemaloğlu, 19 farklı belediyenin sergilediği ürünlerden elde edilen gelirlerin ihtiyaç sahibi ve özel gereksinim gerektiren çocukların eğitiminde kullanılacağını ifade etti.

Saraybosnalıların büyük ilgi gösterdiği Türkiye standında, döner, çiğ köfte, pişmaniye, lokum, yaprak sarma ve keşkül gibi geleneksel lezzetler davetlilerin beğenisine sunuldu.

Bosna Hersek Saraybosna Kanton Başbakanı Elmedin Konakovic ise bu tarz bir kermesin düzenlenme fikrinin son derece önemli olduğuna işaret ederek, “Kermesin en önemli mesajı ihtiyaç sahibi çocuklara yardım eli uzatması.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, kermes kapsamında düzenlenen “açık arttırma” etkinliğinde, THY’nin iki kişilik biletini yaklaşık bin 400 avro karşılığında Suudi Arabistanlı Riham Mominah alırken, Boşnak futbolcu Edin Dzeko’nun imzalı iki forması yaklaşık 400 avroya satıldı.

Bosna Hersek’teki büyükelçiliklerin ortak organizasyonu kermeste toplanan yardımlar, engelli, kimsesiz ve aileleri ekonomik sıkıntı içinde olan çocuklar için kullanılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>