width=750

Sarıeroğlu,’İstihdam performansıyla Avrupa’da en başarılı ülkeyiz’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, “Şu an son 10 yılda ortaya koyduğumuz istihdam performansıyla Avrupa’da en başarılı ülke olmuş durumdayız” dedi.

'İstihdam performansıyla Avrupa'da en başarılı ülkeyiz'İSTANBUL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Şu an son 10 yılda ortaya koyduğumuz istihdam performansıyla Avrupa’da en başarılı ülke olmuş durumdayız. 2007 yılından 2016 yılına kadar toplam 7 milyon 772 bin kişi iş gücü piyasasına girmiş, 7 milyon 772 bin kişinin 6,5 milyonuna Türkiye’de yeni iş, yeni istihdam yaratılmış.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenen Türkiye İhracat Haftası’nın ikinci gün oturumuna katılan Sarıeroğlu, Türkiye’nin daha ileriye gidebilmesi için önemli bir çalışmanın sürdüğünü ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından dün açıklanan ihracat rakamlarının önemine işaret eden Sarıeroğlu, önümüzdeki dönemde de bu rakamların artarak devam edeceğine olan inancını dile getirdi. İhracatçılar için üzerlerine düşen her şeyi yapacaklarını belirten Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

“İhracatçılarımız Türkiye’nin dışa açılan yüzü. Yerli ve milli olmaktan bahsediyoruz ve bununla ilgili çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tarihi bir ana şahitlik ettik. Yerli otomobil konusunda bugün atılan imzalarla yeni bir başlangıç yapılmış durumda.

Dünyada ve Türkiye’de çok farklı bir sürece girildi. Önümüzdeki dönem bu süreçle ilgili önlem almamız, hazırlık yapmamız gereken bir süreç. Endüstri 4.0′ı, yapay zekayı, dijitalleşmeyi tartıştığımız, değişim ve dönüşümün çok hızlı yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemden avantajlı olarak çıkabilmemiz için şimdiden güçlü şekilde önlemlerimizi alıp, hazırlıklarımızı yapıp, stratejilerimizi oluşturup güçlü adımlarla ilerlemeliyiz.”

Türkiye’nin, yer aldığı coğrafya itibarıyla ihracatçılar açısından çok kıymetli bir bölge olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, 15 yıllık iktidarın yaptığı yatırımlarla da ihracatçıların işlerini kolaylaştıran bir sistem kurulduğunu aktardı.

“Bakanlık olarak şu an gündemimizin birinci maddesi istihdam”

Jülide Sarıeroğlu, potansiyelin doğru kullanılması ve çalışmalara doğru şekilde yön verilmesinin önemine dikkati çekerek, ihracatçıların da katkısıyla Türkiye’nin büyümesinin daha da iyi noktalara ulaşacağını kaydetti.

Şu anda Türkiye’de 67 bin ihracatçı firmada 3,1 milyon kişinin istihdam edildiğini bildiren Sarıeroğlu, “Bakanlık olarak şu an gündemimizin birinci maddesi istihdam.” dedi.

Sarıeroğlu, 15 yıl içinde Türkiye’de yapılan çalışmalar ve yaşanan gelişmelere işaret ederek, son 10 yılda ortaya konulan performansın önemli olduğunu vurguladı.

Son 10 yılda ortaya konulan istihdam performansı ile Türkiye’nin, Avrupa’da en başarılı ülke olduğunu belirten Sarıeroğlu, 2007 yılından 2016 yılına kadar toplam 7 milyon 772 bin kişinin iş gücü piyasasına girdiğini, bunların 6,5 milyonuna Türkiye’de yeni iş, yeni istihdam yaratıldığını bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>