Selçuk Çiçek, ‘Yükseköğrenim harçları Almanya’ya zarar verir

AB vatandaşı olmayan yabancılardan alınacak yükseköğrenim harçları Almanya’ya zarar verir

Selçuk Çiçek, IGMG, Studierendenorganisation, Studenten

Selçuk Çiçek, Vorsitzender der Studierendenorganisation der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG)

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Gençlik Teşkilatı Üniversiteliler Başkanı Selçuk Çiçek, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde CDU ve FDP koalisyonunun, AB vatandaşı olmayan yabancı üniversite öğrencilerinden her bir sömestir için 1500 Euro tutarında yükseköğrenim harcı alınması yönündeki planlarını değerlendirdi. “Kişinin kökenine dayalı bir ayrımı ve farklı muameleyi kesinlikle reddediyoruz. Yükseköğrenim harçları konusunda vatandaşlığa bağlı bir uygulama getirmek çağa uygun bir yaklaşım değildir.” diyen Çiçek sözlerine şöyle devam etti:

“Almanya artan küreselleşmeden galibiyetle çıkan bir ülkedir. Bu kazanımı elde etmek ulusal bariyerler aşılmadan mümkün olamazdı. AB üyesi olmayan yabancılar için yükseköğrenim harcı uygulamasının başlatılması bu anlamda geriye doğru atılmış büyük bir adımdır.

Burada şaşırtıcı olan, FDP lideri Christian Lindner’in yükseköğrenim harcı uygulamasını destekliyor olmasıdır. Zira kendisi seçim kampanyasında yenilikçi girişimleri desteklediği yönünde bir imaj çizmiştir. Lindner şunu biliyor olmalıdır ki; girişimler, en çok yüksek yetenekli ve kreatif beyinler özgürce gelişebildiği ve eski düşünce kalıpları ve ulusal bariyerler tarafından engellenmediği zaman ilerleme gösterebilirler.

Amerika örneği, eyalette bu anlamda yanlış bir yolda olunduğunu da gözler önüne sermektedir. Donald Trump’un çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin vatandaşlarına giriş yasağı uygulanması yönündeki girişimi özellikle Amerikalı büyük teknoloji şirketleri tarafından eleştirilmiştir, zira çok ulusluluk onların kimliğinin ve ticari başarı konseptinin bir parçasıdır.

Eğer Almanya en parlak beyinleri kazanma rekabetinde elinin boş kalması riskini almak istemiyorsa kendini kapatmak yerine daha da açık olmalıdır. Bu sebeple biz Alman üniversitelerinin açılmasını, özellikle AB üyesi olmayan ülkeler başta olmak üzere yabancı öğrencilerin kabulüne ilişkin iyi düşünülmüş konseptlerin oluşturulmasını ve AB üyesi olmayan ülkelerdeki uluslararası aktif üniversitelerle daha yakın bir iş birliği içinde çalışılmasını talep ediyoruz.

Sonuç olarak, mali sebeplerle yükseköğrenim harcı uygulaması çok kısa vadeli düşünülmüş bir uygulamadır. Birçok araştırma uluslararası öğrencilerin, gerek öğrenimlerinden sonra ülkede kalarak, gerek hem mali hem de kültürel açıdan ülkeler arasında bir köprü oluşturarak hedef ülkelere birçok yönden katkı sağladıklarını göstermektedir.”

Studiengebühren für Nicht-EU-Ausländer schaden Deutschland

Selçuk Çiçek, IGMG, Studierendenorganisation, Studenten

Selçuk Çiçek, Vorsitzender der Studierendenorganisation der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG)

„Eine Selektion und Ungleichbehandlung nach Herkunft lehnen wir entschieden ab. Wer Studiengebühren von der Staatsbürgerschaft abhängig macht, ist nicht auf der Höhe der Zeit“, erklärt Selçuk Çiçek, Vorsitzender der Studierendenorganisation der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Anlass sind Pläne von CDU und FDP in Nordrhein-Westfalen, Studiengebühren für Nicht-EU-Ausländer in Höhe von 1.500 Euro pro Semester einzuführen.

„Deutschland ist ein klarer Gewinner der zunehmenden Globalisierung. Ohne Überwindung nationaler Hürden wäre das nicht möglich gewesen. Die Einführung von Studiengebühren für Nicht-EU-Ausländer ist in diesem Kontext ein großer Rückschritt.

Irritierend ist, dass ausgerechnet FDP-Chef Christian Lindner die Einführung von Studiengebühren unterstützt, hat er sich im Wahlkampf doch als Unterstützer von innovativen Start-ups präsentiert. Er müsste es wissen: Start-ups gedeihen dort am besten, wo hoch qualifizierte und kreative Köpfe sich frei entfalten können und nicht von veralteten Denkmustern und nationalen Schranken behindert werden.

Das Beispiel USA zeigt, auf welchem Holzweg wir sind. Der Versuch Donald Trumps, ein Einreiseverbot für Menschen aus mehrheitlich muslimischen Ländern einzuführen, wurde allen voran von großen amerikanischen Technologiekonzernen kritisiert, da die Internationalität Teil ihrer Identität und ihres unternehmerischen Erfolgskonzepts ist.

Möchte Deutschland nicht riskieren, im Wettlauf um die besten Köpfe das Nachsehen zu haben, muss es sich öffnen und nicht abschotten. Deshalb fordern wir die Öffnung deutscher Hochschulen und durchdachte Konzepte für die Anwerbung von ausländischen Studierenden insbesondere aus dem EU-Ausland sowie engere Kooperationen mit international agierenden Hochschulen in Nicht-EU-Ländern.

Letztlich ist die Einführung von Studiengebühren aus finanziellen Gründen zu kurz gedacht. Zahlreiche Studien belegen, dass internationale Studierende sich für die Zielländer in vielerlei Hinsicht auszahlen, unabhängig davon, ob sie nach ihrem Studium bleiben oder eine Brücke zwischen den Ländern bauen – sowohl in finanzieller als auch in kultureller Hinsicht.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>