Selimiye Camii’nin Sokakta İftar Sofrası büyük ilgi gördü..!

Geçtiğimiz Ramazan ayında Neu-Isenburg’da hayata geçirilen sokakta iftar sofrası geleneği bu yıl da 700′e yakın katılımla büyük rağbet gördü. DİTİB Neu-Isenburg Selimiye Camii’nin bulunduğu sokak, belediye başkanının emriyle bir günlüğüne kapatılarak müslümanların Ramazan iftarını coşkuyla yapması sağlandı.     -Video’yu TIKLA..!

YouTube Preview Image

Aynı zamanda Alman komşuların ve sığınmacı göçmenlerin de iftara davet edilmesi belediye başkanı Herbert Hunkel tarafından takdirle karşılandı. İftar proğramına davetine hanımıyla birlikte katılan Herr Hunkel burada yaptığı konuşmada: ”Hepimiz Neu-Isenburg’luyuz’‘ diyerek Neu-Isenburg İslam Cemiyeti başkanı Salih Özkan’ın şahsında emeği geçenleri tebrik etti ve Müslümanların Ramazan ayını kutlayarak, kentteki dostluk ve uyumlu yaşamın devamını diledi.

Cemiyetin faaliyetlerinden övgüyle söz eden Hunkel Camiye de bağışta bulundu. Cemiyet başkanı Salih Özkan da Hunkel’e belediye olarak davete katılımlarından ve bu faaliyetin gerçekleşmesinde her türlü kolaylığı sağlamasından dolayı teşekkür etti.

Davete; Offenbach Kaymakamı Oliver Quilling başta olmak üzere, Belediye başkanı Herbert Hunkel, Papazları temsilen bayan Susanne Lenz, TC. Frankfurt Ataşemiz Ramazan Dağlı, Ditib Hessen bölge Koordinatörü Selçuk Doğruer, Pädagogisches Zentrum Frankfurt’tan bayan hoca Dr. Phil. Türkan Kanbıçak, Ditib Dietzenbach dernek başkanı ve ailesi, Protestan kilisesi yönetim kurulu başkanı, Ditib Offenbach dernek başkanı ve Konya’dan misafir hocamız Konya Kapı Camii Baş İmamı Kurra Hafız Ünver Güngör, Neu-Isenburg parti temsilcileri ve çok sayıda alman davetli misafir katıldı.

Neu-Isenburg İslam Cemiyeti Başkanı Salih Özkan; ”Önceki yıla oranla bu yıl tahminlerimizin üzerinde katılımın olması, sokakta gerçekleştirdiğimiz iftarlara rağbetin arttığını gösteriyor. Ramazan ayının bereketinden ve rahmetinden hep birlikte faydalanıyoruz. İftar sofrasını sokağa kurmamızın sembolik bir anlamı var. Böylece Alman komşularımızla yanyana herkese birlik ve beraberlik mesajı vermekteyiz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da belediye ve kamu kurumları bizi destekledi ve gerekli izinleri sorunsuz aldık” şeklinde konuştu.

”Selimiye Camii olarak gelecek yıllarda da bu sokakta gerçekleştirilen iftarları geleneksel olarak her yıl tekrarlayacağız. Herkese katılımlarından dolayı teşekkür ederken, emeği geçenlere teşekkür ediyorum, Afiyet olsun.” dedi.
Ditib Hessen Koordinatörü Selçuk Doğruer de “Burada yüzlerce Müslüman ile diğer dinlerden insanların, birlikte iftar sofrasında buluşması, dinimizin sevgi, hoşgörü ve yardımlaşma özelliklerinin güzel örneklerinden biridir” dedi. Bu güzel duyguları sadece kendi aralarında değil, diğer inançlarla da paylaşmanın önemine de değinen Doğruer, ”Sevinç ve üzüntüleri paylaşmak en güzel insani duygularımızdır. Bu güzellikler yaygınlaşmalıdır.”

Offenbach Kaymakamı Oliver Quilling de Müslümanların ibadet ayı olan Ramazanın birlik ve beraberliğe vesile olmasını temenni ederek gördüğü bu manzara karşısında memnuniyetini dile getirdi. Ayrı din ve ırktan insanların bir arada olmasının barışa katkısına değinen Quilling, sığınmacıların ve savaşlardan kaçıp gelenlere bu gibi organizelerle yardımcı olmanın bir insanlık görevi olduğunu dile getirdi.

Neu-Isenburg İslam Cemiyetinde, Talha ve Elif Taşkınsoy ailesinin gayretleriyle yetişen gençlerin birlikte Almanca olarak söylediği ”Selam Alaykum, Hezlich Wilkommen Aleykum Selam” ilahisi büyük alkış aldı. Alman davetliler bu karşılamadan memnuniyetlerini dile getirerek, ‘Selam’ kelimesinin ortak bir anlamı olduğunu beyanla kendilerinin de ‘Şalom’ vb kelimelere aşina olduklarını dile getirdiler.

Neu-Isenburg İslam Cemiyeti Selimiye Camii İmam Hatibi Şerafettin Köprübaşı’nın Kur’an-ı Kerim okumasının ardından Almanca mealini de Talha Taşkınsoy yaptı.

TC. Frankfurt Din İşleri Ataşemiz Ramazan Dağlı da kısa bir selamlama yaparak ”Alman dostlarla bir arada barış, huzur içerisinde olnmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Diyanet İşleri başkanlığının bu yıl Ramazan teması olarak ‘Vakit iyilik vakti, bu Ramazan ve her zaman” hepinizi bitün insanlık için birliğe ve duaya davet ediyorum” diyerek hizmette emeği geçen herkese teşekkür etti. Konya Kapı Camii Baş İmamı Kurra Hafız Ünver Güngör’ün okuduğu ezanın ardından yemek ikramına geçildi.
Ali SAĞLAM – NEU ISENBURG

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>