Sinan Meydan’dan ‘K. Harfi yeterlidir’ oyunu!..

EUTURKHABER/FRANKFURT-Belgelerin ışığı, tiyatro sahnesini aydınlatıyor… Tarihin sanatla dansı, yalanlara karşı AKL-I KEMAL gerçeğini doğuruyor. 2007 yılından bu yana sahnelediği “HOŞ GELİŞLER OLA” adlı oyununda Kurtuluş Savaşı’nın, 2012 yılından bu yana sahnelediği “KAN AĞLIYOR ANADOLU” adlı oyununda Çanakkale Savaşları’nın bilinmeyen yönleri, gizli kahramanları ve MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün mücadeleci duruşunu anlatan Tiyatro Sanatçısı – Yazar UTKU ERİŞİK, bu sezon yepyeni bir oyun ile izleyicisini selamlıyor.

Türk tarihi, Atatürk ve Cumhuriyet tarihi üzerine araştırmalar yapmakla tanınan ünlü tarihçi Sinan Meydan’ın yazdığı, ülkemizin kuruluş ve kurtuluş sürecini anlatan, Cumhuriyetimizin kazanımları üzerine hazırladığı ve tiyatro sanatçısı Utku Erişik’in muhteşem performansıyla sahneye taşıyacağı “K HARFİ YETERLİDİR” adlı iki perdelik tek kişilik oyunu 25 Şubat 2017, Cumartesi günü saat 18:30’te Frankfurt Dr. Hoch’s Konservatorium salonunda (Sonnemannstr. 16, 60314 Frankfurt)’ta sahne alıyor.

“K HARFİ YETERLİDİR” adlı bu yeni oyunda, son zamanlarda Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük tarihçi yazarlardan SİNAN MEYDAN da, kalemiyle tiyatro perdesini aralıyor.

1930 yılında “Fikirler ve devrimler sanatla yayılır.” diyen ATATÜRK’ün düşlerinden biri olan ulusal sanat, bu aydınlık yola başını koymuş iki ismin imzasıyla nefes alıyor, Türkiye’de ve dünyanın her yerinde nefes vermek üzere yollara düşüyor.

Emperyalist güçlerin ülkemizi paylaşmak isterken bozguna uğradığı Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının hemen ardından, “Asıl savaş şimdi başlıyor!” diyerek, bu büyük zaferin ekonomi, kültür – sanat ve eğitim gibi alanlardaki başarılarla taçlandırılması gerektiğinin altını çizen ATATÜRK’ün akıllı projeleri nelerdi? Nasıl bir devrimci politikayla Türkiye’nin çağdaş uygarlık düzeyine yükselmesini düşünüyordu?

FALİH RIFKI ATAY, “Çankaya” adlı yapıtında, “Gazi, yeni Türkiye’yi çocukluğundan beri kendi benliğinin dibinde yaratmaya başlamıştı. Öyle bir zekâ gibi, öyle bir düşünüş ve duyuş kabiliyeti gibi, onun sabrı ve enerjisi olmadıkça ona benzeyemeyiz.” demişti.

Peki Atatürk’ün çocukluğundan beri içinde büyüttüğü devrimin sırları neydi? Bunları bugün –ne acıdır ki- adlarını bile anımsamadığımız hangi gizli kahramanlarla hayata geçirmeye çalışmıştı? Karşısına çıkan gerici ve bölücü engellerle nasıl mücadele vermişti? Cumhuriyetin ileri atılımları neden ve kimler tarafından durduruldu; bugün yeniden nasıl yaşama geçirilebilir?

İşte tüm bu soruların yanıtları, SİNAN MEYDAN’ın araştırmaları ve UTKU ERİŞİK’in sanatı ile büyülü bir anlatıma dönüşüyor, “K HARFİ YETERLİDİR” ile sahne üstünde görsel bir şölene dönüşüyor.

Cumhuriyet kazanımlarına daha çok gereksinim duyduğumuz, ATATÜRK’ü daha çok özlediğimiz bugünlerde, tarihin sanatla buluştuğu bu oyunla izleyici yeni bilgiler edinmenin mutluluğu ve bir Cumhuriyet bireyi olmanın onuruyla doluyor.

ATATÜRK’ümüze aydınlık Türkiye yolunda vaadettiklerimiz var; o vaatler gerçeğe döndüğünde “K. ATATÜRK” imzasını yüreğimizde taşımayı daha çok hak edeceğiz. Onun da dediği gibi, “Şimdilik K harfi yeterlidir”; imzanın geri kalanı O’nun ilke ve devrimlerini ne kadar sürdürebildiğimizle ilgilidir.

“K HARFİ YETERLİDİR”, bu tarihsel ve sanatsal sorumluluğu üstlenen iki saygıdeğer ismin, SİNAN MEYDAN ve UTKU ERİŞİK’in Türkiye’nin umut dolu yarınlarına armağanıdır.
İzlemeniz ve izletmeniz dileğiyle…

İZLEYİCİ GÖRÜŞLERİ
İçinde bulunduğumuz Türkiye ile o yokluk zamanındaki Türkiye’nin durumu ve maneviyat… Çok etkilendim. Teşekkür ederim.

SALİH ARIKOĞLU: Yaşattığınız bu harika geceden dolayı teşekkür ederiz.

MUSTAFA GÖK (Eğitim – İş Sendikası Aliağa Temsilcisi) Atatürkçülüğü gerçek, üretken, bilimsel olarak anlattığınız için, bize dayatılan kalıpları kırdığınız için, yolumuzu ve zihnimizi aydınlattığınız için çok teşekkürler… İyi ki varsınız!

DİLEK AKAGÜN YILMAZ (CHP Eski Uşak Milletvekili)Daha önce de, “Hoş Gelişler Ola” ve “Kan Ağlıyor Anadolu” adlı oyunlarınızı heyecanla izlemiştik. “K Harfi Yeterlidir”, diğer oyunlar gibi aynı heyecanı yaşattı. Böyle güzel bir oyundan dolayı Utku Bey’i kutlarım.

ERCAN UZUN (Eğitim – İş Sendikası Uşak Şube Başkanı) O yürekten o yüce sese dökülen kelimeler… O, Mustafa Kemal vurgusuyla dolu haykırışlar… İçimde kor halde duran o yıllardır filizlenmiş ruh, sayenizde canlı ve aydınlık duracaktır. Yolunuzda öğrencilerimi aydınlatacağım yeminiyle, saygılar…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>