BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Sinerji Köln İşadamları ve Girişimciler Derneği (SYNKO) Ödüllendirildi

 

Almanya’nın Köln kenti ve çevresindeki işadamlarının yanı sıra meslek eğitim yeri arayan gençlere sunduğu hizmetlerle takdir toplayan Sinerji Köln İşadamları ve Girişimciler Derneği SYNKO, proje ve çalışmalarından ötürü ödüle layık görüldü.

SYNKO, göçmenlere ait firmaların gençlere meslek eğitimi vermeye teşvik edilmesi ve gençlerin meslek eğitim yeri bulmaları konusunda yürüttüğü proje ve çalışmalardan dolayı Kreissparkasse KölnBonn tarafından maddi destek ödülüne layık görüldü. 1000 Euro değerindeki maddi destek ödülü SYNKO’nun Köln’deki merkezinde düzenlenen terönde Kreissparkasse Köln yöneticisi Stefanie Wasser ödülün temsili çekini SYNKO Başkanı Haşim Akman’a verdi. SYNKO Genel Müdürü Tekin Ataç, SYNKO yöneticileri avukat Ramazan Sevinç, MAI Haustechnik sahibi Mehmet Ali İncioğlu, GH Rheinland GmbH’dan Doğan Yaşar ve Kreissprasse Köln’den Dennis Hansen gibi yetkililerin katıldığı törende avukat Sevinç, SYNKO’nun çalışmalarını anlattı.

SYNKO’nun Köln’deki merkezinde düzenlenen tören SYNKO’yu tanıtan bir tanıtım filminin izlenmesiyle başladı. Kısa filmde, SYNKO Başkanı Haşim Akman, SYNKO’nun başta meslek eğitimi olmak üzere göçmenlere ait firmalar ve göçmen gençlere dönük çalışmalarını anlattı. Ayrıca MAI Haustechnik firmasında meslek eğitimi alan iki genç, uzun süre meslek eğitim yeri bulamadıklarını, SYNKO’nun aracılığıyla burada meslek eğitim yeri bulduklarını ve eğitim gördüklerini anlattı. MAI Haustechnik firması sahibi Mehmet Ali İncioğlu da firmalarında şimdiye kadar çok sayıda gence meslek eğitimi verdiklerini aktardı. Filmden sonra SYNKO Başkanı Haşim Akman konuklarına, SYNKO’nun işadamlarına verdiği hizmetlerden ve düzenledikleri etkinliklerden örnekler verdi.

Etkinlikte daha sonra SYNKO yöneticisi hukukçu Ramazan Sevinç SYNKO’nun çalışmalarını ayrıntılı şekilde anlattı. Sadece Almanya’daki işadamları ve esnaflara değil, Türkiye’den Almanya’da yatırım yapmak isteyen işadamlarına da hizmetler verdiklerini belirten Sevinç, “Yatırım yapmak isteyenlere, küçük yatırımcılara yol gösteren etkinlikler düzenliyoruz. Ayrıca bir çok göçmen firması meslek eğitimi vermek istese de bunu nasıl yapacağını bilmiyor. Bu konuda danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Diğer yandan çok yetenli olan ama kendine yeterince güveni olmayan gençlerimiz var. Bazıları meslek eğitim başvuru dilekçesini yazmayı, gerekli belgeleri hazırlamayı bile yeterince bilmiyor. Onlara meslek eğitim yeri veya iş yeri bulmada rehberlik ve aracılık ediyoruz. Örneğin önümüzdeki dönemde çok sayıda okul stajı talebi gelecek, buna hazırlanıyoruz” diye konuştu.

Kreissparkassse Köln-Bonn yetkilisi Stefanie Wasser ise, banka olarak kendilerinin sunduğu meslek eğitim imkanlarından bahsetti, meslek eğitimi ve stajlarla ilgili nasıl çalıştıklarını aktardı. Wasser, banka olarak kendilerinin sadece bankacılık meslek eğitimi sunduklarını bildirdi. SYNKO’dan Doğan Yaşar banka yetkililerine, Türk işadamlarına ve Türk kökenli müşterilere yönelik, Türkçe bilen çalışanlarla özel hizmet vermeyi düşünüp düşünmediklerini sorması üzerine Wasser, bir dönem bunu denediklerini ama yeterince başarılı olmadığı için vaz geçildiğini aktardı. Wasser’den temsili çeki alan SYNKO Başkanı Akman da Wasser’e bir plaket takdim etti.

İskender Güngör/Köln-euturkhaber.com

Comments are closed.