Sınır filminin Yönetmeni Furkan Suv: “Amacım ödül kazanmak değil, Allah(cc)’ın rızası”

FURKAN SUV SORULARIMIZI CEVAPLADI 

Recep Soysal: Furkan kardeşim öncelikle tebrik ederim çok güzel bir film yapmışsınız, dün 2 defa izledim, biraz önce, röportaja başlamadan önce tekrar izledim. Maşallah çok güzel olmuş, tekrar tebrik ederim. Oyunculara da tebriklerimi iletin.

 

Recep Soysal

Furkan Suv: Teşekkür ederim, iletirim inşallah. Filmdeki başrol oyuncularımızdan Bay X (Yusuf Emre Yardım) bölgemizde Orta Öğretim başkan yardımcısı, diğeri Emre Demircan ise amcam, Hakan Suv. İkisi de gönüllü oyuncular.

Recep Soysal: Maşallah Bay X, Yusuf Emre çok güzel oynamış. Amcan Hakan Suv da güzel oynamış..

Nasıl tepkiler aldınız birinci olduktan sonra?

Furkan Suv: Herkes tebrik etti ve başarılarımızın devamını dilediler. Bu benim 6. Kısa Filmim ve çektiğim tüm filmleri sadece Allahın rızasını kazanmak için çektim. Dereceye giren ödül alır, fakat benim hedefim dereceye girmek değildi, sadece mesajın yerine ulaşmasını istedik.

- Bize biraz kendinden bahsedebilir misin?

Furkan Suv: Adım Furkan Suv, 22 yaşındayım. İsviçre’nin Zürih şehrinde doğup büyüdüm. Memleketimiz Karaman. Bilişimci olarak meslek lisesini bitirdim ve şuan Bilişimci olarak çalışıyorum. İsviçre İslam Toplumu Gençlik Teşkilatında 14 yaşımda Tanıtma Başkan yardımcısı olarak göreve başladım. 2019 başından beri Gençlik Teşkilatı Tanıtma başkanı olarak görev yapmaktayım.

- Film çekmek nerden aklına geldi?

Furkan Suv: Gençlik Teşkilatında yardımcılık yaparken tanıtım videoları çok çektim. Bundan yola çıkarak İsviçre İslam Toplumu tarafından düzenlenen Altın Hilal Film Festivaline katıldım.

- Sınır filmi ile bu sene İsviçre’de düzenlenen yarışmada birincilik, Belçika’da düzenlenen yarışmada ise ikincilik  aldınız,  bundan önce de dereceye girmiş miydiniz?

Furkan Suv: Evet öncedende girmiştik.

İsviçre Altın Hilal Film Festivalinde (AHFF);

- “Değer Bilmek” filmi, üçüncülük ödülü,  (Hakan Şener) en iyi oyuncu.

- “Tevafuk Filmi” üçüncülük ödülü

- “Unutma” filmi en iyi Film ödülü

- “Toprak” filmi en iyi kameraman

- “Özlüyorum” filmi en iyi yönetmen ödülü

IGMG Gençlik Teşkilatı Altın Hilal Film yarışmasında ise şu ödülleri aldım;

- “Tevafuk Filmi” birincilik ödülü

Sınır” filmi ile İsviçre’de birincilik, IGMG Gençlik Tesklatı Altın Hilal Film yarışmasında  ikincilik ödülünün yanında “Yusuf Emre Yardım” en iyi Oyuncu seçildi..

Furkan Suv: Karışıklık olmasın; İsviçre İslam Toplumu kendine ait Altın Hilal Film Festivali adı ile her sene Festival düzenliyor, IGMG de Avrupa çapında 3-4 senedir Altın Film Festivali adı altında yarışma düzenliyor.

- Evet o bölüm biraz kafamı karıştırmıştı. Zannediyorum İsviçre bölge olarak yapıyor, diğeri ise gençlik olarak Avrupa çapında..

- Toprak filmini de izledim..

Furkan Suv: Biraz uzun olduğundan dolayı dereceye girememişti malesef. Umarım filmi seyreden mesajı almıştır :)

-Mutlaka.. Film çekmenin masrafları var. Bunları nasıl karşılıyorsunuz ?

Furkan Suv: Kendi cebimden karşılıyorum.. Filmde kullanacağım çoğu materyali kendim yapıyorum. Toprak filmi 600 chf (550€ )civarı tuttu, saray kiralamamız gerekiyordu. Mesela filmdeki Abdülhamit elbisesini kendimiz yapmıştık zamanında.

- Maşallah.. Peki bir filmin çekimi ne kadar sürüyor?

Furkan Suv: Çekim oyuncuya, havaya, ortama bağlı. Bazen birinci çekimde istediğim görüntüyü çekebiliyorum, bazen de ya kamera hatası, ya da oyuncu hatası olabiliyor

- Ne kadar sürdü mesela sınır filmi’nin çekimi, herşeyi ile birlikte

Furkan Suv: Sınır filmi için 4 hafta sonu çekim için gitmiştir. Bunun ön hazırlığı var. On hazırlıktan kastım, konu hakkında fikir edinme, senaryo yazma, materyal hazırlama enaz 1 ay sürüyor.

- Ön hazırlık, hikaye, çekim, montaj 2-3 ay sürüyor ozaman..

Furkan Suv: Evet. Toprak filmine çok uğraştım. 4-5 Ay gitmiştir. Çoğunlukla hafta sonları, hafta içi sadece az çok çay içerken düşünme, planlama yapabiliyorum.

- Toprak filminin çok meşakkatli olduğunu gördüm..

Furkan Suv: 10 saniye için Lozan’a gittik. Zürih’ten arabayla 2.5 saat sürüyor. Aslında Otelin içinde çekim yapacaktık fakat izin vermediler..

Furkan Suv: Herhangi bir işte “Ben anlamam” diyerek o işi yapmamak, tembelliğe kaçmak, o işi öğrenmemek bizlere yakışmaz.

Bir işi anlamıyorsak en azından önce kendimiz denemeli, araştırmalı ve ustalar nasıl yapıyor onlardan örnek alarak yapmamız gereklidir. Herşeyin ustası olamasak bile, gün gelir bir kaç işin ustası olmuş oluruz.

Geriye baktığımda sadece hobi olaraktan video çekiyordum, şimdi ise kaliteli ve profesyonel olaraktan Kısa Film çekimi yapabiliyorum çok şükür. Hedef daima büyük olması gerekiyor ki küçük adımlarlarla büyük hedefe ulaşabilelim.

Bugüne kadar tüm filmlerimde oynayan, yardım ve destek eden aileme ve akrabalarıma, arkadaşlarıma teşekkür ederim. Benimle irtibata geçip, vakit ayırıp röportaj yaptığınız için size teşekkür ederim.

Unutmayalım ki, bir işi Allah’ın rızasını kazanmak, Allah’a teslim olarak işe başlar ve elimizden gelen gayreti gösterirsek, mutlaka ve mutlaka Allah işlerimizi kolaylaştıracaktır.

 

Comments are closed.