width=750

Siyaset ayrımcılıkla mücadele etmek zorundadır

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş Alman Entegrasyon ve Göç Vakıfları Bilirkişi Heyeti’nin yapmış olduğu araştırma münasebetiyle bir açıklama yaptı. Araştırmaya göre dış görünüşlerinden göçmen kökenli oldukları anlaşılan insanlar, başörtüsü veya ten rengi gibi belirtileri taşımayan ve bu sebeple çoğunluk toplumundan olmadıkları rahatça anlaşılmayan göçmen kökenli insanlara oranla kendilerini çok daha fazla ayrımcılığa maruz kalmış hissediyorlar. Araştırmaya göre her iki kişiden biri bu durumda. Konuya dair, “Almanya’daki ayrımcılığın boyutu bir başka araştırmayla daha ortaya çıkmıştır. Siyasetin bu durumu acilen çalışma takvimine alması gerekmektedir.” açıklamasında bulunan Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Araştırma sonuçları sürpriz değildir. Dış görünüşünden Alman olmadığı anlaşılan veya başörtüsü takan insanlar için ayrımcılık ve tecrit maalesef gündelik yaşamın bir parçası hâline gelmiştir. İşte tam da bu yüzden ayrımcılık konusunu çalışma takvimlerine almanın tam zamanıdır. İnsanların ayrımcılığa ve tecride maruz kalmasına sebep olan; yasalarda, resmî kurumlarda ve toplum içerisinde yuvalanmış mekanizmalara dair samimi ve kapsamlı bir tartışma ortamına ihtiyacımız var.

Örnek vermek gerekirse, yasama organının Genel Eşit Muamele Yasası’nda neden iyileştirmeler yapmadığı anlaşılacak bir durum değildir. Şikâyetler delil yetersizliği ve ayrımcılıkla mücadele eden kurumların kanunlar gereği bireylerin yerine dava açamamaları sebebiyle sonuçsuz kalmakta veya ilgili merciye taşınamamaktadır.

Anlaşılması mümkün olmayan bir diğer husus da başörtüsü yasaklarıdır. Bu yasaklar hem iş dünyasında hem de toplumsal yaşamda kopyalanıp benimsenerek uygulanmaktadır. Başörtülü kadınlar böylelikle sadece öğretmen masasından veya hâkim kürsüsünden uzaklaştırılmakla kalmayıp, aynı zamanda ev ve iş bulma sürecinde de ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Koalisyon görüşmelerinde ‘İslam’ kelimesinin bir kez kullanılması, bunun da ‘İslamcılık’ şeklinde negatif bir bağlamda zikredilmesi oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Eksikliği hissedilen ve çoktan başlatılmış olması gereken bir diğer tartışma alanı da Almanya’daki kurumsal ırkçılık meselesidir. Bu meselenin artık görmezden gelinecek bir tarafı kalmamıştır. Bu sorunun hem emniyet birimlerinde kamu dairelerinde hem de eğitim alanında bariz bir şekilde mevcut olduğunu kanıtlayan sayısız örnek bulunmaktadır. Devlet bünyesinde yabancı kökenli insanları sistematik olarak mağdur eden reflekslerin varlığı aşikârdır. Ayrıca hukuk sistemimizin güvenilirliğini tesis etme bağlamında emniyet görevlilerine karşı şikâyetlerin yapılabileceği bağımsız mercilerin oluşturulması bilhassa üzerinde durulması gereken önemli bir husustur.

Maalesef SPD ve Birlik partilerinin koalisyon görüşmeleri raporunda bahsi geçen bu konuların hiçbirini görmek mümkün değildir. Göçle şekillenmiş bir ülke olan Almanya için, ülkenin iki ana akım halk partisinin de bu konulara duyarsız kalması, hatta tam aksine yeni bir göçmen yasası oluşturma konusunda anlaşması oldukça yaralayıcıdır. Anlaşılan insanların ayrımcılığa karşı kendilerini nasıl savunmaları gerektiğiyle siyaset ilgilenmemektedir.”

Diskriminierung muss auf die politische Agenda

„Eine weitere Untersuchung belegt das Ausmaß von Diskriminierung in Deutschland. Die Politik ist dringend aufgefordert, dies auf ihre Agenda zu setzen“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), anlässlich einer aktuellen Untersuchung des Forschungsbereichs beim Sachverständigenrat deutscher Stiftungen für Integration und Migration (SVR). Danach fühlen sich Menschen, deren Äußeres auf eine Einwanderungsgeschichte hinweist, weitaus häufiger diskriminiert als Eingewanderte, deren Erscheinungsbild sich nicht durch Merkmale wie Hautfarbe oder Kopftuch von der Mehrheitsbevölkerung abhebt. Der Untersuchung zufolge ist jeder Zweite betroffen. Bekir Altaş weiter:

„Die Studienergebnisse überraschen nicht: Ausgrenzung und Diskriminierung sind für Menschen mit nichtdeutschem Aussehen oder Frauen mit Kopftuch leider Alltag. Deshalb ist es höchste Zeit, das Thema Diskriminierung auf die politische Agenda zu setzen und anzupacken. Wir brauchen eine ehrliche und durchgreifende Debatte über Mechanismen, die zu Ausgrenzungen von Menschen führen – in Gesetzen, im Staatsapparat und innerhalb der Gesellschaft.

Es ist beispielsweise nicht nachvollziehbar, warum der Gesetzgeber keine Nachbesserungen am Allgemeinen Gleichbehandlungsgesetz vornimmt. Nach wie vor scheitern viele Klagen an der Beweislasthürde oder werden mangels Verbandsklagerecht erst überhaupt nicht angezeigt. Die Betroffenen fühlen sich oft im Stich gelassen.

Nicht nachvollziehbar sind auch gesetzliche Kopftuchverbote, die in der Privatwirtschaft und im Alltag für viele Menschen als Vorlage dienen und kopiert werden. Frauen mit Kopftuch werden so nicht nur vom Lehrerpult oder von der Richterbank verbannt, sondern auch bei der Wohnungs- oder Arbeitsuche ausgegrenzt. Es ist zutiefst irritierend, wenn das Wort ‚Islam‘ im Sondierungspapier ein einziges Mal auftaucht mit der Endung ‚ismus‘.

Überfällig ist zudem auch eine Debatte über institutionellen Rassismus in Deutschland. Dieses Thema darf nicht weiter totgeschwiegen werden. Es gibt Fälle und Beispiele genug, die zeigen, dass das Problem sowohl in den Sicherheitsbehörden als auch in der Verwaltung oder im Bildungsbereich flächendeckend existiert. Es gibt zahlreiche Automatismen im Staatsapparat, die Menschen mit ausländischen Wurzeln systematisch benachteiligen. Von existenzieller Bedeutung für die Glaubwürdigkeit unseres Rechtssystems sind insbesondere unabhängige Beschwerdestellen gegen die Polizei.

Von alledem ist in dem Sondierungspapier von Union und SPD allerdings nichts zu lesen. Es ist ein Armutszeugnis für ein Einwanderungsland, dass diese Probleme an den zwei Volksparteien der Republik spurlos vorbeigehen. Stattdessen haben sich Union und SPD auf ein neues Einwanderungsgesetz geeinigt. Wie sich die Menschen gegen Ausgrenzung und Benachteiligung wehren sollen, interessiert die Politik offenbar nicht.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>