width=750

Soylu: Hiçbir terör örgütüyle aynı çizgiye gelmedik, gelmeyiz

İçişleri Bakanı Soylu, “Anamuhalefet lideri boşuna uğraşmasın, onun yaptığı hatayı biz yapmayız. Hiçbir terör örgütüyle aynı çizgiye gelmedik bugüne kadar, bugünden sonra da gelmeyiz.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu:  Hiçbir terör örgütüyle aynı çizgiye gelmedik, gelmeyiz

ANKARA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kuruluşunun 5. yıl dönümü dolayısıyla, genel müdürlüğün konferans salonunda düzenlenen programda, göç krizinin insani şekilde yönetilebilmesi için bu genel müdürlüğün kurulduğunu söyledi.

Göç konusunda başarısız oldukları tek bir konu bulunduğunu belirten Soylu, bunu da “bazı kafaları bu başarıyla gurur duymaya türlü ikna edememek, bu başarıyı baltalama çalışmaktan, karalamaya çalışmaktan bir türlü alıkoyamamak” olarak ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün grup toplantısındaki konuşmasında, “hükümetin bir terör örgütünü korumaya çalıştığı” imasında bulunduğunu belirten Soylu, şunları söyledi:

“Havamda olsam çok güzel şeyler söyleyeceğim de… Burada kastettiği adres, nettir. Türkiye’nin eş zamanlı olarak PKK, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C ile mücadele ettiği bir dönemde ve ilginçtir, Türkiye PKK ile mücadelesini ne zaman şiddetlendirse, maalesef anamuhalefet, hükümetimizi ve hükümet partisini bir terör örgütüyle yan yana göstermeye çalışan söylemlerle ortaya çıkmaktadır. Burada yapılmak istenen, Türkiye’nin PKK ve aşırı sol örgütlerle mücadelesini sulandırmaktır. Anamuhalefet lideri boşuna uğraşmasın, onun yaptığı hatayı biz yapmayız. Hiçbir terör örgütüyle aynı çizgiye gelmedik bugüne kadar, bugünden sonra da gelmeyiz. Türkiye’nin, hükümetin, partimizin terörün her türlüsüne karşı duruşu nettir, mücadelesi nettir ve hiçbir terör örgütü arasında ayrım yapması da söz konusu değildir.

Gece yarılarına kadar bu konuda nasıl çalıştığımızı, arkadaşlarımızın nasıl hassasiyet gösterdiğini ve acaba bu konuda yabancı terörist savaşçılara ve diğer terör örgütleriyle yabancı terör örgütleriyle meşgul olanlara ve bizle uğraşan terör örgütlerine yardım ve yataklık yapanlara, onlarla iş birliği içerisinde bulunanlara, onları bazen gazeteci sıfatında, bazen sivil toplum örgütü sıfatında ziyaret edip, onlara destek vermeye çalışanlara, onları birtakım eğitimden geçirip, onlara sözde üstünlük sağlamaya çalışanlara yönelik Türkiye’de Göç Genel Müdürlüğümüzün muamelesinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz.”

“Anamuhalefet partisini terör örgütleri üzerinden seçmece yaparken görmek, ülkemiz adına da siyasetimiz adına da Cumhuriyet Halk Partisi adına da üzüntü vericidir.” değerlendirmesinde bulunan İçişleri Bakanı Soylu, göç meselesini bir siyaset malzemesi olarak kullanmaya çalışan irade hangi karalamayı ortaya koyarsa koysun, vicdanı rehber edinen anlayışlarında en küçük bir sapma olmayacağını kaydetti.

Ağrı ve Iğdır sınırına güvenlik duvarı

Süleyman Soylu, son günlerde Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün farklı bir meseleyle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

2017′nin ilk 3 ayında doğu sınırlarından Türkiye’ye düzensiz göçmen olarak nitelendirdikleri 6 bin Afganistanlının geldiğini belirten Soylu, bu düzensiz göçmenlerin Türkiye’yi bir konak ülke olarak gördüğünü ya da Batı sınırlarını kullanarak Yunanistan veya Avrupa’ya geçmek istediğini ifade etti.

İran’da Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa geçmeye çalışan yaklaşık 2 milyon insan olduğunu bildiklerini anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Peki ne tedbirler alıyoruz? Özellikle Iğdır ve Ağrı sınırlarımızda gerek teröre, gerek uyuşturucu kaçakçılarına, gerek insan kaçakçılığına, gerekse diğer organize ve kaçakçılık hareketlerine yönelik doğu sınırlarımızı İran’la da uzlaşarak bir sınır güvenlik duvarı yapıyoruz. Buna geçen sene ağustos ayının sonlarında başladık. 144 kilometrelik en kritik geçiş noktalarını hedef alan bir duvar. Ağrı’daki duvarın fiili olarak 90 kilometresi bitmiş durumda. Iğdır’da tamamı hemen hemen bitti, 1-2 kilometre bir yer kaldı. Yılbaşından itibaren Iğdır’dan gelen düzensiz göç biraz daha azalmıştır. Ağrı’da da aynı adımı attık. İnşallah eylül ayının sonuna kadar Ağrı’daki sınırımızı da bu şekilde bir sınır duvarıyla, aydınlatma ve kamera sistemiyle entegre hale getireceğiz.”

“Son 3 ayda 27 bin Afganistanlı geldi”

Soylu, Türkiye’ye son 3 ayda yaklaşık 27 binin üzerinde sadece Afgan düzensiz göçmen geldiğine dikkati çekti.

Afganistan ve Pakistan İçişleri Bakanları ile görüştüklerini aktaran Soylu, bu görüşmelerde, hem tedbir almanın hem de göçün caydırıcılığının ortaya konulması gerektiğini konuştuklarını söyledi.

Afganistan İçişleri Bakanlığınca charter seferlerin açıldığını dile getiren Soylu, “Şu anda yaklaşık 600 Afgan kardeşimizi charter seferleriyle geri gönderdik. 1 ay içerisinde 4 bin 500 Afgan kardeşimizi Afganistan’a geri gönderebilmek için uçak seferleri de hazırlandı.” diye konuştu.

Iğdır’da geçiri geri gönderme merkezi kuruluyor

Süleyman Soylu, Iğdır’da bir geçici geri gönderme merkezi kurduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Iğdır’da yeni kuracağımız geçici geri gönderme merkeziyle Türkiye’nin hemen hemen her noktasında bu konuda dışarıda olan Afgan kardeşlerimizi alacağız, o geçici geri gönderme merkezlerinde insani bir şekilde konaklamalarını sağlayacağız. Daha sonra da onları kendi memleketlerine gönderebilir bir anlayışı gerçekleştirmiş olacağız. Dönem dönem bu tip meselelerle karşılaşılacaktır. Dünyanın bütün ülkeleri karşılaşmaktadır. Biz de karşılaştığımız zaman tedbirlerimizi en üst seviyede sağlayacağız.”

“Terör ve uyuşturucuyla mücadelede başı dik ülke bizim ülkemiz”

Türkiye’nin bugün gerek terörle mücadelesinde, gerek kalkınmasında, gerekse küresel itibarı noktasında son 300 yılın en güçlü olduğu dönemi yaşadığını vurgulayan Soylu, “Yarın Ukrayna’da güvenlik konferansına katılacağız. Bilin ki o konferansta göç, terörle mücadele ve uyuşturucuyla mücadele konusunda başı en dik ülke bizim ülkemiz. Bunu bu millet sağlamıştır.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>