Suriyeli sığınmacılar Avrupa hayali kuruyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sığınmacıların Avrupa’ya geçişine yönelik sözleri, yaşam standardı, eğitim ve iş olanakları nedeniyle bu ülkelere gitme hayali kuran Suriyelileri memnun etti.

Suriyeli sığınmacılar Avrupa hayali kuruyor

ANKARA (AA)-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sığınmacıların Avrupa’ya geçişi ve sınır kapılarını açmaya yönelik ifadeleri, Suriyeliler tarafından heyecanla karşılandı.

Suriye’deki insani kriz nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan sığınmacılar, savaşın bitmesi ve topraklarına dönmenin hayalini kursa da daha iyi bir gelecek için sınır kapılarının açılmasını ve Avrupa’ya gitmeyi de istiyor.

Altındağ’ın Ulubey Mahallesi’nde ikamet eden 25 yaşındaki Suriyeli Yusuf Elhemdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındığını ifade etti.

Farklı birçok sektörde çalıştığını, hurdacılık yaparak geçimini sağladığını dile getiren Elhemdu, “Türkiye’de mutluyum ama yaşamak zor. İş bulmakta zorlanıyorum. Türkiye’nin sınırları açılırsa Avrupa’da şartlar, imkanlar iyi olursa kesin giderim, bir dakika durmam.” dedi.

‘Avrupa’da yaşamak güzel’

Ayakkabıcılık yapan 23 yaşındaki Ahmed Elhemdu da annesi ve babasının Suriye’de kaldığını, savaştan kaçarak hayatını kurtarmak için Türkiye’ye geldiğini anlattı.

Eğitim ve iş olanakları nedeniyle Avrupa’ya gitmeyi tercih edeceğini belirten Elhemdu, “Sınırlar açılırsa hiç durmam, Avrupa’ya giderim. Akrabalarım orada yaşıyor, orası buradan daha iyi, Avrupa’da yaşamak güzel.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>