BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Suriye’nin yüzde 61′i iki terör örgütünün işgalinde

Suriye’de 6. yılı biten iç savaşta, ülkenin yüzde 61′i, halen Beşşar Esed rejiminin alan açtığı terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ’ın işgalinde.

Suriye'nin yüzde 61'i iki terör örgütünün işgalindeİSTANBUL/ANKARA (AA)-Suriye’de 6. yılı biten iç savaşta, ülkenin yüzde 61′i, halen Beşşar Esed rejiminin alan açtığı terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ’ın işgalinde.

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca, doğuda Haseke, Rakka ilinin kuzeyi ve Halep’in doğusundaki Münbiç ile kuzeybatısındaki Afrin ilçelerini kontrol ediyor.

AA’nın yaptığı harita alan ölçümlerine göre, örgüt işgalini, yüzölçümü yaklaşık 185 bin kilometrekare olan Suriye’nin yaklaşık 38 bin 500 kilometrekaresine yaymış durumda.

Bu rakam, Suriye’nin yüzölçümünün yüzde 21′ine, Türkiye sınırının yaklaşık yüzde 65′ine denk geliyor.

TSK destekli ÖSO, şimdiye kadar 24 Ağustos 2016′da başlayan Fırat Kalkanı Harekatı’nda 2 bin 60 kilometrekare alanı terör örgütlerinden arındırmıştı.

DEAŞ halen 75 bin kilometrekareye hakim

Fırat Kalkanı Harekatı’nın Türkiye sınırından uzaklaştırdığı DEAŞ ise, doğuda ve orta kesimde, Irak sınırından Humus’a ve Lübnan sınırı yakınındaki Kalamun’a kadar uzanan alana hakim.

Örgütün işgal ettiği alan yaklaşık 75 bin 500 kilometrekare ile ülkenin yüzde 41′ine karşılık geliyor.

Esed rejimi terör örgütlerinin hamisi

Beşşar Esed rejimi, iç savaşın başında ülkenin kuzeyindeki bölgelerin PYD/PKK hakimiyetine girmesine göz yumdu.

Muhaliflere karşı DEAŞ ile işbirliği

Esed rejimi, terör örgütü PKK/PYD’nin yanı sıra muhaliflere karşı DEAŞ ile işbirliği yapmaktan çekinmedi.

2013-2015 yılları arasında Palmira’da başsavcılık görevinde bulunan Muhammed Kasım Nasır, AA’ya geçen sene ilçenin rejim tarafından örgüte bilinçli şekilde teslim edildiğini anlatmış ve savcının ifadeleri uluslararası basında yankılanmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>