SYNKO, Ticaretle Uğraşan, Mali İncelemeye Hazır Olmalı..!

Almanya’da gün geçmiyor ki, yeni bir Türk işletmesi açılmasın..!

Girişimci ruhu ile tanınan Türklerin buradaki işletme sayısının 80 bini açtığı bildiriliyor. Söz konusu firmalar yılda 20 milyar Euro’luk ciro ve 600 binin üzerinde istihdamla Alman ekonomisine büyük katkı yapıyor. Ancak bir yanda çok sayıda firma kurulurken, diğer yandan bilinçsizce kurulan binlerce Türk firması kısa süre sonra iflas bayrağını çekmek zorunda kalıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de Türk firma sahiplerinin Almanya’daki vergi sistemi, maliye, mali incelemeler konusunda yeterince bilgi sahibi olmaması.

Vergi uzmanı Cevdet Kocas sunum yaparken

“Mali denetimde dikkat edilmesi gereken hususlar”

Almanya’nın Köln kenti ve çevresindeki girişimcilere verdiği hizmetlerle tanınan Sinerji Köln İşadamları ve Girişimciler Derneği SYNKO bu alanda girişimcileri bilgilendirmek için, “Mali denetimde dikkat edilmesi gereken hususlar” konulu bir seminer verdi. Yoğun ilgi gören seminerde kapsamlı bir sunum yapan mali müşavirlik şirketi KOMUTAX Genel Müdürü, vergi danışmanı Cevdet Kocaş, “Ticaretle uğraşıyorsak şunu mutlaka bilmeliyiz ki; kesinlikle Mali İnceleme olacaktır, bir gün inceleme bize de gelecektir” dedi.

Seminere ilgi büyük

SYNKO Başkanı Haşim Akman’ın da katıldığı seminer öncesi bir selamlama konuşması yapan SYNKO Genel Müdürü Tekin Ataç, “Seminere ilgi büyük oldu. Mali denetim işadamlarımızı yakından ilgilendiği ve bu konuda bize yoğun talep geldiği için bunu önceliğe aldık” dedi. SYNKO olarak Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen iki proje yürüttüklerini, bunlardan birini Bochum, diğerini Berlin Üniversitesi ile birlikte yürüttüklerini bildiren Ataç, bu çerçevde Köln Sanayi ve Ticaret Odası’nın (IHK) da desteklediği ‘Meslek Eğitimi Verme Belgesi’ (Ausbilderschein) kursu başlatacaklarını bildirerek, “Kursun masraflarını SYNKO karşılayacak. Bu belgeyi alan işadamlarımız iş yerlerinde meslek eğitimi öğrencileri istihdam edip eğitim verebilecek. 250-300 yere dilekçe yazdığı halde eğitim yeri bulamayan gençlerimiz var. Bunun için size ihtiyaç var” dedi. Ataç ayrıca, 7 Aralık’ta Köln’de Polonya Muavin Konsolosu’nun da konuşacağı “Polonya’da yatırım imkanları” konulu bir toplantı düzenleyeceklerini bildirerek işadamblarını buraya davet etti.

“İncelemeyi ya kendi işyerinizde veya vergi danışmanınızın bürosunda yaptırın”

Seminerde ana sunumu yapan vergi daşınmaşı Cevdet Koçaş ise semineri, “Mali incelemenin nedenleri. Mali inceleme türleri. Mali inceleme öncesi hazırlık. Ağırlıklı inceleme alanları. İnceleme esnasında yapılması gerekenler. İncelemenin sonuçlandırılmsı. Tahmini tesbit (Schätzung) ve Öneriler” ana başlıklarıyla sundu. Mali incelemenin nedenlerini sıralayan uzman Koçaş, “Bazıları, falanca 10 yıldır bu işi yapıyor ona gitmiyorlar da neden bana geldiler diyor. Bir kere, eğer işletme belli bir büyüklüğü aşıyorsa kanunen yıllık, iki veya üç yıllık periyotlarla Maliye Bakanlığı gelip evrakları inceler. Bunun özel bir nedeni yok. Ayrıca sektörden dolayı inceleme, tesadüfen seçilerek yapılan inceleme, birlikte çalıştığınız vergi mükelleflerine yapılan incelemeden dolayı yapılan inceleme, bilançolarınızdaki rakamlarda olan dengesizlikten dolayı yapılan inceleme, Katma Değer Vergisi ile ilgili inceleme, işçi masrafları, genel işletme incelemesi, emeklilik kasası tarafından yapılan inceleme türleri var” dedi. Mali inceleme için Maliye’nin önceden yazılı bildirim yapmak zorunda olduğunu belirten Koçaş, KDV kısmi incelemesi, ciro gözlemi ve vergi polisi incelemelerinin bundan istisna olduğunu belirtti. İnceleme yerinin çok önemli olduğunu belirten Koçaş, “İncelemeyi ya kendi işyerinizde veya vergi danışmanınızın bürosunda yaptırın, asla Maliye’de yaptırmayın. Müfettişi düşmanınız gibi değil bir büyüğünüz gibi görün. Sorulandan fazlasını anlatmayın, öyle yapan dikkat çeker” dedi.

Ağırlıklı incelenen alanları sıralayan Koçaş, bunların; işletmeye konulan para ve kaynağı, uzun yıllar üst üste zarar yapılması, ortalama kar hadlerinin tutmaması, Kasa defteri ve nakit yapılan satışlar, gelir ve giderlerdeki ciddi oynamalar, işletmenin satışı – kapanması veya şirket türünün değişmesi ile Aylık Mizanların (BWA) incelenmesi olduğunu kaydetti. Koçaş, mali inceleme öncesi Muhasef Defteri ve evraklarının hazır olması, Kasa Defteri’nin iyi tutulması, kira ve iş sözleşmelerinin düzgün yapılması, çalıştırılan eş bile olsa sözleşme yapılması ve ücretinin banka hesabına yatırılması, boş sözleşmelerinin faizli olması (vergi hukuku açısından), her sene sonunda envanter listesinin önemli olduğunu kaydetti.

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-euturkhaber.com

Comments are closed.