T.C. Berlin Büyükelçiliği’nde Resepsiyon

MENDERES SİNGİN/BERLİN-Büyükelçilikte düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’na Büyükelçi Ali Kemal Aydın ve eşi Berna Aydın ev sahipliği yaptı.

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın konuşmasında Türk toplumunun karşı karşıya olduğu güncel sınamalarla ilgili bazı görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Her şeyden önce, sadece Almanya’da değil, Avrupa’nın birçok ülkesinde yükselen ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve İslam karşıtlığının hepimiz için giderek büyük bir endişe ve hatta korku kaynağı haline geldiğini belirtmem gerekiyor.

Irkçılık çirkin yüzünü günlük hayatta nefret dili ve fiziki saldırılarla kendini giderek daha fazla gösteriyor. Yalnızca Türk ve Müslümanları değil, toplumun diğer birçok kesimini de hedef alan aşağılayıcı, dışlayıcı ve ayrımcı söylem ve eylemler karşısında herkesin çaba göstermesi büyük önem taşımaktadır.

Alman dostlarımızın büyük bir çoğunluğunun İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadelede bizimle benzer görüşleri paylaştığını, yanımızda olduklarını biliyorum. Onlardan, buradaki Türk toplumunun Almanya’ya yaptıkları katkıları daha fazla takdir etmelerini, ayrımcı ifade ve uygulamalar karşısında daha fazla seslerini çıkarmalarını bekliyoruz. Zira artık 60 yılı aşkın bir beraber yaşama kültüründen, ortak hafızadan bahsediyoruz.

Öte yandan, son günlerde, ülkemizin kendi meşru güvenliği için başlattığı Barış Pınarı Harekatı etrafında Almanya’da kopartılan anlamsız fırtınayı ve büyük ölçüde tek yanlı, önyargılı ve evet yer yer manipülasyon ve yalan haber, yorum ve açıklamalara dayalı tartışmaları hep birlikte ibretle izliyoruz.

Terör örgütü yanlılarının şiddet içeren gösterilerini ve bunlara gösterilen hoşgörü ve desteği buradan bir kez daha kınıyorum. Saldırılarda yaralanan insanlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha yineliyorum.

Hele vatanlarını korumak uğruna canlarını tehlikeye atan kahraman askerlerimize dua edilmesinin, selam gönderilmesinin dahi büyük bir sindirme ve baskı kampanyasına dönüştürülmesinin hepinizi derinden üzdüğünü ve son yıllarda yaşananlar dolayısıyla zaten zedelenmiş olan güveninizi daha da sarstığını biliyorum. Her şeye rağmen, yapılanları unutmadan, vakur duruşunuzu ve soğukkanlılığınızı korumaya devam edeceğinize ve kışkırtmalara prim vermeyeceğinize güveniyorum.

Bu düşüncelerle, bu sevinçli günümüzde davetimize icabet ettiğiniz için hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Bu akşam taşlık alanda sizler için hazırladığımız Göbeklitepe fotoğraf sergisini kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Evet şimdide sizleri hep birlikte güzel sohbetler eşliğinde Türk mutfağının lezzetlerini tatmaya davet ediyorum. Afiyet olsun.

Comments are closed.