BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel’den Gazetecilere Davet

Düsseldorf Başkonsolosluğu eylül ayında yeni yerine taşınacak

 

Türkiye‘nin Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle görev bölgesinde çalışan Türk gazetecilere davet verdi.

Başkonsolos Fırat Sunel, başkonolosluk binasının Eylül ayında yeni binada hizmet vermeye başlayacağını dile getirdi. Başkonsolos Fırat Sunel’in başkonsolosluk için alınan yeni binada verdiği kahvaltılı davete, çok sayıda basın mensubu katıldı. Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü‘nü kutlayan Sunel, Hüseyin Emrah Kurt’un muavin konsolosluktan konsolos görevine terfi ettiğini hatırlattı ve yeni muavin konsolos Nesrin Tüncay ve Ünal Atçalıoğlu’nu tanıttı. Konuşmasına geçen yıl görev bölgesinde yaşanan önemli olayları hatırlatarak devam eden Fırat Sunel, 2013′e dair çalışma planlarını da anlattı.

Bisiklet turu eşliğinde geçen yıl düzenlediği ve oldukca yankı uyandıran 19 Mayıs etkinliğini, bu yıl dahada geliştirerek hazırlamayı planladıklarını anlatan Fırat Sunel, “2013 yılı içerisinde en önemli çalışmamız bilindiği gibi konsolosluğumuz için aldığımız yeni binanın tamamlanması olacaktır” dedi. Mimar İsa Karataş ile yeni binayı hazırlanan grafikler üzerinden habercilere tanıtan Fırat Sunel, “Cumhuriyetimizin 90′ıncı yıl kutlamasına denk gelecek şekilde binayı tamamlamak istiyoruz, dedi.

Yeni binanın kullanım alanı 4 bin Metrekare, park sıkıntısı yok

‘Yeni binamız, Willstaetter Caddesi üzerinde satın alındı. Binaya eylül ayında taşınacağız. Binamızda kullanım alanı 4 bin metrekare olacak. Bunun yanı sıra 3 bin metrekarelik park alanı da bulunacak. Bundan böyle vatandaşlarımız park sıkıntısına maruz kalmadan işlemlerini rahat biçimde yaptırabilecek.”

18 yaşını dolduranlar 23 yaşına kadar vatandaşlık tercihini yapmaları gerekiyor

Türk velilerin çocuklarına seslenerek , Türkçe derslerinde yeterli eğitim desteği verilmediğini, buna üzüldüklerini anlatan Başkonsolos Fırat Sunel, “1990 yılından sonra Almanya‘da doğan ve çifte vatandaşlık hakkını elinde bulunduran vatandaşlarımızın, 18 yaşını doldurduktan sonra 23 yaşına kadar vatandaşlık tercihini yapmaları gerekiyor. Buna göre Alman vatandaşlığını almak isteyenler, 23 yaşını doldurmadan Türk vatandaşlık çıkış belgesini, Alman makamlarına iletmesi gerekiyor. Gecikme halinde mağduriyetler olabilir” diye konuştu.

Murat Satılmış/DÜSSELDORF-euturkhaber.com

Foto – Turgut Kantaroğlu, Günay Topaloğlu

Comments are closed.