T.C. Essen Konsolosu Mete Zaimoğlu ve Hukuk Danışmanı Bülent Nazlıcan

Bergkamen’deki  yangında evleri yanan mağdurları ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

12 Kasım’da Bergkamen Gedachtnis str.10- 12-  adresinde  çıkan yangında  kişi zarar görmüştü. 8 nolu evin temizliği  süratle yapılarak mağdurlar tekrar evlerine dönebilmişlerdi. 10. ve 12 numaralı evlerde oturan 14 aile  ise çevredeki otellere yerleştirilmişlerdi. Bu aileler halen çevredeki otellerde ikamet ediyorlar.

Evlerin sahibi DEUTSCHE ANNINGTON elindeki tüm imkanlarını sonuna kadar kullanarak mağdurlara yeni evler tahsis etmişlerdi. Yeni evler tamir edildikleri için halen yeni evlerine taşınamayan yangın mağdurları zor günler yaşadıklarını belirterek, Essen Başkonsolosluğuna müracaat etmişlerdi. Başkonsolosluk başvuru üzerine  harekete geçmiş Muavin konsolos sayın Sezai Ekiz  olay mahalline gelerek mağdurlarla tek tek görüşüp destek sözü vermişti.

Konsolos Mete Zaimoğlu ve Hukuk Danışmanı Bülent Nazlıcan, önce Bergkamen belediyesine gelerek başkan Roland Schaefer’le görüştüler.Daha sonra  Bergkamen DİTİB Merkez Camii’nde yangın mağdurlarıyle bir araya gelerek onların sorunlarını dinleyip çözüm için güvence verdiler. Konsolos Mete Zaimoğlu  burada yaptığı konuşmada “Sevgili vatandaşlarımız, Başkonsolosluğumuz ilk günden beridir sizlerle yakınen ilgilenmektedir. Hukukçularımız sizlerin haklarını aramaya devam etmektedirler. Bugün de hukuk danışmanımız Bülent Nazlıcan ile birlikte önce Bergkamen Belediye yetkilileriyle bir araya geldik.Son bilgileri aldıktan sonra yanınıza gelerek aldığımız bilgileri sizlere aktarmak istedik. Sizlerin acılarını ve mağduriyetlerinizi paylaşmak için imkanlarımız ölçüsünde sizlerin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Savcılıkla görüşmelerimiz devam etmektedir. Yangının çıkış sebebini araştıran savcılık umarız ki, bizi kısa zamanda bilgilendirir.

EV EŞYALARINIZI SİGORTALATTIRIN

DEUTSCHE ANNINGTON”  ilgilileriyle de görüşmelerimiz oldu. Edindiğimiz bilgiler çok olumlu. Sizler için 12 aileye dağıtılmak üzere 60.000.- Euro ayrılmış. Aile başına 5.000.- Euro dağıtacaklar.Sizlerin zararını belki karşılamaz ancak ellerindeki imkanları buymuş. Sadece 4 ailenin ev sigortası varmış.  Maalesef 8 ailenin ev sigortaları yok. bütün vatandaşlarımıza tavsiyemiz, evlerinin eşyalarını sigortalatsınlar. Ev sigortası olanlar sizlerden daha şanslı. Sizlere tekrar geçmiş olsun. Sonuna kadar sorunlarınızın takipçisi olacağız”  dedi.

İSMAİL ÇAKIR-BERGKAMEN/euturkhaber.com

Comments are closed.