BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Tanzanya Sağlık Bakanı Hon. Dr. Husein Ali Mwinyi, “Karibu” “hoşgeldiniz”

Tanzanya’da gözler Hasene ile ışığa kavuşacak   

 

IGMG Sosyal Yardım Derneği Hasene ile Tanzanya Sağlık Bakanlığı arasında 800 katarakt ameliyatının yapılması için anlaşma imzalandı.

Tanzaya’da yapılacak katarakt ameliyatları için geçtiğimiz hafta Tanzanya’ya giden IGMG Sosyal Yardım Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Uyanık ve Hasene Genel Sekreteri Zeki Toprak,TanzanyaSağlıkBakanı Hon. Dr. Husein Ali Mwinyi ile bir araya geldi. T.C. Tanzanya Büyükelçisi Ali Davutoğlu’nun da hazır bulunduğu imza töreninde 800 katarakt hastasının ameliyatını içeren anlaşmaya imza atıldı. Anlaşmayı Hasene Başkan Yardımcısı Mustafa Uyanık ve Tanzanya Sağlık Bakanı Müsteşarı birlikte imzaladılar. İmza törenini Tanzanya devlet televizyonu ve diğer basın mensupları da takip etti.

Tanzanya’da sağlık alanındaki hizmetlerimizle de varız

Törende kısa bir konuşma yapan Hasene Başkan Yardımcısı Uyanık, IGMG Sosyal Yardım Derneği’nin Almanya merkezli ve tüm Avrupa’da güçlü temsilcilik ağı olan bir yardım kuruluşu olduğunu, 60’dan fazla ülkede Kurban ve Ramazan Kampanyalarının yanında sağlık, eğitim, yetim, su kuyusu projeleri, gıda yardımları ve diğer acil yardımları yürüttüğünü ifade etti. Uyanık, 2012 yılında Tanzanya’da neler yaptıklarını ise şu cümlelerle aktardı: “Ramazan Kumanya Kampanyaları ve Kurban Kampanyalarıyla  yardımlarımızı Tanzanya’ya taşıdık. Ayrıca buradaki 200 kadar yetimimize bize bağışlanan 35 euroluk yardımı düzenli bir şekilde yapıyoruz. Bugünburadatoplanmamızavesileolan katarakt anlaşması ile sağlık alanındaki hizmetlerimizle de Tanzanya’da bulunmanın sevincini yaşıyoruz. İleriki yıllarda Tanzanya’daki çalışmalarımız mazlumlar ve mağdurlar adına artarak devam edecektir. ”Uyanık cümlelerini Hasene’nin Tanzanya’daki çalışmalarında kolaylık sağlayan Tanzanya Sağlık Bakanı’na, törene katılan T.C. Tanzanya Büyükelçisi Ali Davutoğlu’na ve basın mensuplarına teşekkür ederek tamamladı.

“Karibu” / “Hoşgeldiniz”

Sözlerine Svahili dilinde “karibu” (“hoşgeldiniz”) sözleriyle başlayan Tanzanya Sağlık Bakanı Hon. Dr. Husein Ali Mwinyi IGMG Sosyal Yardım Derneği Hasene’ye Tanzanya’da yaptığı yardım faaliyetlerinden dolayı teşekkür etti ve cümlelerine şöyle sürdürdü: “Hasene yetkilileri bizlere 2 bin ameliyatlık bir sözleşme teklifi sundular. Bugün bu teklifin 800 ameliyatlık kısmının imzasını gerçekleştireceğiz. Bu ameliyatların 300’ü Kibondo bölgesinde, 500’ü Ukerewe bölgesinde olacak.”

Katarakt rahatsızlığının Tanzanya’da ciddi bir sağlık sorunu olduğunu söyleyen Bakan Mwinyi konuya dair “Katarakt rahatsızlığı Tanzanya’da ilk 10 hastalık arasında yer alıyor. Ülkemizde katarakt rahatsızlığı 1 milyon kişiyi etkiliyor. Bukatarakthastalarının320 bininingözleri ise tedavisi mümkün olmayacak şekilde kör olmakla karşı karşıya. Hedefimiz 2020 yılına kadar tedavi edilebilir derecede olan katarakt hastalarını tedavi ettirmektir.” dedi.

Katarakt hastalarının tedavisinde kendi alt yapılarının yetersizliğinden söz eden Sağlık Bakanı Mwinyi, “Bugün başlangıç olarak 800 katarakt hastasının tedavisi için sözleşmeyi imzalıyoruz. Bu sayının 2 bine ulaşması için en kısa zamanda yeni teklifleri IGMG Sosyal Yardım Derneği Hasene’ye sunacağız. Bu çalışmada doktor ve hastahane desteğini Sağlık Bakanlığı olarak biz sunuyoruz; ameliyat malzemeleri desteğini ise Hasene Derneği sunacak.” dedi.

Murat KUBAT/euturkhaber.com


Comments are closed.