width=750

Tasavvufa ilgi duyanlar Köln’de Cemalnur Sargut’la buluştu

EUTURKHABER/Üsküdar Üniversitesi Rektörü Danışmanı ve Tasavvuf Araştırmacısı Cemalnur Sargut ile Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr. Hatice Dilek Güldütuna, Üsküdar Üniversitesi Avrupa Temsilciliği, Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü ve Türk Üniversiteliler Dernegi (TürkÜniD)’in düzenlediği bir konferansta tasavvufu sevenler ve ilgi duyanlarla biraraya geldi.

Köln Üniversitesi Konferans Salonu’nda yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıya T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel ve T.C. Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi ve Tarihçi Prof. Dr. Mustafa Gençer de katılarak birer selamlama konuşması yaptılar.

Programa Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarımızın yanı sıra, din ilimleri alanında çalışan Alman akademisyenler, lisans ve lisansüstü öğrencileri ve davetli kurumların temsilcileri de katıldı.

Mutasavvıf Cemalnur Sargut, katılımcılar tarafından ilgiyle dinlenen sohbetinde Peygamberimizin bize öğrettiği gibi Allah’ın her yerde bizi gördüğünü, bizim onun bilgisi dışında bir şey yapamayacağımızı ifade ederek Hakk’a dost olmanın önemine değindi.

Yaradılışımızın sebepleri hakkında  da açıklamalarda bulunan Cemalnur Sargut, bütün yaratılmışların Hz. Muhammed’in hakikatinden zuhur ettiğini söyledi. Kur’an-ı Kerim evrenseldir diye konuşan Sargut, Mesnevi’nin Kur’an-ı Kerim’in özeti olduğunu ifade ederek Hz. Mevlana’nın Allah aşkından örnekler verdi.

Sargut, İslam inancı, sufilik ve tasavvuf kavramlarına değindi.

Tasavvufun edep olduğunu belirten Sargut edebin görünen her yerde Allah’ı görmek ve hissetmek olduğunu, dünyevi hayattan vazgeçerek hakikate yönelmek olduğunu ifade etti.

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Hatice Dilek Güldütuna da enstitünün çalışmaları ve yapılan uzaktan eğitimleri hakkında bilgiler verdi.
Konferansta Prof. Dr. Vasfi Emre Ömürlü tarafından tasavvuf müziğinden örnekler seslendirildi.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>