TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Özhan: ‘Batı’da bir mahcubiyet görülüyor!..’

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Özhan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Batı’da bir mahcubiyetin görüldüğünü söyleyerek, “Bir toparlanma var ama bu 15 Temmuz ayıbını ortadan kaldırmıyor maalesef.” dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Taha Özhan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Batı’da bir mahcubiyetin görüldüğünü söyleyerek, “Bir toparlanma var ama bu 15 Temmuz ayıbını ortadan kaldırmıyor maalesef.” dedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da temaslarda bulunan Özhan, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Batı’nın 15 Temmuz darbe girişimine verdiği tepkiye ilişkin Özhan, “Gönül isterdi ki 15 Temmuz gecesi bu kadar çıplak ve görmek isteyen her gözün anında göreceği, anlamak isteyen her aklın anında anlayacağı böylesine vahşice bir saldırı anlaşılsın ve tepki verilsin. Ama maalesef bu olmadı.” ifadesini kullandı.

Bunun Batı’nın şu anda içinde bulunduğu kriz ve Türkiye’ye bakışıyla alakalı bir mesele olduğunu ifade eden Özhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O krizin içerisinde sağlıklı, sıhhatli ne reel politik anlamında ne de idealizm anlamında bir zemin çıkmıyor maalesef. Reel politik anlamında Türkiye’deki bu krizin Avrupa için vahim jeopolitik sonuçları olacağını düşünmeleri beklenirdi. İdealizm anlamında da demokrasiye açıktan saldırı yapılırken, nerede duracakları hiçbir kafa karışıklılığı yaşamamaları beklenirdi. Ama özellikle Ortadoğu’da son 15 yıldır Batı’nın takındığı tavırların tamamına baktığınızda bir taraftan da şaşılacak fazla bir durum da görmememiz lazım.”

Özhan, darbe girişiminden bu yana geçen sürede Avrupa’nın konuyu düşünmeye başladığının görüldüğünü kaydederek, kısmi bir dönüşüm olduğunun söylenebileceğini belirtti. İngiltere’deki aktörlerin diğerlerine göre biraz daha tutarlı ve zamanında tepkiler verdiğini kaydeden Özhan, “Batı’nın biraz daha bu meseleri derli toplu düşünmeye başladığını ve darbenin ilk saatlerinde ve izleyen günlerinde verdikleri tepkiden aslında bir mahcubiyet görülüyor. Bir toparlanma var ama bu 15 Temmuz ayıbını ortadan kaldırmıyor maalesef.” diye konuştu.

“Hiç kimsenin himmetine ihtiyacımız yok”

“Batı’nın darbeye verdiği tepkileri tartışırken, şöyle bir şey söylediğimiz kesinlikle düşünülmesin; biz bu darbeye milletimizin verdiği kahramanca mücadelenin değerini anlamak için hiç kimsenin himmetine ihtiyacımız yok.” diyen Özhan, Batı’nın nasıl tepki verdiğini, nerede durduğunu anlamaya çalıştıklarını, eleştirdiklerini veya doğru şeyler söylüyorlarsa takdir ettiklerini belirtti. Özhan, “Yoksa milletin 15 Temmuz gecesi verdiği müthiş mücadele hiç kimsenin himmetine veya takdirine ihtiyaç duymayan bir mücadeledir.” ifadesini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>