TD-Türk Alman Platform`dan,

Türk kökenli öğrenciler için

Yerel Siyaset Seminerleri

ALMANYA’nın en büyük Türk-Alman öğrenci ve akademisyen ağı ‘Türk-Alman Platformu’ (TD Plattform), ‘Jakob-Kaiser’ Vakfı ile birlikte gençleri yerel siyaset konusunda bilgilendirerek siyasete girmeye teşvik ediyor.

KÖLN-Üniversiteli ve akademisyenleri, başta yerel siyaset olmak üzere politikaya girmeye teşvik etmek ve bunun için onları bilgilendirmek amacıyla, TD-Plattform, Kasım ve Aralık aylarında 16–18 yaşlarını kapsayan Türk kökenli öğrenciler için yerel siyaset seminerleri düzenliyor.

Bu kapsamda ilk seminer 9 ile 11 Kasım tarihleri arasında Königswinter’deki Adam-Stegerwald-Haus’da düzenlendi. Diğer seminerler ise 30 Kasım–2 Aralık, 7 ve 9 Aralık, 14 ve 16 Aralık tarihleride düzenlenecek. TD-Plattform yöneticileri, seminerlerin amacının gençlerin siyasete ilgilerini arttırmak ve bu şekilde ileride siyasete katılmalarını teşvik etmek olduğunun altını çiziyor. Seminerler dizisi hakkında bilgiler veren TD-Plattform Başkan Vekili ve proje sorumlusu Nilgün Doğan, program boyunca konular, Türk ve Alman konuşmacılarca interaktif şekilde ele alınacak, bu çerçevede tartışma, soru – cevap ve anlatım yöntemleriyle öğrencilerin yönlendirilmesi sağlanacak.

Öğrenciler, yerel siyasetciler gibi davranacaklar

GENÇLERDEN; seminer boyunca yaratıcılıklarını öne çıkarmaları ve kullanmaları beklenecektir. Öğrenciler gerçek birer yerel siyasetçi gibi davranacaklar, bu bağlamda belediye meclisleri ve siyasi partilerde olduğu gibi “Grup başkanlıkları” oluşturacaklar ve siyasi konularda görüş belirtecekler, bu şekilde yapılacak simulasyonlarla katılımcıların siyasetin işleyişi ve işlevi hakkında bilgi ve fikir edinmeleri hedeflenecektir.

Karşılıklı saygı ve tolerans ağırlıklı tartışma kültürünün öne çıkacağı çalıştayda öğrencilerin gruplar arası çalışma, uzlaşma ve empati kurma yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

Seminerlere katılmak isteyenlerin 2.vizepraesidentin@td-plattform.deşeklindeki e-mail adresinden başvuru yapmaları gerekiyor.

İskender GÜNGÖR/euturkhaber

Comments are closed.