width=750

Terör örgütü taraftarları bu kez Köln’de camiye saldırdı

İSKENDER  GÜNGÖ/KÖLN- Diyanet İşleri Türk İslam Birliüi’ne (DİTİB) baülı Köln Kalk Eyüp Sultan Camisi’ne sabaha karşı saldıran teröristler, duvarına örgüt yanlısı yazılar yazarak caminin duvar ve camlarını boya ile kirlettiler.

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, saldırı sonrası ziyaret ettiği Köln’ün Kalk semtindeki Eyüp Sultan camiinde gazetecilere açıklamada bulundu.

Aşıkoğlu “Son haftalarda camilerimize karşı saldırılar oldukça arttı. Bundan üzüntü ve kaygı duyuyoruz. Bir an önce gerekli tedbirlerin alınarak saldırıların sona ermesini diliyoruz. Irkçı ve ayrımcı tutumlar bizi rahatsız ediyor, bizim hayat ve ibadet güvenliğimizi sarsıyor ama aynı zamanda Alman toplumu için de bir tehlikedir” dedi.

Camiye düzenlenen saldırıdan büyük üzüntü duyduklarını belirten Aşıkoğlu, “Son haftalarda camilerimize karşı saldırılar oldukça arttı. Bundan üzüntü ve kaygı duyuyoruz. Bir an önce gerekli tedbirlerin alınarak saldırıların sona ermesini diliyoruz.” dedi. Almanya İçişleri Bakanlığı mensuplarıyla dün görüştüklerini ifade eden Aşıkoğlu, şunları söyledi:

Yetkililerle görüşmeler yaptık. Onlar da bu konuda duyarlı davranmaya çalıştıklarını ifade ettiler. Ancak yılbaşından bu yana cami saldırısı 25′i buldu. Bu çok üzücü bir durum. Buradaki insanlarımız 30 yıldır, 40 yıldır hatta daha uzun süredir güven içerisinde bu ülkede yaşıyorlar ve yaşamaya devam etmelerini umuyoruz.

Bunu önemli buluyoruz. Bu ülkenin barışına ve huzuruna bizim insanımız her zaman katkı sağlamıştır. Bu katkının devam etmesi için gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması gerekiyor. Bu konuda emniyet mensuplarının daha duyarlı olmasını rica ediyoruz.

Mutlaka bir takım çalışmalar yapılıyor, bunun somut bir şekilde, faillerin yakalanması şeklinde ortaya konulmasını bekliyoruz.” Aşıkoğlu, bu saldırıların Türk toplumuna olduğu kadar Alman toplumu için de tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, “Irkçı ve ayrımcı tutumlar bizi rahatsız ediyor, bizim hayat ve ibadet güvenliğimizi sarsıyor ama aynı zamanda Alman toplumu için de bir tehlikedir.

Dolayısıyla el birliği ile bunun üstesinden gelinmesi gerekiyor. Faillerin yakalanması, art niyetli insanların bu işten vazgeçmesi için de önemlidir.” ifadelerini kullandı.

SALDIRININ DİĞER ADRESİ BERLİN’DE TÜRK RESTAURANTI

Berlin’de kundaklanan cami konusuna da değinen Aşıkoğlu, şöyle devam etti: “Uzun vadede burada ibadet ve can hürriyetinin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Daha birkaç gün önce Berlin’deki bir camimize molotof atıldı ve camimiz büyük hasar gördü.

Tek tesellimiz orada bir insanın hayatına zarar verilmemiş olmasıdır ama bu da olabilirdi. Bunun için kaygılı olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” – “En sert şekilde gerekli tedbirler alınmalıdır” Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes de saldırıya uğrayan camiyi ziyaret ederek, cami cemaatine geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Başkonsolos Erciyes, camide yaptığı inceleme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Maalesef son dönemlerde Türk camilerine yönelik saldırılarda büyük bir artış olmuştur. Faillerin bir an önce yakalanmasını bekliyoruz. Tedbirlerin arttırılmasını istiyoruz ve bu tarz saldırıların bir daha yaşanmamasını diliyoruz.

Camiler kutsal mekanlardır. Bu tarz saldırılara karşı en ufak bir müsamaha gösterilmemelidir ve en sert şekilde gerekli tedbirler alınmalıdır.” dedi.

- Berlin’de de restorana saldırdılar öte yandan Almanya’nın başkenti Berlin’deki “Türkiyem” adlı restorana da gece yarısı saat 01.10′da taşlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırı sonrası restoranın camları kırıldı ancak olayda yaralanan birinin olmadığı belirtildi.

Restoranın sahibi Halil Kaya yaptığı açıklamada, yerel saat ile 01.10′da 3 kişinin dükkan önüne gelerek 5-6 taş attığını, saldırı esnasında içeride müşterilerin olduğunu ifade etti. Kaya, araçta bir saldırganın beklediğini ve plakasının kapalı olduğunu vurgulayarak ”Son zamanlarda Türk işletmeleri camilerine olan saldırı bize de oldu. Polisten faillerin bulunmasını istiyoruz.” dedi. Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, saldırıya uğrayan restorana geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak, olayla ilgili bilgi aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>