TiKA Arnavutluk`ta balıkcılık sektörüne destek verdi

Türk İşbirliği ve Koordinayson Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteği ile Arnavutluk Cumhuriyeti’nin Durres şehrinde bulunan Tiran Ziraat Üniversitesi Tarım ve Çevre Fakültesi Balıkçılık ve Su Ürünleri Bölümü’ne ait olan Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Merkezinde modern teknolojiyle donatılmış hidrokimya laboratuvarı kuruldu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile Arnavutluk genelindeki deniz, göl ve rezervuar sularının hidrokimyasal tahlillerinin doğru ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlayarak sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve sektörde verimliliğin artırılması yanında Tiran Ziraat Üniversitesi Tarım ve Çevre Fakültesi Balıkçılık ve Su Ürünleri Bölümü akademisyenlerinin ve öğrencilerin uygun koşullarda araştırma yapabilmelerine imkan sağlandı.

Projenin açılış töreni T.C Tiran Büyükelçisi Hasan S. Aşan, Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Myqerem Tafaj, Tiran Program Koordinatörü Yahya Gülseven, Tiran Ziraat Üniversitesi Rektörü Fatos Harizaj, Tiran Ziraat Üniversitesi Tarım ve Çevre Fakültesi Dekanı Ardian Maçi, üniversitenin akademik ve idari personeli ile medya mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış töreninde bir konuşma yapan T.C Tiran Büyükelçisi Hasan S. Aşan, TİKA’nın bağımsızlığının 100. yılını kutlayan Arnavutluk’un her yerinde gerçekleştirdiği başarılı projelerle bir marka haline geldiğini, Arnavutluk’un ihtiyaç duyduğu alanlarda projeler gerçekleştirdiğini ifade ederek; balıkçılık sektörüne destek kapsamında gerçekleştirilen projenin sektör çalışanlarına, balıkçılık ve su ürünleri bölümü akademik personeline ve öğrencilerine hayırlı olmasını diledi.

TiKA/euturkhaber.com

Comments are closed.