Tirol‘da kermes haftası muhteşemdi

Avusturya’nın Tirol eyaleti bu hafta sonunu kermes havasında geçti. Yaklaşan Ramazan nedeniyle hafta sonu çok sayıda kermes vardı. Biz de euturkhaber olarak üç kermesi gezebildik.

İlk önce bağımsız olarak Fügen’de geçtiğimiz yıl faliyete geçen Nacaklı Mevlana Kültürverein’in Schlitters’deki kermesini ziyaretle başladı. Burada dikkatimizi Minareli Camii pastası dikkatimizi çekti. İnsanlarımızın harıl harıl çalıştığı kermes’de birlik ve beraberliğin olması kayda değerdi.

İkinci olarak Avusturya İslam Federasyonuna bağlı olarak faliyetlerini sürdüren Brixlegg Kuba camii oldu. Cemiyet başkanı Hayrullah Domurcuk kermes hakkında bizlere şu bilgileri verdi “Cemiyet olarak vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Esas gayemiz buradaki vatanlaşlarımızı güzel bir hafta sonu cemiyetimizin çatısı altında birlik ve beraberlik içerisinde buluşturmak. Memleketimizin en güzel ve leziz yemeklerini, tatlılarını ve pastalarını hizmetlerine sunmaktı” şeklinde konuştu.

Avusturya İslam Federasyonu Vomp şubesinin kermesi renkli geçti. Çocuklar çeşitli yarışmalara katıldılar. Caminin önünde gerçekleşen kermese yoğun ilgi vardı. Bölge başkanı Abdi Taşdöğen’de Aif şubelerinin kermeslerine katıldı. Tüm kermeslerin vazgeçilmezleri Döner, Adana, tatlılar ve pasta olarak gerçekleşti.

Yılmaz AKIN/Avusturya

Comments are closed.