TÖB’den muhteşem ‘Türk Sanat ve Edebiyat Akşamı’ buluşması

EUTURKHABER/FRANKFURT-Kısa adı TÖB olan Türk Öğrenciler Birliği-Hessen e.V. anavatandan uzak, öz kimliğiyle var olma mücadelesi veren Avrupa’da yaşayan bir gurup üniversite öğrencisinin bir araya gelerek oluşturdukları öğrenci derneği kısıtlı imkanlara rağmen büyük başarılara imza atıyor.

Konularında uzman tarihçi, Dil bilimcisi vb. gibi tanınmış uzmanlarla gerçekleştirilen seminer ve konferanslarla gurbette yaşayan vatandaşlarla ve öğrencilerle buluşturuyor. TÖB ekibi, geçtiğimiz haftasonu 2019 yılının son programında davetlilere; Şiirler, Türk müziği, halk oyunları, bilgi yarışmaları, emojilerle anlat ve bilgi yarışmaları ve kitap çekilişlerinin yer aldığı güzel bir akşam yaşattı. Programın sunuculuğunu TÖB Frankfurt temsilciliği üyesi Seda Baycan ile TÖB Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Sarıkaya yaptı.

TÖB (Türk  Akademisyenler ve Öğrenciler Birliği-Hessen) Başkanı Bekir Özgür Çınar, açılış konuşmasında TÖB’ün tanıtımını yaparak derneğin hedeflerini ve bunun için de herkesin maddi ve manevi desteğini istedi.

Çınar, ’2015 yılında birkaç üniversite öğrencisi tarafından Frankfurt’ta kurulan TÖB 2016 yılı kasım ayında dernek statüsüne kavuşan birliğimizin amaçları; Başta Hessen eyaleti olmak üzere Türk öğrencilerinin bir araya gelebileceği bir ortam oluşturmak, kültürel kimliğimizi yaşatmak, yeni arkadaşlıkların kurulmasına vesile olmak, Üniversite veya yüksek okulda ders notları veya sınavlarla ilgili yardım, anadilimiz Türkçeyi düzgün ve doğru kullanmayı teşvik etmek, Türk kültürünü gençler arasında tanıtmak.

Dernek, başkan dahil 7 kişilik ekipten oluşmaktadır. Frankfurt’un yanısıra Darmstadt temsilciliğimiz de mevcuttur. Bunlar da kendi bölgelerinde çeşitli faaliyetler yapmaktalar’ dedi.

ETKİNLİKLERİMİZ:

İki ana başlıkta ele alabiliriz. Eğitim ve Eğlence amaçlı; Beş çayları (Çeşitli konularda sunumlar), Akademi dersleri (Türk tarihi, Türk Halk Oyunları, Osmanlı Türkçesi vb.), Konferanslar, Başarı hikayeleri, Müze geziler.

Bu etkinlikleri yapabilmemiz için birliğimize (üye olarak, bağış ve sponsorluk gibi) sizlerin desteklerine ihtiyacımız var’ dedi. Çınar, ‘Başarımızın takım ruhunda gizli olduğuna inanıyorum’ diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Şiir okumalarında Ceylin’den ‘Vatanımsın Türkiyem’ , Asiye Nur’dan Şive ve Melisa’dan ‘İstanbul’ adlı Necip Fazıl şiiri ve Ozan Arif’den ‘Gurbet’ şiirini okudu. Şiir okumalarından sonra Okan Nakipoğlu’nun gitarıyla çalıp seslendirdiği Türk Müziği konseri sundu.

Program akışı ‘Bilgi yarışması ve TÖB Türk Halk Oyunları ekibinin gösteriminden sonra verilen arada dernek yararına satışa sunulan ev yapımı yiyecekler, tatlılar, pasta ve börekler satışa sunuldu.

Türk Sanat ve Edebiyat Akşamı ikinci bölümü Darmstadt Türk Müzik Derneği korosunun bir birinden değerli seslendirdiği  eserleriyle büyük ilgi gördü. Program ‘Emojilerle anlat’ yarışması, şiirler ve Okan Nakipoğlu’nun Türk müziği konserinden sonra TÖB Türk Halk Oyunları ekibinin gösterimi ve TÖB Darmstadt temsilciliği üyesi Murat Bilgen’in kısa sohbeti ve ardından yapılan kitap hediyeli çekiliş gerçekleştirildi. Yeni miladi yılın hayırlara vesile olması dileğiyle program sona erdi.

Comments are closed.