Toner: ‘Hükümet kurulana kadar ayağımızı gazdan çekmeyeceğiz’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Yeni hükümet kurulana kadar ayağımızı gaz pedalından çekmeyeceğiz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner: Hükümet kurulana kadar ayağımızı gazdan çekmeyeceğizWASHINGTON (AA)-ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Başkan Barack Obama’nın yönetimi seçimleri kazanan Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’a teslim etmesi için 2 ay civarında bir süre olduğunu belirterek, “Bu süre içerisinde ayağımızı gaz pedalından çekmeyeceğiz” dedi.
Toner, günlük basın toplantısında Donald Trump’ın ülkenin 45′inci başkanı seçilmesinin ABD Dışişleri Bakanlığındaki yansımalarına ilişkin soruları cevapladı.Toner, Başkan Obama’nın yönetimi iki ay civarında bir süre sonra Trump’a devredeceğini hatırlatarak, Obama’nın dış politikasının devam edeceğini söyledi. Toner, “Bu süre içerisinde ayağımızı gaz pedalından çekmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Seçim sonrası geçiş süreci içerisinde iki noktaya dikkat edeceklerini kaydeden Toner, şunları söyledi:

“Kalan süre içerisinde kendi dış politika önceliklerimizi devam ettireceğiz. İkinci olarak ise bu ülkenin ulusal güvenliği ve dış politika önceliklerini göz önünde bulundurarak geçiş sürecini en uygun şekilde gerçekleştirmek için yönetimi devralacak hükümetle yakın bir ilişki içinde olacağız.”

Toner’e “Kendi politikalarınızı yeni kurulacak hükümetin politikalarıyla uyuşmayacak olmamasına rağmen devam ettirecek misiniz?” şeklinde bir soru yöneltildi.

Bu soru üzerine ise Toner, ”Bu geçiş sürecinin bir parçasıdır. Onlarla birlikte çalışacağız. Elimizden geldiği kadar onların ilgisini çekecek bütün konularda bilgilendirmelerde bulunacağız.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>