Tulip Forum’dan Hükümete Destek

Gezi Olaylarından Alman Kamuoyu Tek Taraflı Bilgilendiriyor

Türk akademisyenlerin kurduğu Tulip Forum (Lale Forumu), İstanbul Taksim’deki Gezi olaylarıyla ilgili bir basın toplantısı ve Alman basınına ilan vererek pozisyon aldı. Gezi olaylarıyla ilgili Alman kamuoyunun tek yanlı bilgilendirildiğine vurgu yapan Tulip Forum, Alman ve Türk polisinin uygulamalarını karşılaştırarak, polise taş ve motolof kokteyli atan, dükkanları yakıp yıkanlara Alman polisinin nasıl muaele ettiğini sordu.

Almanya’da çoğu Türk kökenli akademisyenlerin kurduğu bağımsız bir diylog, Think-Thank kuruluşu olan Tulip Forum (Lale Forumu) bir basın toplantısı ve FAZ gezetesine ilan vererek Gezi olaylarıyla ilgili duruşunu açıkladı. Tulip Forum, Almanya’da göstericilerin polise taş attığı gösterileri örnek göstererek polisin uygulamalarına dikkat çekti, polise taş ve molotof kokteyli atan, dükkanları yakıp yıkan göstericilere karşı Türk polisinin başka ne yapabileceğini sorarak, “Taksim olayları konusunda Alman kamuoyu tek yanlı bilgilendiriliyor” dedi. Tulip Forum yöneticileri; UETD eski Genel Başkanı ve MSB Başkanı Hasan Özdoğan, BİG Partisi Genel Başkanı Haluk Yıldız, UETD eski Genel Sekreteri ve Tulip Forum Sözcüsü Salih Altınışık ve avukat İsrafil Kahraman Almanya’nın eski başkenti Bonn’da bir basın toplantısı düzenledi. Tulip Forum’un partiler üstü, dini veya ideolojik motivasyonu olmayan, köprüler kuran bir diyalog platformu olduğununu aktaran yetkililer, amaçlarının önyargıları azaltmak, fikir özgürlürü, barış ve adaletin oluşmasına katkı yapmak olduğuna vurgu yaptı.

Bonn’da düzenlenen basın toplantısında FAZ’da ilan şeklinde yayınlanan ortak açıklamayı kamuoyuna duyuran Tulip Forum yöneticileri, “İstanbul Taksim Meydanı’ndaki ayaklanmalar başladığından berdi Alman kamuoyu olaylarla ilgili tek taraflı bilgilendirilmektedir. Ayaklanmalarda polise taşlar, molotof kokteylleri atılmakta, ketin bu bölümünde taş üstünde taş bırakılmamakta, işyerleri, dükkanlar harabeye çevrilmekte ve oralarda oturanlar ekonomik zarara uğramaktadır. Alman medya ve politikasının Türk hükümetinin aldığı önlemlere karşı tepkisine baktığımızda, orada olan olayları Alman hukuku ve Alman güvenlik birimlerinin böylesi şiddet olaylarına karşı tutumu göz önünde bulundurulursa açıklanamaz.

Örnek olarak Hz. Muhammed karikatürlerine karşı yapılan gösteride polise taş atanlar ‘ülkenin huzurunu bozmak’ gerekçesiyle şu anda mahkeme önündedir. Polis o gösterilere şiddet kullanarak son vermiş, göstericilere vurmuştur. Güney ülkelerinden insanlar poltansiyen suçlu muamelesi görüyor, evler aranıyor. Kimse polis şiddetine tepki göstermiyor, kızmıyor, çünkü hedef kutsal. Burada dini duyguları incinmiş insanların taş atarak tepki göstermesi söz konusu, orada alkol yasası ve ülkede İslami gelişme olduğunu tahmin eden insanların kızgınlığı ile devlet başkanına karşı yaptığı gösteri var” dedi.

Almanya ve Türkiye’de benzer olaylara karşı güvenlik birimlerinin uygulamalarını karşılaştırmaya devam eden Tulip Forum, “Durum burada ‘şiddete hazır İslamcılarla’ ilgiliydi, onlar devlete saldırıyordu, ama Türkiye’deki göstericiler güya devlet şiddetine karşı kendilerini savunuyordu!

Provakatörlerin yaptığı şiddet ne burada, ne de orda haklı gösterilemez. Her iki durumda da devlet hukukun içinde, şiddete hazır insanların demokrasinin verdiği protesto hakkı çerçevesinde gösteri yapmasına indirgemeye çalışmıştır” dedi.

İSKENDER GÜNGÖR/BONN-euturkhaber.com

 

 

Comments are closed.