TÜMİŞAD Macaristan’da Aktif Ziyaretleri Sürdürüyor

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Macaristan’da aktif ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. TÜMİŞAD Yönetim Kurulu üyeleri ve Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü, Budapeşte’nin batısında, 72 km. mesafedeki Szabadbattyán Belediye Başkanı István Polyák Vilmos’un daveti üzerine bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Szabadbattyán Belediye Başkanı István Polyák Vilmos Türk heyeti belediye binası önünde dostane bir şekilde karşıladı.

Belediye meclis toplantı salonunda Türk heyete çalışmaları konusunda bilgi veren Başkan, Szabadbattyán da ” Yeniden sizleri misafir etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA Budapeşte Koordinatörlüğü, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü değerli Yakup Gül ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Sayın Osman Şahbaz ile uzun zamandır başarılı güzel çalışmalar yürütmekteyiz. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, bu işbirliğimizin büyüyerek sürmesini diliyorum” dedi.

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz şunları ifade etti, ” Tarihten gelen Türk Macar dostluğumuzu bugün ülkelerimiz arasında kültürel, siyasi ve ekonomik alanda daha yüksek düzeye çıkartmış bulunuyoruz. Var olan güzel ilişkilerimizin daha iyi noktalara taşınması için tüm çabamızı ortaya koyuyoruz. Bu gayretlerimizin asla boşa gitmeyeceği umudunu taşıyoruz. İyi niyetimizin ve çalışmalarımızın er veya geç meyveleri olacaktır. Güçlü, istikrarlı ve güven veren Türkiye ile dost ülke Macaristan arasında karşılıklı yapılacak yatırımlar şüphesiz birliğimizi pekiştirecektir. Bugün Szabadbattyán’a yaptığımız ziyaret bu anlamda çok önemlidir. Biraz sonra Fejér megye Bölgesinin en büyük üretim tesisi Simon plastik fabrikasını gezmekten büyük bir memnuniyet duyacağız” dedi.

Kőszárhegy’de bulunan SIMON platik enjeksiyon fabrikasına ziyarette

Heyet belediyeden ayrılarak Kőszárhegy’de bulunan SIMON plastik enjeksiyon fabrikasına ziyarette bulundu.

SIMON Istvan e.v. plastik enjeksiyon fabrikası yüksek teknoloji ile üretim yapan, 31 yıl önce kurulmuş, 450 kişinin çalıştığı, ayda 30 000 parça üretim yapan, üç kıtaya yıllık 22 milyon euro ihracatı bulunan Simon İstván’ın kurduğu aile şirketi. Otomobil yan sanayine üretim yapan fabrika, Suzuki, Ford, Audi, WV, BMW, Skoda, Citroen, Peugeot, Mitsubishi, Mercedes ve Harman Kardon gibi firmalara üretim yapıyor.

Türkiye’de otomotiv sektörünün iyi olduğunu biliyorum. Türkiye’den gelecek işbirliği, ortaklık, partnerlik tekliflerine açığız. İleri teknoloji ile üretimin yanında eğitime, üniversite sanayi işbirliğine önem verildiğini ifade eden Simon, ” Şuan 25 Macar üniversite öğrencisi staj yapmaktadır. Türkiye’den de gelecek Erasmus değişim proğramı öğrencilerini fabrikamızda istihdam etmek isteriz” dedi.

Budapeşte Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül ise, ” Bu ziyaretimizde bir çok güzelliği yaşadık, Simon İstván’ın Türkiye’den üniversite öğrencilerini Erasmus değişim proğramı çerçevesinde fabrikasına kabul edecek olması da bizleri ziyadesiyle mutlu etti” dedi.

Nádasdladány Sarayı’nın Konukları TÜMİŞAD Heyeti Oldu

230 Dönüm bahçe içerisinde bulunan 1873 yılında Nádasdy Ferenc’in kendi adına yaptırdığı sarayı, Nádasdladány Belediye Başkanı Varga Tünde Türk heyeti gezdirerek, şehir ve saray hakkında bilgi verdi. 

”Türk turistleri şehrimizin güzelliklerini ve tarihi yerlerini ziyarete bekliyoruz. İki dost millet arasında ticari ve turistik ziyaretler var olan dostluğumuzu daha da güçlendirecektir.” diyerek, heyete ”Nádasdladány Története” kitabını imzalayarak hediye etti.

Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette Budapeşte Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül ile birlikte TÜMİŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Şahbaz, Başkan Yardımcısı Emin Altaç, Genel Sekreter Dr. Kamil Nas, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Yıldız ve Şeref Şavlı hazır bulundu.

Szabadbattyán Belediye Başkanı István Polyák Vilmos heyet onuruna verdiği yemekten sonra heyettekilere ayrı ayrı hediyeler takdim etti. Akabinde heyet Budapeşte’ye döndü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>