TUNUS’a Bakış: Gannuşi, ‘Tunus siyasetinin başarısı ordunun siyasi tarafsızlığında gizli’

NAHDA Hareketi lideri Gannuşi, “Tunus siyasetinin başarısı, gelişmiş sivil toplum yapısı ve silahlı kuvvetlerin siyaset konusunda tarafsız kalmasında gizli.” dedi.

'Tunus siyasetinin başarısı ordunun siyasi tarafsızlığında gizli'ROMA (AA)-Tunus’taki Nahda Hareketi Partisi Genel Başkanı Raşid el-Gannuşi, Tunus siyasetinin başarısının silahlı kuvvetlerin siyaset konusunda tarafsız kalmasından kaynaklandığını belirtti.

İtalya Meclisi Dışişleri Komisyonunda konuşan Gannuşi, İslam kelimesinin barışla eş anlamlı olduğunu vurgulayarak, partisinin Tunus kültüründeki İslami köklere saygı duyarak din ve devlet arasında denge sağlamaya çalıştığını dile getirdi.

“Tunus siyasetinin başarısı, gelişmiş sivil toplum yapısı ve silahlı kuvvetlerin siyaset konusunda tarafsız kalmasında gizli.” diyen Gannuşi, devrimin ardından demokratik seçimlerle iktidara gelen Nahda Hareketi’nin 2013 yılı sonrası ülke çıkarlarını önceleyerek siyasi alanda geri adım attığına dikkati çekti.

Gannuşi, ülkesinin şu anda en önemli sorunları arasında özellikle gençler arasındaki büyük işsizlik ve turizm krizinin geldiğini söyledi.

Mısır’da işkence altında hayatını kaybettiği düşünülen İtalyan öğrenci Giulio Regeni konusunda İtalya’yla dayanışma içinde olduklarını belirten Gannuşi, Tunus ve İtalya arasında derin kültürel boyutu olan tarihi ilişkiler ve ortak jeopolitik çıkarlar bulunduğunu ifade etti.

Libya sorununa da değinen Gannuşi, Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) tam destek verdiklerini kaydetti.

Tunus eski Cumhurbaşkanı Merzuki:

’15 Temmuz Arap Baharı’na yapılmış bir darbe girişimi’

Tunus eski Cumhurbaşkanı Merzuki, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında “Biz aslında bu darbe girişimini Arap Baharı’na yapılmış bir darbe girişimi olarak görüyoruz.” dedi.

Tunus eski Cumhurbaşkanı Merzuki: 15 Temmuz Arap Baharı’na yapılmış bir darbe girişimiVİYANA (AA)-Tunus eski Cumhurbaşkanı Munsif Merzuki, görüşmelerde bulunmak üzere geldiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da, AA muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminin Arap Baharı’na karşı yapıldığını belirten Merzuki, Türkiye’nin başta Filistin sorunu olmak üzere, Mısır, Tunus gibi bir çok ülkede yıllardır süregelen totaliter rejimlere baş kaldıran Arap halklarına verdiği destek ve dayanışmanın sonucu olarak cezalandırılmak istendiğini kaydetti.

Merzuki, “Biz aslında bu darbe girişimini (15 Temmuz darbe girişimi) Arap Baharı’na yapılmış bir darbe girişimi olarak görüyoruz. Çünkü Türkiye’nin özellikle Arap Baharı’nın gerçekleştiği ülkelere yaptığı yardımlar çok barizdi. Bu nedenle Türkiye’nin Arap halklarına verdiği desteğin bir şekilde cezalandırılması olarak görüyoruz.” dedi.

“Türkiye’nin kendini koruma hakkı vardır”

Darbe girişimi sonrası Avrupa’nın tutumunu eleştiren Merzuki, 12 Eylül 1980 darbesi sonrası Batılı ülkelerin bugünki hassasiyeti göstermediğinin hatırlanması gerektiğini söyledi. Merzuki, “Bugün, Türkiye’ye karşı sergiledikleri yaklaşım aslında Türkiye’ye karşı tutumlarından kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin kendini koruma hakkı vardır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bir gün Mursi hapisten kurtulacak”

Mısır’ın demokratik yolla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin sadece hapsedilmediğini aynı zamanda insanlık dışı bir muameleye maruz bırakıldığını hatırlatan Merzuki, insan hakları örgütlerini Mursi’ye yapılan adaletsizlik karşısında harekete geçmeye davet etti. Mursi’nin acılarını ve sıkıntılarını paylaştığını ifade eden Merzuki, “Ancak ben şuna inanıyorum; bir gün Mursi hapisten kurtulacak ve mücadelesine kaldığı yerden devam edecek.” dedi.

Tunus’un ‘çöl sarayları’

Tunus’un Medenin ve Tatavin şehirlerinde çöl sarayları olarak isimlendirilen yapılar, tarihte kabilecilik kültürünün etkin olduğu güney kentlerinin mimarisini yansıtıyor.

Tunus'un 'çöl sarayları'MEDENİN (AA)-Tunus’ta güneyin kültür ve mimarisinden izler taşıyan 300 yıldan fazla süredir tarihe tanıklık eden saraylar, uzun yıllardır yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

AA muhabirine konuşan Tunus Kültür Uzmanı Habib Alcan, yüzyıllar önce ilkel yöntemlerle inşa edilen yapıların, ülkenin güneydoğusunda yaşayan halkın geleneksel yaşam tarzını gözler önüne serdiğini, ataları ile tarihi ve kültürel bağlarını yansıttığını belirtti.

Medenin ile Tatavin arasında yaklaşık 160 saray bulunduğunu, en az 3 en fazla 6 katlı saraylarda genellikle 200-300 oda yer aldığını ifade eden Alcan, resmi kurumlar tarafından maruz kaldığı ihmale rağmen, evlerin mimari yapısının turist çekmeye devam ettiğini dile getirdi.

“Tarihi sarayların bir özelliği ise gıda depoları barındırması”

Bölgede yerleşimin 12. yüzyıla dayandığını, burada ilk evlerin 8 yüzyıl önce inşa edildiğini kaydeden Alcan, ancak bugün kurulu yapıların ömrünün henüz 300 yıllık olduğunu aktardı.

Tunuslu Abdullah el-Mednini de önceden bina yapmak için tuğla ve çimento bulunmadığını, insanların evlerini kerpiçten yaptığını belirterek, söz konusu yapıların Tunus’ta eskiden hakim olan kabilecilik kültürünü yansıttığını ifade etti.

Her yapının sahibi olduğu ailenin adıyla anıldığını söyleyen Mednini, “Tarihi sarayların bir özelliği ise gıda depoları barındırması. Ekilen ve toplanan ürünler burada saklanırdı. Develerle taşınması ve boşaltılması kolay olduğu için buğday ve arpa gibi ürünler üst odalarda depolanır alt katlardaki odalarda ise başka tür yiyecekler bulunurdu.” dedi.

Çöllük geniş araziler üzerine kurulu olduğu için Tatavin’deki yapıların birbiriyle arasının uzak olduğunu aktaran Mednini, yüksek bölgede kurulu Medenin’dekilerin ise birbirine bitişik ya da çok yakın olduğunu dile getirdi.

TİKA’nın kurduğu;

Yabancı dil laboratuvarı hizmete açıldı

TİKA’nın Tunus’un 9 Avril Üniversitesinde kurduğu yabancı dil laboratuvarı törenle hizmete açıldı.

 TİKA'nın kurduğu yabancı dil laboratuvarı hizmete açıldıTUNUS (AA)-Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus’un önde gelen üniversitelerinden 9 Avril Üniversitesine Yabancı Dil ve Tarih Eğitim Laboratuvarı kurdu.

Laboratuvarın açılışı için düzenlenen törene Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan da katıldı. Doğan burada yaptığı konuşmada, öğrencilerin Tunus ve uluslararası ilişkilere dair edinecekleri derin deneyimin ancak iyi bir yabancı dil eğitimiyle mümkün olacağını söyledi.

Yabancı dillerin halklar arasındaki en önemli iletişim kanallarından biri olduğunu belirten Büyükelçi Doğan, bu ortak iş birliğinden akademisyen ve öğrencilerin en iyi şekilde faydalanmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Teknik donanımın özenle yapıldığı laboratuvarda 40 öğrenci aynı anda eğitim görme imkanına sahip olacak. Tunus’un önde gelen yüksek öğrenim merkezlerinden 9 Avril Üniversitesinde 32′si yüksek lisans olmak üzere 328 öğrenci bu yıl Türkçe eğitimi alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>