BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Türk-Alman Eğitim Platformu-Hessen 4. Eğitim Fuarı başarılı geçti

EUTURKHABER/FRANKFURT-Türk-Alman Eğitim Platformu Hessen tarafından Frankfurt’ta düzenlenen 4. Eğitim Fuarı geniş bir katılımla gerçekleşti. T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu’nun himayesinde, Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde faaliyet gösteren ve 100’den fazla Sivil Toplum Kuruluşu’nun katılımıyla eğitim konularını desteklemek amacıyla kurulan Hessen Türk-Alman Eğitim Platformu bu çerçevede ’4 Eğitim Fuarı’nı başarıyla gerçekleştirdi. Eğitim Fuarı’na başta TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı olmak üzere Müsteşar (Staatssekretärin) Ayşe Asar, Belediye Meclis Üyesi Dr. Renate Sterzel, Frankfurt Üniversitesi Uygulamalı Bilimler başkanı Rektör Prof . Dr . Frank Dievernich, Frankfurt Belediyesi Yabancılar Meclis başkanı (KAV) Jumas Medoff, Hessen Milletvekili Turgut Yüksel, Hessen Türk Toplumu Başkanı Atila Karabörklü, AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati SUÖZER, Hanau IHK (Sanayi ve Meslek Odaları) Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek, MÜSİAD Hessen başkanı Muhsin Kıdık da sözkonusu fuara bizzat katılarak destek verdi. Fuara ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları, Türk ve Alman İş insanları, davetliler, öğrenciler ve vatandaşlar da katıldı.

Eğitim platformu özellikle gençlerin daha iyi bir meslek veya üniversite eğitimi almalarını teşvik etmek ve uygun meslekleri seçmelerinde yardımcı olmak amacıyla lise, meslek okulları ve üniversite öğrencilerini, velileri, şirketleri ve eğitim kurumlarını ‘Eğitim Fuarı’nda biraraya getirerek görüş alış-verişi ve yapılan sunumlar vesilesiyle meslek eğitimi hakkında gençlerle aileleri yararlı bilgiler edinebilmeleri imkanı buldular.

Eğitim Fuarı’nda düzenlenen atölye çalışmalarıyla gençlerimize iş başvuruları ve özgeçmiş hazırlamada dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Bunun yanısıra , çeşitli kuruluş ve şirketlerin temsil edildiği standlarda, gençlere kurum ve meslek tanıtımları yapılarak, meslek eğitimi olanakları hakkında bilgi verildi ve iş başvuruları alındı.

Türk-Alman Eğitim Platformu Üniversite öğrencilerinin sunduğu müzik ve ardından Pädagogin Banu Yıldırım ve Öğretmen Yadel Oktay Coşkun‘un öncülük ettiği fuarın açılışında Yadel Oktay Coşkun açılış konuşması yaptı. Coşkun; ‘Gençlerimizin okul dönemlerinde ve eğitimleri esnasında yaşadıkları ve yaşayabilecekleri sorunları hem doğrudan hem vizyonel anlamda çözümlemek için burada bulunan tüm kişi ve kuruluşlara öğrencilerimize küçük de olsa katkıda bulundukları için hepinize teşekkürü bir borç bilirim’ dedi.

Müsteşar (Staatssekretärin) Ayşe Asar: ‘Türk kökenli vatandaşların Almanya’da başarılı olmasının, sesimizin duyulması, bu ülkede söz sahibi ve etkili olabilmenin ilaret ederek, ‘Veli olarak, yapabileceğimiz en önemli şeyin de onlara güzel örnek olmak, güvenmek ve eğitim konusunda destek olmaktır’ dedi.

Belediye Meclis Üyesi Dr. Renate Sterzel ve Frankfurt Üniversitesi Uygulamalı Bilimler başkanı Rektör Prof . Dr . Frank Dievernich de Eğitim fuarının açılışında yaptıkları konuşmalarda Fuarın genç nesillere faydalı birer faaliyet olduklarını bu vesilelerle öğrencilerin eğitimde doğru yönlendirilmeleri ve başarılı olmalarında büyük yarar olduğuna işaret ederek öncülük edenleri tebrik ettiler.

Frankfurt Belediyesi Yabancılar Meclis başkanı (KAV) Jumas Medoff da konuşmasında bu gibi fuarlarla gençliğin elinden tutulması ve eğitimlerinde onlara yön verilmesine vurgu yaparak, çocuklarımıza ev, araba ve her çeşit konfor verebiliriz, ancak bunlar geçicidir.

Önemli olan ise çocuklarımızın eğitimine yapılan en güzel ve isabetli yatırım, geleceğimize yapılan en güzel yatırımdır’ dedi. TC Frankfurt Başkonsolosluğu’nun himayesinde 4.’sü gerçekleşen fuarda Başkonsolos Burak Karartı da bir konuşma yaparak eğitim fuarına gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Karartı; ”Başkonsolosluğumuzun himayesinde faaliyet gösteren Türk – Alman Eğitim Platformu’nun her geçen gün güçlenerek anlamlı ve yararlı faaliyetlere imza atması bizleri mutlu etmektedir.

Eğitim Platformu, gençlerimizin geleceğini ilgilendiren önemli bir konuda toplumumuzun ve yerel kurumların birlikte çalışma iradesini ortaya koymaları bakımından son derece önemli bir sivil girişimdir .

Platformun sekretaryasını yürüten Yadel Oktay Coşkun başta olmak üzere, platform kapsamındaki faaliyetlerde büyük emekleri olan üniversiteli gençlerimize ve bu çalışmalara kurumsal ve bireysel katkı sağlayan tüm paydaşlara içten teşekkürlerimi sunuyorum .

Bu noktada , son üç yıldır bu fuara ev sahipliği yapan Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne Prof . Dr . Dievernich’in şahsında özellikle teşekkür ediyorum . Değerli Konuklar , Başkonsolosluğumuzun gündeminde eğitim konusu öncelikli bir yer tutmaktadır .

Zira toplumumuzun bugününü ve geleceğini etkileyen önemli konu başlıklarından biri olan gençlerimizin eğitim konusudur. Çocuklarımızın, gençlerimizin iyi bir eğitim alarak, içinde yaşadıkları bu ülkenin refahına ve gelişmesine katkı sağlayacak sorumluluk sahibi , öz güvenli ve başarılı bireyler olarak yetişmesi en büyük arzumuzdur.

Bunun vanısıra, kişiliklerinin ayrılmaz bir parçası olan kendi kültürel özelliklerini de artı bir değer ve zenginlik olarak sosyal ve mesleki yaşamlarına yansıtabilmeleri önem taşımaktadır .

Ben, bir insanın hayattaki en büyük sermayesinin eğitim olduğuna ve bu sermayeyi ne kadar çoğaltırsak , hayattaki başarımızın ve saygınlığımızın o ölçüde artacağına inanıyorum .

Gençlerimizin yarınlarını planlarken bunu akıllarından çıkarmamalarını diliyorum . Ailelerimizin de bu yolda çocuklarımızı ve gençlerimizi en iyi şekilde desteklemeleri gerektiğinin altını çiziyorum .

Bu vesileyle , fuara standlarıyla katılan bütün kurumlara ve firmalara da şükranlarımızı sunuyorum . Sözlerime son verirken fuarın başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyor , bu yararli faaliyeti daha da geliştirerek geleceğe taşıyabilmek için tüm katılımcıların desteklerini artırarak sürdürmeleri dileğiyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Günün ilk bölüm programının sonunda Türk – Alman eğitim platformunun gerçekleştirdiği faaliyetler izlendi. Ardından Başkonsolos Karartı Standları gezerek bilgi alış-verişinde bulundu, fuar hatırası fotografları çekildi.

Ögleden sonraki bölümde Atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Partner meslekler: - IHK Frankfurt çeşitli bölümlerden öğrenciler – Konu Eğitimi Hesse Medical Association – Eğitim İdari Meslekler Röportaj Vücut Dili – Kübra Keçeci (Psikoloji öğrencisi – Philipps – Marburg Üniversitesi), İş görüşmesi: - Fatih Özdemir (İşletme Danışmanı) Benzer meslek grupları- çeşitli  bşlğmlerden öğrenciler Frankfurt UAS’tan teklifler: Frankfurt UAS’ta Eğitim: Hangi yerler var? Nasıl başvurabilirim? Frankfurt UAS: Türkçe olarak. İçindeki kurslara genel bakış. Kaynak dil: Ekstra - Başlangıç konuşmacıları için program: Uluslararası İşletme dersinde “BENEFİT- Program” (B.A. ) veya işletme (B. A.) kampüs turları gerçekleşti.

Comments are closed.