Türk basınından emniyet müdürüne ziyaret..!

Göreve geldikten sonra, ilk kez toplu olarak kendisine nezaket ziyaretinde bulunan Münih’deki Türk basınına teşekkür eden Eyalet Emniyet Genel Müdürü Prof. Dr. Wilhelm Schmidbauer, çoğunu Münih Emniyet Müdürlüğü sırasından tanıdığı basın mensuplarına genel olarak güvenlik konusunda bilgiler verdi.

Bavyera Emniyet Teşkilatının Federal ve Avusturya Polisinden de aldığı destekle Haziran başında Bavyera’nın Garmish Bölgesinde dünyanın önde gelen devlet adamlarının katılımlarıyla gerçekleşen ”G7 zirvesinin” güvenliğinin, bölge halkının da anlayış ve desteğiyle sağlandığını ve tüm dünyaya yazılı ve görsel vasıtasıyla Bavyera’nın güzelliklerinin tanıtımının yapıldığını söyleyen Schmidbauer, Kentte işlenen suçlar arasında hırsızlık olaylarının arttığına dikkat çekerek, hırsızlıkların artık kentin zengin addedilen semtlerinde değil, özellikle ana yollara yakın bölgelerdeki evlerin hedefte olduğunu ifade etti.

Çete yapılanması şeklinde gerçekleştirilen hırsızlıklarda çalınan eşya ve malların süratle yer ve el değişikliği suretiyle paraya çevrildiğini ve suçluların yakalanma oranının % 20 olarak belirtirken, halkı dikkatli, uyanık ve kapılardaki anahtar ve kilit sistemlerini iyi seçmeleri çağrısı yaptı.

Küreleşen dünyada hızla yayılan internet sistem ve kullanımının beraberinde ‘Syber’ hırsızlıklarının da arttığına dikkat çeken Emniyet Genel Müdürü, hırsızlık mağdurlarının genellikle utanç duygusuyla gerekli başvuruyu yapmadıklarını ayrıca internet üyerinden yapılan suçların izlenmesinin güç ve başarı oranının % 50 civarında olduğunu söyledi. Syber suçlarıyla ilgilenen Krimial Polise bağlı ve sayısı mahdut birim görevlerinin, yeni bir yapılanmayla Emniyet Polis Teşkilatının her karakolda görev yapacak uzman bir bir polis memuru tarafından yapılacağının planlandığını söyledi.

Salafist ve benzeri aşırı (fanatik) düşünce ve şiddet uyguluyan örgütlerin, çoğunlukla gençleri internet ortamında etki alanlarına aldıklarını ve ebeveyinlerin çocuklarının hallerinde değişiklik farketmeleri durumunda önlem almalarını öneren Schmidbauer, son yıllarda Almanya’dan Suriye’ye giderek kamplarda eğitilip savaşanların sayısının 400 olduğunu ve bunların 60’ının öldürüldüğünü söyledi.

Schmidbauer, 80-100 kadarının da Almanya’ya dönüş yaptıklarının tesbit edildiğini söyledi., ülkede son 10 yıl içinde sol ve sağ radikalizmin arttığına dikkat çekti ve bu gruplara karşı mücadele edildiğini vurguladı.

MEHMET KARACA-MÜNIH

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>